Różanka – widoki aż po Karkonosze
- Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli,
- Czas trwania: ok. 1, dystans ok. 2,5 km,
- Trasa niedostępna dla wózków, małe dzieci poradzą sobie,
- Rower – tak.
- Pies – tak.
Góry Ołowiane
W Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich wyraźnie wyodrębnia się malutkie pasmo górskie – Góry Ołowiane. Góry te oddzielone są wyraźnie od reszty grzbietu Przełęczą Radomierską. Jest to niewybitny, zwarty masyw górski. Najwyższe szczyty Gór Ołowianych to Turzec (684 m n.p.m.), Ołowiana (658 m n.p.m.), Różanka (628 m n.p.m.) i Ciechanówka (598 m n.p.m.). Jak widać, nie są to wysokie góry. Dodatkowo, pasmo jest w większości zalesione.
Góry Ołowiane zbudowane się ze skał metamorficznych, a także w małej części – z granitu karkonoskiego.
Charakterystyczne w ukształtowaniu Gór Ołowianych są stosunkowo strome południowe zbocza wzniesień. W Górach Ołowianych chciałam dotrzeć do Różanki, Turzca i Żelaźniaka – są to szczyty zaliczane do Korony Kaczaw. Poza tym wszystkie – przynajmniej na mapie – leżą blisko siebie.
Jak dojechać i gdzie zaparkować
Różanka – szczyt o tej pięknej nazwie to pierwszy z zaplanowanych celów wycieczki w Górach Ołowianych. Nawigację ustawiłam na wieś Radomierz. Setki razy mijałam tą małą miejscowość, a jednak nie uniknęłam pomyłek i błądzenia. Jadąc główną drogą relacji Wrocław – Jelenia Góra, na wysokości Radomierza trzeba bardzo pilnować niewielkiego skrzyżowania i skrętu w lewo. W innym wypadku trudno jest później zawrócić.
Wieś Radomierz
Niewielka wież sudecka Radomierz leży pomiędzy Kotliną Jeleniogórską, a Górami Kaczawskimi, wzdłuż potoku Radomierka. Wieś ma wielowiekową historię, która mocno jest związana z historią kościoła protestanckiego i katolickiego. Jedyne zabytki to obiekty sakralne: Kościół oraz wieża (która jest doskonałym punktem widokowym) i cmentarz. Poza tym w Radomierzu znajduje się zespół pałacowy.
Wieża widokowa w Radomierzu
W Radomierzu najlepiej zaparkować na bezpłatnym i ogólnodostępnym parkingu – poprowadzą Was znaki. Przy parkingu znajdują się ławy, wiaty i tablice informacyjne. Od razu także trafiacie na szlak czarny. Kawałek jest do przejścia chodnikiem. Przy okazji wypatrujcie wieży widokowej. Ja byłam sama z psem, więc nie wchodziłam, ale zachęcam. Wieża widokowa znajduje się na średniowiecznej dzwonnicy, przy nieistniejącym już kościele. W miejscu dawnego kościoła postawiono nowy budynek, który pełni dziś funkcję informacji turystycznej. Wstęp do wieży widokowej jest bezpłatny, a widoki z góry na pewno bardzo ładne.
Najpiękniejsze widoki na Karkonosze
Tak śmiało można powiedzieć o szerokiej panoramie, która rozpościera się z tego niepozornego szczytu, jakim jest Różanka.
Do szczytu dojdziemy bardzo prostą i nietrudną trasą, szlakiem koloru czarnego. Przez ok. półtorej kilometra szlak idzie ulicami Radomierza. Fajnie przejść się uliczkami sudeckiej wsi. Później za wskazaniem czarnych szlakówek trzeba przejść polną drogą aż do linii lasu. Szczyt znajduje się poza szlakiem, ale jest oznaczony.
Różanka, jak wcześniej wspomniałam jest niewysokim wzniesienie w Górach Ołowianych. Zbudowana jest ze zlepieńców i łupków. Na szczycie w 1855 r stało schronisko, dzisiaj trudno w to uwierzyć, gdyż nawet ślady ruin są prawie niewidoczne. Na przełomie XIX i XX w. na Różance stała wieża widokowa. Obecnie szczyt jest goły. Ale widoki z niego są przednie. Panorama obejmuje Góry Kaczawskie z jednej strony i Karkonosze z drugiej. Przy dobrej widoczności bez trudu zobaczymy Śnieżkę.
Na szlaku, tuż przed szczytem Różanki znajduje się tablica, która może odrobinę zaskakiwać. Otóż wzniesienie Różanka, jak i całe Góry Ołowiane, znajduje się pod ochroną Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Nie mniej jednak, z całą pewnością należy zaznaczyć, że Góry Ołowiane są częścią Gór Kaczawskich.
Po drodze na Różankę, na polanie znajdziecie miejsce na biwak, są wiaty, stoły i ślad po ognisku. Są tu niestety także góry niesprzątanych śmieci.
Ale jest i przepiękny widok na Radomierz, malownicze pola i łąki Kaczaw.
Wędrówką do Różanki na pewno się nie zmęczycie, a widoki z góry zapewnią chwilę zachwytu!