Predný Choč, Likavský hrad

Góry Słowacji

Punkt startowy: Likava, parking przy urzędzie

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

13/08/2022

Opis

Wycieczka na Predný Choč (1249 m n.p.m.) i Likavský hrad (606 m n.p.m.), znajdujących się w paśmie Chočské Vrchy na Słowacji, w skrócie:

1) Trasa średnio trudna, jest jedno ostre podejście pod Predný Choč.

2) Można pójść z psem.

3) Po drodze nie ma schroniska, największą atrakcją jest znajdujący się na końcu trasy Likavský hrad, czyli Zamek Likavka.

4) Start: Likavka, rynek, parking bezpłatny.

Polceam poniższy film, następnie pełny opis, zdjęcia i mapa.

 

 

Opis pełny, początek szlaku, Likavka – Sedlo Spuštiak

W miejscowści Likavka zaparkowałem obok urzędu. Od razy widać góry, idealnie m.in. piękne Sidorovo.

Obok urzędu zauważyłem pomnik ku czci poległych w Litavce w roku 1945, a na początku szlaku jest także ładny miejscowy kościół. Niestety trasa za zabudowaniami Likavki długo jest dosyć nieciekawa. Trzeba przejść pod budowaną na wysokich betonowych słupach autostradą. W upalny dzień ten odcinek dał mi się najbardziej we znaki. Dopiero po minęciu urokliwej kapliczki zacząłem wchodzić w las. Ścieżka początkowo wyglądała na dosyć dziką, po drodze nie spotkałem nikogo, wędrowałem sobie więc spokojnie do Sedla Spuštiak – czyli Przełęczy Spuštiak, mijając jeszcze Razcestie pod Smrekovom (705 m n.p.m.). Kilka zdjęć z tego odcinka poniżej.

Likavka,, początek szlaku na Predný Choč
Likavka,, kaplica ku czci poległych
Likavka, kościół
Szlak na Likavský Hrad, nieczynna autostrada
Widok na Likavský Hrad
Szlak na Razcestie pod Smrekovom i Predný Choč, kapliczka
Sedlo Spuštiak, tablica

Sedlo Spuštiak – Predný Choč

Za przełęczą szlak jest już całkiem zalesiony i po chwili zaczyna się trudniejsze podejście. Gwoli ścisłości – szlak nie dociera dokładnie do szczytu Predný Choč. Trzeba do niego nieco podejść. Za nim zaczyna się już zejście, bardzo przyjemne i oferujące od czasu do czasu ładne widoki. 

Kilka zdjęć z tego odcinka poniżej.

Predný Choč, Velky Choč, tablica
Pod Predným Chočom, tablica
Predný Choč szlak do Hradu Likavskiego

Likavský hrad, podsumowanie i mapa

Po około 4 godzinach wędrówki dotarłem do średniowiecznego Zamku Likavka, a ściślej, do jego ruin. Zamek wznosi się nad wsią Likavka. Został on zbudowany w 1335 roku, na polecenie żupana Donca.

Budowla została wzniesiona na skalistym wzgórzu u podnóży Predniego Choca. Strzegła ona  szlaku handlowego, wiodącego stąd do Polski.

Po zniszczeniach, które miały miejsce głównie w XIX wieku, rozpoczęły się w latach 70-tych XX wieku prace rekonstrukcyjne. Odbudowano m.in. wieżę zamurowanej starej bramy, trzecią bramę, fragmenty murów dolnego i górnego zamku. Dla turystów udostępniono wspomnianą wieżę z towarzyszącą jej wystawą dotycząca dziejów zamku oraz dolne dziedzińce.

Kilka zdjęć zamku poniżej. Następnie mapa tej około 12-kilometrowej wycieczki, którą serdecznie polecam.

Likavsky Hrad widok
Likavsky Hrad widok