Ślęża szlak żółty

Masyw Ślęży

Punkt startowy: Przełęcz Tąpadła (parking)

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

16/10/2021

Opis

Wycieczka na Ślężę (718 m n.p.m.), szlakiem żółtym.

W skrócie:

  1. Start: parking pod Przełęczą Tąpadła
  2. Możliwość pójścia z psem
  3. Trasa łatwa, krótka 1 godz. 30 min. – 2 godz 10 min., podejścia nie są wymagające (suma podejść wynosi 344 m), długość trasy (6 km)
  4. Możliwości przejechania wózkiem dziecięcym
  5. Trasa rowerowa
  6. Przebieg trasy znajduje się pod opisem i zdjęciami, na szczycie znajduje się m.in. dom turysty, wieża widokowa oraz miejsca na ognisko

Opis pełny, wstęp, parking, początek szlaku

Kiedyś pisałem, że Szyndzielnia to „kultowa” górka dla Bielszczan, o dzisiejszej bohaterce – Ślęży – można chyba napisać, że to „kultowa” górka Wrocławian. W pogodny dzień są tam tłumy. Nic dziwnego – na Ślęży jest cała masa atrakcji, można dostać się na nią niemal każdym sposobem (z dzieckiem, rowerem, biegowo) i na wiele sposobów. Poniżej wpis Gosi Gamracy – jak zwykle dziękujemy za wkład w tworzenie naszej strony.

Trasę na najwyższy szczyt Masywu Ślęży rozpoczynamy od zaparkowania samochodu pod Przełęczą Tąpadła. Na szczyt można dojść w 1 godz 20 min, kierując się cały czas żółtym szlakiem, który delikatnie kieruje się ku górze, po 30 min przy drodze na Polanie z Dębami napotkamy wiatę turystyczną. Mniej więcej od połowy drogi szlak będzie bardziej kamienisty.

W ciepłe i słoneczne dni Ślęża cieszy się dużym powodzeniem wśród spacerowiczów, wybrana przeze mnie  trasa jest najkrótszą oraz najłatwiejszą opcją, a co za tym idzie idealnie nadaje się na wędrówkę z małymi dziećmi.

Atrakcje na szczycie

Na szczycie Ślęży (718 m n.p.m) znajduje się Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego, wiata turystyczna, wyznaczone miejsce na ognisko, maszt telewizyjny. Mamy tu kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, krzyż milenijny, fragmenty murów zamkowych, wieżę widokową oraz słynną rzeźbę niedźwiedzia będąca potwierdzeniem, że Ślęża była miejscem kultu pogańskiego. Obecnie rzeźba budzi ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych turystów, którzy chętnie na nią wchodzą.

Aby dojść do wieży widokowej należy przejść obok rzeźby niedźwiedzia i obejść kościół kierując się niebieskim szlakiem. Z samej góry można podziwiać Góry Sowie oraz Nizinę Śląską, żelbetowa wieża ma dwanaście metrów wysokości oraz składa się z trzech kondygnacji, na każdą z nich wchodzi się po metalowych szczeblach.

W kościele w każdą niedzielę oraz święta odbywają się msze święte, znajduje się tam wieża widokowa z balkonu, której również można podziwiać widoki, ale odpłatnie.

Na tym się kończy się wyprawa na kolejny szczyt Korony Gór Polskich.

Zdjęcia i mapka poniżej. Zdjęcie 1 – Wiata na Polanie z Dębami.

 

Widok na wieżę z kościoła.

 

Widok z wieży widokowej.

 

Mapa wycieczki.