Skalna Czaszka

Góry Stołowe

Punkt startowy: Parking pod Narożnikiem

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

27/09/2021

Opis

Pora na debiutancki wpis Joasi Chorągwickiej, ale za to jaki. Skalna Czaszka (766 m) zapiera dech w piersiach. W skrócie:

1) Start: Parking przy Narożniku, przy Drodze Stu Zakrętów. Parking dobrze oznakowany, ale mały.

2) Trasa krótka i łatwa, w sam raz na spacer z dzieckiem czy/i z pieskiem.

3) Trasa tam i z powrotem, zajmuje ok godziny.

Opis pełny.

„Skalna Czaszka”- brzmi intrygująco, prawda? Gwarantuję Wam, że wrażenia po ty, jak dojdziecie do celu będą równie ciekawe! Niektórzy z Was pewnie nie dowierzają, że natura była w stanie stworzyć coś tak niesamowitego? A jednak!

Skalna Czaszka to nic innego jak formacja skalna, znajdująca się w Górach Stołowych, tuż przy niebieskim szlaku. Uwaga! Położenie Skalnej Czaszki dość często mylone jest z Kopą Śmierci (to dwa inne miejsca).

Cała nasza przygoda jest niezbyt długa, raczej prosta, z jednym ostrzejszym podejściem. Nasza mapa wskazuje na 36-minutowy marsz, jednak do tego czasu musimy doliczyć chwile spędzone na robieniu pamiątkowych zdjęć i odpoczynek. Z trasą poradzą sobie dzieci (moja 3-latka i 5-latek spokojne dali radę). Na szlaku widziałam ludzi, którzy spacerowali z psami. Zdobycie Skalnej Czaszki z wózkiem odradzam! Góry Stołowe charakteryzują się pięknymi widokami, ale także wąskimi, wyścielonymi kamieniami i drobnymi skałami szlakami.

Naszą przygodę zaczynamy od parkingu pod Narożnikiem. Parking bezpłatny, na kilkanaście samochodów, bardzo oblegany. Znajduje się tuż przy drodze Stu Zakrętów. Początek trasy jest świetne oznaczony.

Zdjęcia parkingu i początku trasy poniżej.

Następnie kierujemy się niebieskim szlakiem, w kierunku bardzo znanej formacji skalnej- Narożnika. Przed nami najostrzejsze kilkuminutowe podejście, strome, z licznymi, wystającymi kamieniami.

Poniżej: Widok z Narożnika.

Dalej idziemy w dół, niebieskim szlakiem. Po drodze mijamy wiele ciekawych (ale także niebezpiecznych) miejsc, punktów, gdzie można zrobić sobie zdjęcia. Mijamy także Kopę Śmierci (825 m n.p.m.).

Kilka zdjęć ze szlaku.

Jak zauważacie nazwy, które nam towarzyszą… Skalna Czaszka, Kopa Śmierci są bardzo tajemnicze, ale jednocześnie mroczne. Taki jest nasz szlak… Nawet w słoneczne dni da się tutaj wyczuć pewną tajemnicę. Nie da się tego opisać w słowach. Miłośnicy gór wiedzą, co mam na myśli. Warto się tutaj wybrać, zwłaszcza, że przed nami ona… Skalna Czaszka!

Do niedawna Skalna Czaszka była niedostępna dla turystów, znajdowała się poza szlakiem… Ludzie jednak łamali prawo i schodzili stromym, ale krótkim dojściem, przez kamienie i krzewy żeby zobaczyć ten widok. Na drzewie, tuż przy zejściu dawali sobie znaki.

Dzisiaj nie musimy błądzić, nie musimy łamać prawa. Nasza przygoda jest zupełnie „na legalu”!  Tego miejsca nie jesteśmy w stanie minąć:

Jesteśmy u celu! Przed nami zejście metalową konstrukcją…

Wracamy tą samą trasą. Skalna Czaszka- Kopa Śmierci- Narożnik- Parking pod Narożnikiem

A teraz zostawiam Was z nią! Piękną, niepowtarzalną, mroczną i niesamowitą SKALNĄ CZASZKĄ!!!