Schronisko PTTK na Przysłopie

Beskid Śląski

Punkt startowy: Istebna, Chatka AKT Pietraszonka

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

08/07/2022

Opis

Wycieczka do Schroniska PTTK na Przysłopie (951 m n.p.m.), w skrócie:

1) Start: okolice Chatki AKT Pietraszonka w Istebnej. Jest tam mało miejsca do parkowania, polecam nieco inne miejsce startu – w opisie pełnym.

2) Trasa łatwa, do przejścia z dzieckiem. Można pójść z psem, można przejechać ją na rowerze.

3) Największą atrakcją jest Schronisko na Przysłopie pod Baranią Górą. Są jednak i inne interesujące miejsca na szlaku.

4) Można podziwiać wiele pięknych widoków po drodze.

Poniżej film, a następnie opis pełny, mapa i zdjęcia.

Opis pełny. Parking i początek szlaku.

Zaparkowałem w Istebnej, nieopodal Chatki AKT Pietraszonka, ale miejsca do parkowania jest tam bardzo mało. Myślę, że lepiej dla Was będzie, jeśli zaparkujecie na skrzyżowaniu przy Czarnej Wisełce. Tam jest więcej miejsca, możecie zrobić podobną pętlę do tej zaproponowanej w opisie, podążając początkowo szlakiem czerwonym do Schroniska Przysłop. Ja jednak po nieco ostrzejszym podejściu mogłem rozkoszować się przepięknymi widokami na Beskid Śląsko – Morawski i Fatrę. Widać m.in. Velky Krywań , Wielką Raczę czy Velky Rosutec. Kilka zdjęć z początku szlaku poniżej.

Widoki na szlaku do schroniska Przysłop z Istebnej
Widoki na szlaku do schroniska Przysłop z Istebnej
Beskid Śląski, szlak zielony do Schroniska Przysłop z Istebnej

Schronisko PTTK na Przysłopie.

Po niecałej godzinie drogi dotarłem do schroniska. Jest ono duże i nowoczesne, oferuje miejsca noclegowe. Wokół schroniska jest plac zabaw, miejsce na ognisko, stojaki na rowery, słowem – jest to miejsce dobrze przygotowane dla turystów. Stąd już niecała godzina podejścia na Baranią Górę. Dla porządku napiszę, że do schroniska szedłem szlakiem niebiesko – zielonym, a zejście rozpocząłem szlakiem czerwonym. Nieco poniżej schroniska znajduje się Izba Leśna. Zdjęcia schroniska i okolic poniżej.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
Izba Leśna przy Schronisku Przysłop

Zejście do Istebnej, kapliczki, mapa i podsumowanie.

Żeby zatoczyć pętlę do Istebnej trzeba nieco „pokombinować”. Do skrzyżowania „Do Buka” (836 m n.p.m.) trzeba pójść szlakiem czerwonym, następnie zmienić na czarny i na końcu – wrócić na zielony. Po drodze napotkacie kapliczki drogi krzyżowej, a także kilka tablic ścieżki edukacyjnej, która zaczyna się w okolicach Baraniej Góry. Szlak powrotny jest raczej płaski, z niewielkimi wzniesieniami. Zwykle wiedzie terenem odsłoniętym. Zejście zajmuje około godziny spokojnego marszu. Poniżej kilka zdjęć i mapa tej przyjemnej wycieczki w Beskidzie Śląskim.

Kapliczka na szlaku do Schroniska PTTK Przysłop
Stacja drogi krzyżowej na szlaku do Schroniska Przysłop
Istebna, Chatka AKT Pietraszonka