Rezerwat Krucze Skały z Lubawki.
- Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli.
- Czas trwania: ok. 3 h, dystans ok. 7 km.
- Trasa niedostępna dla wózków.
- Rower – nie.
- Pies – tak.
Wstęp.
Rezerwat Krucze Skały w Górach Kamiennych to grupa niezwykłych formacji skalnych położona nad Kruczą Doliną nieopodal Lubawki w woj. Dolnośląskim.
Jest to rezerwat przyrody nieożywionej, został założony w 1954 r. w celu ochrony unikalnych formacji skalnych.
Ten zespół zbudowany ze skał wulkanicznych to charakterystyczna grań, urwisko, grupa grzęd i ścian skalnych. Całość rozsiana jest w pięknym lesie mieszanym świerkowo – bukowym porastającym strome stoki i doliny.
Szczyt Krucza Skała położony jest na wysokości 681 m n.p.m. w Górach Kruczych, na obrzeżach Gór Kamiennych.
Początek szlaku.
Wycieczkę rozpoczynamy z Lubawki, samochód zostawiamy przy zakładach produkcyjnych Lubatex, w pobliżu stadionu miejskiego. Zaraz też znajdujemy pierwsze oznaczenia szlaku zielonego i niebieskiego. Idziemy tym dwukolorowym szlakiem, który początkowo prowadzi drogą szutrową przez pola. Po chwili wchodzimy do lasu i tu trzeba zachować czujność – szlak rozdziela się, a my trzymając się zielonych oznaczeń, skręcamy ostro pod górę. Tę ścieżkę niezwykle łatwo jest przegapić zwłaszcza latem, kiedy roślinność jest bujna. Przed nami krótkie, ale ostre podejście na Kruczą Skałę. Tu warto iść niespiesznie, zawracając uwagę na uformowane skały oraz otwierające się panoramy. Przez chwilę idziemy jakby granią skalną.
Krucza Skała.
Tak naprawdę najlepsze widoki są ze szczytu Kruczej Skały – panorama obejmuje nie tylko Bramę Lubawską, okolice Gór Kruczych, ale przy dobrej widoczności całe Karkonosze.
Koło szczytu znajduje się ławka, a także nieco niżej, platforma widokowa.
Dalsza część wycieczki nie obfituje w specjalne atrakcje, niemniej jednak jest bardzo przyjemna. Robimy fajną pętlę, gdzie sam początek jest trochę trudniejszy, a reszta trasy to po prostu przyjemny górski spacer.
Warto zabrać tu dzieci, może te małe będą miały trudności z pokonaniem stromizn Kruczej Skały, ale reszta trasy powinna sprawić radość.
Szlakiem zielonym dochodzimy do Rozdroża Trzech Buków, gdzie stoi drewniana wiata, tablica informacyjna i rozejście szlaków. My do parkingu dochodzimy szlakiem niebieskim szeroką szutrową drogą. Po drodze mijamy jeszcze jedno miejsce piknikowe, gdzie można odpocząć, rozpalić ognisko i posiedzieć.
Podsumowanie, zdjęcia i mapa.
Góry Kamienne są bardzo interesujące. Niezmiennie lubię wracać w te trochę dzikie i odludne miejsca, gdzie na szlaku czasem jesteśmy zupełnie sami.
Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny opis bliskich jej sercu Gór Kamiennych.
Poniżej mapa i zdjęcia.