Sokolik i Krzyżna Góra

Rudawy Janowickie

Punkt startowy: Parking na Przełęczy Karpnickiej

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

17/10/2021

Opis

Sokolik i Krzyżna Góra w Rudawach Janowickich

W skrócie:

Niedocenione Rudawy Janowickie mają do zaoferowania wiele, wyjątkowe formacje skalne znajdujące się w Górach Sokolich, które przede wszystkim znane są fanom wspinaczki oczarują każdego a najmłodsi turyści na pewno nie będą się nudzić ani przez chwilę na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

1. Start: parking na Przełęczy Karpnickiej (płatny)

2. Możliwość pójścia z psem

3. Trasa łatwa, krótka od 1 godz 20 min do 2 godz, podejścia nie są wymagające (suma podejść wynosi 339 m), długość trasy (5,1 km)

4. Brak możliwości przejechania wózkiem dziecięcym, trasa odpowiednia dla dzieci

5. Brak możliwości przejechania rowerem

Przebieg trasy znajduje się pod opisem i zdjęciami. Na trasie znajduje się schronisko oraz platforma widokowa

Opis pełny:

Trasę rozpoczęliśmy od zaparkowania samochodu na parkingu płatnym, który znajduje się na Przełęczy Karpnickiej. Kierowaliśmy się niebiesko-zielonym szlakiem, który prowadził przez leśną drogę. Rozdzielała się ona na wzniesieniu Pod Trzema Koronami, dalej podążaliśmy zielonym szlakiem, który doprowadził nas do Schroniska PTTK „Szwajcarka”, gdzie można posiedzieć, jest tam również wyznaczone miejsce na ognisko. Schronisko zostało wybudowane w stylu tyrolskim.

Od schroniska, które położone jest u podnóża Krzyżnej Góry podążaliśmy czerwonym szlakiem, po pokonaniu około 500 m doszliśmy do rozdroża znajdującego się przy Husyckich Skałach, gdzie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Sokolik oraz Przełączkę.

Będąc przy Husyckich Skałach na początek wybraliśmy czarny szlak na Krzyżną Górę (654 m n.p.m.), pod szczytem znajdują  się ławeczki gdzie można odpocząć. Na sam szczyt wchodzi się po wykutych stopniach. Nazwa Krzyżnej Góry wzięła się od wzniesionego na jej szczycie siedmiometrowego krzyża, kiedyś nazywana była Sokolą Górą. Z jej szczytu można podziwiać Karkonosze, Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz Rudawy Janowickie. Ciekawostką jest to, że u podnóża tej góry można znaleźć ślady po Zamku Sokolec.

Wróciliśmy do Husyckich Skał i stamtąd kierowaliśmy się czerwonym szlakiem w stronę Przełączki i dalej w stronę Sokolika. Po drodze mijaliśmy wiele formacji skalnych. Najbardziej znane to Sokolik Duży i Sokolik Mały (642 i 622 m n.p.m.). Pod szczytem znajduje się miejsce wyznaczone na odpoczynek. Na szczycie Sokolika Dużego znajduje się metalowa platforma widokowa, na którą wchodzi się po metalowych schodach, powstała ona pod koniec XIX w.

Do samochodu wróciliśmy tą samą trasą.

To kolejny wpis Gosi Gamracy, której dziękujemy za wkład we współtworzenie strony.

Zdjęcia i mapka poniżej. 

 

Krzyżna Góra – podejście i widok ze szczytu.

 

Schronisko PTTK Szwajcarka.

 

Podejście pod Sokolik i widok z Sokolika.

 

Mapa wycieczki.