Równica najkrótszym szlakiem z Ustronia

Beskid Śląski

Punkt startowy: Ustroń, parking przy ulicy Szpitalnej, obok Szpitala Reumatologicznego

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

26/11/2022

Opis

Wycieczka na Równicę najkrótszym szlakiem z Ustronia

  1. Trasa na trzy godziny marszu (tam i z powrotem). Jedno nieco bardziej ostre podejście na szlaku.
  2. W górę około 415 metrów, całość ma około 8 kilometrów długości.
  3. Na górze schronisko i kilka knajp.
  4. Trasa idealna do pójścia z psem. Raczej nieodpowiednia na przejście z małym dzieckiem.

Równica w Beskidzie Śląskim

Równica jest jednym z najbardziej popularnych szczytów w Beskidzie Śląskim. Góra wznosi się na wysokość 884,6 m n.p.m. w paśmie Wiślańskim Beskidu. Jej nazwa – Równica – nawiązuje do wyrównanego, płaskiego i dość rozległego szczytu.

Diabla Góra

Równica ma także inną, rzadko już używaną nazwę – Diabla Góra. Nazwa ta ma związek z legendą o diable Rokicie. Czarcisko chciało wybudować na szczycie góry młyn. W tym celu wypłaszczył szczyt góry. W młynie diabeł miał mielić grzechy ludzi na pył, który później chciał rozsiewać po świecie aby ludziom źle się działo.

Gdzie zaparkować samochód

Chciałem dojść do Równicy z pobliskiego Ustronia. Dość długo szukałem miejsca do pozostawienia samochodu. Udało się, zaparkowałem na miejskim, bezpłatnym parkingu przy Szpitalu Reumatologicznym. Teoretycznie w okolicy jest sporo parkingów, ale zwykle przynależą one do jakieś instytucji lub firmy (hotel, klinika, kościół itd.) i wcale nie było tak zupełnie prosto znaleźć miejsce.

Szlak na Równicę

Szlak czerwony, który prowadzi na szczyt góry, łatwo znaleźć, niestety przez ponad kilometr trzeba iść asfaltem. Początkowo wije się on pomiędzy domami, aż w końcu wchodzi w las. Wydaje mi się, że bliżej szlaku też można znaleźć miejsce do parkowania, ale chyba nie ma co denerwować mieszkańców.

Podejście pod Równicę

Są takie dni, kiedy w góry idą tylko fanatycy. Kiedy jest przejmująco zimno, deszczowo i mgliście. Na dokładnie taki dzień trafiłem. Kiedy wychodziłem rok wcześniej na Równicę z Brennej, było zgoła inaczej – słonecznie i złoto, bardzo jesiennie. Dzisiaj postanowiłem pójść na Równicę najkrótszym możliwym szlakiem. Wędrowałem z moim psem. Chodziło głównie o to, żeby się przyjemnie zmęczyć. Wierzyłem, że się chociaż trochę przejaśni, ale nic z tego.

Warto napisać, że samo podejście po początkowym niemal płaskim odcinku idzie mocno w górę. Jest dosyć kamieniście i wcale nie tak łatwo. Chyba jedyną ciekawostką na szlaku jest kamień symbolizujący miejsce nabożeństw ewangelickich w latach 1654 – 1709.

Gościniec Równica

Po drodze miniecie schronisko, a właściwie obecnie Gościniec Równica, który znajduje się na wysokości 758 m n.p.m. Pamiętajcie, że dotarcie do Gościńca nie kończy tematu, ponieważ trzeba zmienić szlak na żółty i podejść jeszcze około pół kilometra, aby znaleźć się na właściwym szczycie góry.

My z psiakiem podeszliśmy wobec tego na sam szczyt, ktoś zrobił nam pamiątkową fotkę i już schodziliśmy.

Jakie atrakcje czekają na Równicy

Przede wszystkim jest tuż przed szczytem jest Gościniec Równica, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek, kawę czy herbatę. Przy Gościńcu jest placówka GOPR. W okolicy znajdziecie także wiele barów, knajpek i restauracyjek i różną ofertą gastronomiczną.

Na Równicy znajduje się także Górski Park Linowy, który oferuje wiele atrakcji. Jest tu na przykład całoroczny tor saneczkowy, quady i inne. A w Parku Linowym Ustroń j 6 tras o jest aż 6 różnych tras, których łączna długość wynosi 1100 m.

Jak dojechać do Równicy

Okazuje się, że do samego szczytu góry została poprowadzona droga asfaltowa. Droga funkcjonuje od 1934 r. Do szczytu Równicy można odjechać komunikacją miejską. Na szczycie jest dość duży parking, który jest bezpłatny. Jednak nie często uda się tu zaparkować – przy ładnej pogodzie zwykle na Równicy są tłumy turystów.

Trudno polecać tę trasę w tak brzydki dzień, jaki mi się trafił. Ale, jak traficie ładniejszą pogodę, to naprawdę jest co podziwiać. Widoki z Równicy rozciągają się na panoramę Beskidu Śląskiego, a nawet Beskidu Śląsko-Morarskiego.