Rogacz

Beskid Mały

Punkt startowy: Z Bielska Białej (Straconka)

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

09/04/2021

Opis

Wycieczka na Rogacz w Beskidzie Małym (898 m) kończyła sezon wycieczek górskich, odbyła się 27 grudnia 2020 roku. Ponieważ jest to trasa łatwa i krótka, poniżej tylko opis skrócony.

  1. Start z Małej Straconki w Bielsku Białej, można zaparkować przy kościele w Straconce, ja jednak wybrałem mały parking leśny, trzeba skręcić z ulicy Górskiej w Bielsku Białej w ulicę Małej Straconki. Tam po kilkuset metrach znajduje się mały parking, myślę, że w ładny dzień nie ma szans na miejsce parkingowe i lepiej zaparkować spokojnie przy Kościele i dojść do żółtego szlaku, znajdującego się przy parkingu.
  2. Idziemy żółtym szlakiem, najpierw ok kilometra po betonie, między domami, następnie już normalną, górską drogą (szlakiem). Trasa wcale nie jest jakaś super łatwa, w zimie jest ślisko a zbocza dosyć strome. Jednak bez problemu można podejść z dziećmi, wózkiem nie ma raczej szans wjechać.
  3. Podejście na Rogacz to pewnie maksymalnie 1 godzina, może nawet szybciej, widoki ładne, widać m.in. Skrzyczne. My niestety z samego Rogacza musieliśmy wracać, chociaż korciło nas, aby podejść na Magurkę Wilkowicką lub zejść do Wilkowic.
  4. Szlak dosyć mocno uczęszczany, ale w sam raz na rozgrzewkę albo zrelaksowanie się po pracy czy dniu nauki w szkole czy na uczelni. Do Straconki jeżdżą autobusy z bielskiego dworca PKP, żaden problem, żeby tu dojechać nawet bez własnego samochodu.
  5. Można iść z psem, wiele osób idzie z dziećmi, trasa raczej zalesiona
  6. Trasa idealna do wjechania na rowerze, ale niekoniecznie w zimie.

Zdjęcia i mapka poniżej: