Radunia

Masyw Ślęży

Punkt startowy: Przełęcz Tąpadła

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

07/11/2021

Opis

Trasa na Radunię w Masywie Ślęży.

Pora na debiutancki wpis Basi Grzelczak, liczymy na dobrą współpracę przy tworzeniu naszej strony. Na początek – Radunia, znajdująca się w Masywie Ślęży, będąca nieco w cieniu obleganej sąsiadki – Ślęży właśnie. Jednak gdy ktoś chce odpocząć od zgiełku, przejść lub przebiec się po górach, to Radunia jest idealna. W skrócie:

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa dookoła góry.
  2. Czas trwania: ok 2h, dystans ok 5km, przewyższenie ok 160 metrów.
  3. Trasa dostępna dla wózków, a nawet małych dzieci na własnych nogach.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Opis pełny:

Wycieczkę wokół Raduni zaczynamy z Przełęczy Tąpadła, gdzie są dostępne 2 duże parkingi.

Z parkingu kierujemy się na prawo, za przystankiem PKS, wybierając początkowo szlak łączony żółty i niebieski. Ścieżka jest szeroka, kamienista, wznosi się delikatnie, wchodzimy w tunel pięknych wielkich dębów.

Na rozwidleniu skręcamy w lewo, zgodnie z oznaczeniami szlaku niebieskiego. Przez kilkaset metrów idziemy ostro pod górę. Tu trzeba patrzeć pod nogi, droga jest kamienista i mocno poryta wystającymi korzeniami. Cały Masyw zbudowany jest ze skał magmowych, które tworzą ciekawe formacje, rumowiska i niestety dużo luźnych kamieni na ścieżkach.

Po osiągnięciu wysokości skręcamy znowu w lewo, nadal zgodnie z oznaczeniem niebieskiego szlaku. Droga prowadzi spokojnie, delikatnie wznosząc się i opadając. Po lewej stronie mamy widok na okazałą Ślężę.

Szlakiem niebieskim docieramy do polany przy szczycie Raduni. Przed nami rozciąga się piękna panorama na Góry Sowie, a przy dobrej widoczności także na Karkonosze. Tu widać, jakie spustoszenie przyniosła plaga kornika, parę lat temu atakującego drzewostan. Całe połacie lasu iglastego zostały zniszczone.

Z tego miejsca możemy wybrać ścieżkę szlaku dydaktycznego okalającą Radunię lub, skręcając w prawo pod górę – drogę na sam szczyt. Szczyt Raduni objęty jest rezerwatem, czasowo zamknięty został szlak prowadzący na górę ze względu na niefrasobliwość turystów, którzy nie szanowali ograniczeń rezerwatu.

Historia góry związana jest z pogańskim kultem księżyca. Widoczne i dość dobrze zachowane są kamienne wały kultowe, postawione zostały także kamienne tablice w miejscach, gdzie wały się nie zachowały. Na szczycie znalezione zostały narzędzia i naczynia z epoki brązu i żelaza, zaś na skałach przy szlaku widoczny jest napis: „Prinz Johann Georg Weg”. Być może Johann Georg z rodu Hohenzollernów, żyjący w XVII w. książę związany ze Świdnicą i zamkiem Grodno był patronem tej drogi.

Wycieczka przy ładnej pogodzie, z przystankami na robienie zdjęć i podziwianie krajobrazu zajmie ok 2 h.

Zdjęcia i mapa poniżej.  Poniższe zdjęcie pokazuje początek trasy na Radunię.

Mapka wycieczki poniżej.