Ślęża (szlakiem niebieskim)

Masyw Ślęży

Punkt startowy: Przełęcz Tąpadła, parking

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

06/11/2021

Opis

Najpiękniejszy szlak na Ślężę

  1. Punktem startowym wędrówki jest Przełęcz Tąpadła, gdzie znajdują się dwa parkingi, jeden z nich jest darmowy,
  2. Trasa prowadzi najciekawszym, ale i najtrudniejszym szlakiem na Ślężę,
  3. Wędrówka przez ciekawe formacje, skalne schody z dojściem do szczytu od strony zachodniej,
  4. Po drodze przejdziemy przez Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Skalna.

Parking na Przełęczy Tąpadła

Szlak niebieski na Ślężę prowadzi przez najpiękniejsze miejsca tej góry, a poziomem trudności potrafi zaskoczyć nawet wytrawnych turystów. Dużą część trasy zajmą nam podejścia, nie są to co prawda Tatry, ale tętno na pewno podskoczy.

Wybierając niebieski wariant szlaku, będziemy mieli okazję przejść przez piękny las bukowy, zobaczyć ciekawe formacje skalne, a nawet doświadczyć zmęczenia właściwego bardziej wymagającym trasom.

Startujemy z parkingu na Przełęczy Tąpadła – tu mała uwaga – jeden z parkingów zmienił zasady i jest odpłatny, drugi pozostał na razie darmowy. Miejsc do pozostawienia samochodów jest dużo, ale pamiętajcie – Ślęża to najpopularniejsza góra Wrocławian.

Z parkingu na Przełęczy Tąpadła startujemy na Ślężę szlakiem żółtym. Szlak żółty jest najbardziej znany i także najbardziej zatłoczony ze wszystkich szlaków Ślężańskich. Nie martwicie się, po chwili odbijemy w lewo na mniej zatłoczony szlak niebiesko-zielony. 

 

Skalna Perć, Olbrzymy, Śląski Olimp

Ścieżka prowadzi prosto, co potrafi zmylić, ale pilnujmy się – szlak nagle skręca w prawo i dalej idzie już ostro pod górę. Tu zaczyna się prawdziwy szlak niebieski, podejście jest naprawdę wymagające. Idziemy wąską kamienistą dróżką, poprzecinaną gdzieniegdzie przewróconymi wichurą drzewami.

Szlak prowadzi między formacjami skalnymi: Skalną, Czopem, a Kazalnicą. Tu musimy uważać, kamienie bywają śliskie, czasem są luźne, a szlak zaskakuje swoją zmiennością kierunku.

Znajdujemy się na terenie Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Skalna”, który charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu, obejmującą strome zbocza i liczne skaliste wzniesienia. Dawniej obszar ten nazywany był Górami Skalnymi, ale obecnie używa się głównie nazwy „Skalna”. Najwyższym punktem jest Kazalnica (529,6 m n.p.m.), a centralnym – wzniesienie Skalne (521 m n.p.m.). W okolicy znajduje się także masywny blok skalny zwany Czopem.

Skalna zbudowana jest głównie z gabra, twardej i odpornej na erozję skały pochodzącej z okresu orogenezy kaledońskiej sprzed 350 mln lat. Wyróżnia się tutaj metagabro, skała złożona z zielonych piroksenów i plagioklazów. Na Kazalnicy można znaleźć jedną z charakterystycznych formacji skalnych, gdzie zachował się wyryty znak „X”. W północnej części występują granitoidy warscyjskie, tworzące liczne punkty widokowe, z których roztaczają się panoramy na okoliczne góry.

Obszar jest bogaty w rumosz skalny. Miejsce to jest interesujące zarówno ze względu na unikalne formacje skalne, jak i różnorodne krajobrazy.

Droga Piotra Włosta

Ze skał idziemy w dół ścieżką i dalej przez las, a następnie brzozowy młodnik. Dochodzimy do skrętu w lewo wychodzącego na drogę Piotra Włosta– tu mamy chwilę na złapanie oddechu. Nadal, śledząc szlak koloru niebieskiego, skręcamy kolejny raz ostro w prawo. To Skalna Perć – droga mocno pnie się do góry, kamienie i korzenie nie ułatwiają nam tej wędrówki. Dochodzimy szlakiem do skał Olbrzymków – to piękna formacja, znajdą się tu szczeliny, a nawet jaskinie. Prawdziwa gratka dla wielbicieli trudniejszych górskich terenów. Z góry widać już Ślężę dość dobrze, wydaje się, że jest na wyciągniecie ręki…

Schodzimy po wielkich głazach, a później gęstym i ciemnym lasem iglastym idziemy do przodu. Po chwili wypłaszczenia terenu – kolejna wspinaczka. Tym razem porządne kamienne schody prowadzą nas na Śląski Olimp. Wejście na szczyt szlakiem niebieskim od tyłu góry pozwala częściowo uniknąć tłumów na polanie, możemy odpocząć na drewnianej ławeczce, aby po chwili wejść na wieżę widokową.

Wieża widokowa na Ślęży przy ładnej pogodzie pozwala podziwiać panoramę na cztery strony świata – zobaczymy Wrocław, Karkonosze, Góry Sowie, Zalew w Mietkowie, a nawet Masyw Śnieżnika i Góry Opawskie.

Ze szczytu Ślęży na Przełęcz Tąpadła najkrótsza i najłatwiejsza droga wiedzie żółtym szlakiem – to ok. 0,5 h.