Rezerwat „Głazy Krasnoludów”/Skałki Gorzeszowskie

Góry Kamienne

Punkt startowy: Parking w miejscowości Olszyny, współrzędne: 50.693322, 16.100588

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

25/06/2022

Opis

Rezerwat „Głazy Krasnoludów” w Górach Kamiennych, w skrócie:

  1. Poziom trudności: łatwa.
  2. Czas trwania: ok. 2 h, dystans ok. 3 km.
  3. Trasa niedostępna dla wózków
  4. Rower – nie.
  5. Pies – tak.

Wstęp

Rezerwat Głazy Krasnoludów to teren objęty ochroną rezerwatu na mocy zarządzenia ministerialnego od 1970 r. Rezerwat położony jest na Dolnym Śląsku, na terenie gminy Kamienna Góra. Inna nazwa terenu to Gorzeszowskie Skałki. Teren rezerwatu ma ok. 10 h powierzchni, utworzony jest w celu ochrony przyrody nieożywionej. Szczególną ochronę zyskały tu przepiękne i unikatowe formy skalne powstające w wyniku wietrzenia piaskowca. Skałki, które znajdują się na terenie rezerwatu, przyjmują rozmaite formy przypominające zwierzęta, postaci, wieże i baszty, grzyby… A wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody lasów świerkowych i paproci.

Najbardziej znaną i rozpoznawaną formacją tego rezerwatu są skalne grzyby. Skały  nabrały charakterystycznego kształtu z powodu warstwowej budowy, która miała duże znaczenie w czasie procesów erozyjnych.

Legenda o Krasnoludach.

A gdzie w tym wszystkim krasnoludy? Z miejscem związana jest legenda, a raczej opowieść o gromadzie krasnali zamieszkującej te rejony. Małe krasnoludy o dużych stopach nie były tak przyjazne człowiekowi, jak zwykle są przedstawiane. Jeden z krasnali zakochał się w córce bogatego gospodarza. Jako że krasnale nie cieszyły się ani sympatią, ani poważaniem, został źle potraktowany. A że krasnal zezłościł się bardzo, to tak uderzył gospodarza, aż ten stracił przytomność… A jak się obudził – ani córki, ani jej adoratora nie było… I ślad po nich zaginął.

Dojazd, parking i atrakcje rezerwatu.

Najtrudniejszym momentem w czasie tej wyprawy okazał się dojazd do terenu Rezerwatu. Droga szutrowa, mimo że nieźle utrzymana, pełna jest nierówności. Do parkingu przy wejściu „Na skałki” można dojechać od strony Chełmska Śląskiego, kierując się na miejscowość Olszyny. Jadąc ul. Kamiennogórską, trzeba wypatrywać skrętu w prawo, z oznaczeniem rezerwatu.

Przy okazji dodam, że w Chełmsku Śląskim naprawdę warto zatrzymać się na chwilę przy drewnianym zespole domów tkaczy. Budowle te pochodzą z XVIII w. Cały zespół tworzy tzw. Dwunastu Apostołów, do dzisiaj ocalało 11 domów, a ten, który spłonął, nazywany jest Judaszem. Jest to jedyny taki zabytek w Europie. W Chełmsku warto także odwiedzić ryneczek, który także jest przepiękny.

Samochód zostawiliśmy na parkingu przy wejściu do rezerwatu. (Parking jest duży i bezpłatny. Za wejście na teren rezerwatu także nie trzeba płacić). Zaraz obok znajduje się wielki i doskonale zagospodarowany teren piknikowy. Są tu drewniane wiaty, miejsce na ognisko i duża łąka.

Szlak na terenie rezerwatu koloru żółtego wiedzie przez najciekawsze formacje skalne. Oczywiście można obrać własną drogę na zwiedzanie tego miejsca. Trzeba jedynie uważać na bezpieczeństwo. Skały lubią być śliskie, poza tym zbudowane z piaskowca nie są zbyt trwałe i stabilne.

Nam przejście szlaku w rejonie rezerwatu, z powrotem drogą szutrową zajęło ok. 2 godziny nieśpiesznego spaceru. Na pewno rodziny z dziećmi będą tu dłużej, nie tyle ze względu na trudności szlaku, ale atrakcje, które oferuje przyroda.

Jestem przekonana, że można tu na spokojnie spędzić cały dzień, zwłaszcza że miejsce piknikowe pozwala rozegrać fajnie kwestie jedzenia i odpoczynku.

Podsumowanie, mapa i zdjęcia.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny super wpis z Gór Kamiennych.

Poniżej mapa i zdjęcia.