Skalny Stół

Karkonosze

Punkt startowy: Karpacz, ulica Wilcza.

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

15/09/2021

Opis

Korzystając z pobytu w Karpaczu postanowiłem biegowo zdobyć Skalny Stół w Karkonoszach (1282 m).

W skrócie:

  1.  Start: ulica Wilcza w Karpaczu, w pobliżu numeru 9 (Hotel Artus). Szlak początkowo zielony, ale szybko zmienia się na czarny. Od Sowiej Przełęczy idziemy szlakiem żółtym, a pod koniec znowu wracamy na zielony. Szlaków trzeba pilnować, wszak, jak mówi stare przysłowie: „Kto szlaki prostuje, w domu nie nocuje”.
  2.  Trasa jest średnio trudna i ma kilka przewyższeń, ale nadaje się na wyjście z dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym. Można, pomimo tego, że jest to teren Karkonoskiego Parku Narodowego – pójść z psem, z czego korzysta wielu turystów.
  3.   Niestety, trasa nie jest do przejścia z wózkiem – tu i ówdzie są skalne schody lub bardzo kamienista nawierzchnia.
  4.   Trasa zajmuje mniej więcej 4 godziny marszu a do pokonania jest niemal 11 kilometrów.
  5.   Szlak w większości jest zalesiony i jest sporo miejsc na odpoczynek dla turystów  (wiaty, stoły, itd.). Niestety, ale po drodze nie ma schroniska.

Opis pełny:

Trasa początkowo asfaltowa (raptem 300 – 400 metrów), następnie zmienia się w łagodnie nachyloną drogę szutrową a następnie jest coraz bardziej stromo i kamieniście. Po drodze do granicy z Czechami mijamy Szeroki Most (726 m), Sowią Dolinę (820 m), aby dojść do Sowiej Przełęczy (1164 m). Część pomiędzy Sowią Doliną i Sowią Przełęczą jest zdecydowanie najtrudniejsza – jest tam dosyć stromo. Ja próbowałem podbiegać, ale nie dałem rady w ostatniej części i podszedłem do samej granicy z Czechami. Co do psów, to pomimo, że jest to teren Parku Narodowego, to jednak można pójść tu z psem.Jest tak dlatego, że zakaz wędrówek z psami w Karkonoskim Parku Narodowym jest utrzymany na następujących odcinkach szlaków:

  1. Na zielonym z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku,
  2. Na zielonym od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie
  3. Na zielonym od Przełęczy Karkonoskiej (od schroniska Petrova Bouda), do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem)
  4. Na czarnym od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki;
  5. Na czarnym, na Petrówce od Jagniątkowa, od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie,
  6. Przy wodospadzie Kamieńczyka,
  7. Na czerwonym przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do remontowanego schroniska Nad Łomniczką,
  8. Na odcinku szlaku czerwonego od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem.
  9. Na żółtym od Betonowego Mostu do remontowanego schroniska Nad Łomniczką.
  10. Na niebieskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

Dla nas ważne jest jednak, że po wspięciu się z Sowiej Przełęczy na Skalny Stół, nie podążamy  w stronę Przełęczy Okraj (tam z psem nie można – jest na powyższej liście pod numerem 10), tylko w kierunku Budników. Tu już idziemy cały czas w dół szlakiem żółtym. Jest dosyć stromo, ale sytuacja się zmienia kiedy wracamy na szlak zielony  i ostatnie kilka kilometrów wiedzie łagodną, szutrową drogą.

Polecam tą trasę, ponieważ jest dosyć mało uczęszczana przez turystów, a jednocześnie oferuje piękne widoki – zwłaszcza ze Skalnego Stołu.

Mapka i kilka zdjęć poniżej.