Szeroka Góra – najwyższy szczyt Gór Bardzkich
- Na szczyt obecnie nie prowadzi znakowany szlak, ale zwykła leśna ścieżka,
- Na Szerokiej Górze znajdziecie zagadkowe oznaczenie szczytu,
- Widoki są ograniczone przez drzewa, ale prześwituje Ziemia Kłodzka i okoliczne szczyty,
- W drodze na Przełęcz Kłodzką warto zatrzymać się przy Kukułce.
Szeroka Góra – najwyżej w Górach Bardzkich
Gdy myślisz o najwyższym szczycie pasma, pewnie wyobrażasz sobie miejsce oznaczone tablicą. Może na szczycie będzie wieża widokowa i tłum turystów czekających na selfie z pieczątką. Tymczasem w Górach Bardzkich najwyżej położony punkt… nie ma nawet porządnego szlaku. Oto opowieść o Szerokiej Górze (766 m n.p.m.) – cichej królowej tych gór.
Szeroka Góra to według najnowszych pomiarów najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Przez długie lata palma pierwszeństwa należała do sąsiedniej Kłodzkiej Góry (757 m n.p.m.), która z racji łatwej dostępności, dobrej ekspozycji i wybudowanej niedawno wieży widokowej – trafiła do Korony Gór Polski.
Na Szeroką Górę nie prowadzi żaden znakowany szlak. Najlepiej dotrzeć z niebieskiego szlaku przecinającego Przełęcz Kłodzką i prowadzącego na Kłodzką Górę. Do Szerokiej Góry dojdziecie w kilka minut spaceru leśną ścieżką, która nie rzuca się w oczy. Szeroka Góra oznaczona jest metalową tabliczką oraz napisami umieszczonym na…antenie satelitarnej – zaskakująco skromnie jak na tak zaszczytne miano. Ale jednocześnie bardzo oryginalnie. Widoki? Ograniczone – ale jeśli przejdziesz jeszcze kilkanaście kroków dalej na wschód, las się trochę przerzedza i ukazuje się panorama Ziemi Kłodzkiej oraz wschodniego przedpola Sudetów.
Przełęcz Kłodzka
Najwygodniejszy punkt startowy dla wycieczki na Szeroką Górę to Przełęcz Kłodzka – miejsce o strategicznym znaczeniu geograficznym. Przełęcz Kłodzka oddziela Góry Bardzkie od Gór Złotych, a także dzieli Sudety Środkowe od Wschodnich. Znajduje się tu duży parking i przystanek dla busów z Kłodzka i Złotego Stoku.
Z przełęczy możesz ruszyć niebieskim szlakiem (międzynarodowy szlak E3)– po około 1,5 godzinie marszu (i kilkunastu minutach więcej na Szeroką Górę) zdobędziesz obie kulminacje Wschodniego Grzbietu Gór Bardzkich. Szlak niebieski prowadzi spokojnym, leśnym grzbietem – to idealna trasa na mniej obleganą górską przygodę.
Dla bardziej wytrwałych polecam dłuższą trasę z Kłodzka – żółtym szlakiem przez Szyndzielnię, Kukułkę, Kłodzką Górę i dalej na Szeroką. W wersji skróconej – wystartuj z okolic Kukułki lub z Mariańskiej Doliny.
Na Kłodzką Górę można wybrać się także z Barda, przez Kalwarię Bardzką, Przełęcz Łaszczową i Ostrą Górę.
Kukułka – punkt widokowy
Choć Szeroka Góra nie rozpieszcza widokami, pobliska Kukułka nadrabia to z nawiązką. To jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w tej części Sudetów. Jesienią, gdy poranne mgły snują się po Kotlinie Kłodzkiej, panorama przypomina prawdziwe „morze chmur”, z którego wynurzają się tylko wieże Kłodzka i szczyty otaczających pasm.
Dziś na Kukułce stoi niewielki zajazd z parkingiem – Dom Krawca. Obiekt ten ma długą i ciekawą historię. Niegdyś budynek nosił miano schroniska turystycznego o nazwie Schneiderbaude, zbudowanego w 1898 r. przez rodzinę Schneiderów – dawnych właścicieli wsi Josephtal .Był to parterowy budynek z drewna, z charakterystycznym stromym dachem i podcieniowym tarasem, malowniczo ulokowany na zboczach góry Obszerna ( 573 m n.p.m.).
Dla wielu turystów punkt Kukułka to punkt startowy wyprawy na Kłodzką Górę czy Szeroką Górę. Trasa biegnie szlakiem żółtym prosto do wieży widokowej na Kłodzkiej Górze..
Dla zmotoryzowanych do punktu widokowego Kukułka można dostać się trasą relacji Kłodzko – Złoty Stok.
Dlaczego to Kłodzka Góra zaliczana jest do KGP?
Skoro Szeroka Góra jest wyższa – dlaczego to nie ona figuruje w Koronie Gór Polski? Odpowiedź jest prosta: kiedy w 1997 r. ustalano listę szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski, pomiary wskazywały Kłodzką Górę jako najwyższą w Górach Bardzkich. Dopiero późniejsze dane geodezyjne wykazały, że Szeroka Góra jest o kilka metrów wyższa. Ale nie tylko dane zdecydowały – liczy się też atrakcyjność turystyczna.
Kłodzka Góra posiada wszystko, czego brak Szerokiej – wieżę widokową, wygodny szlak, miejsce na ognisko, zadaszone ławostoły i… pieczątkę! To ona przyciąga turystów i to do niej trafiają ci, którzy zbierają korony. Natomiast Szeroka pozostaje propozycją dla tych, którzy lubią zejść z utartego szlaku i odnaleźć coś „swojego” – bez tłumów i śladów cywilizacji.
W Koronie Gór Polski znajdują się szczyty do których prowadzi znakowany szlak turystyczny, a tego obecnie do Szerokiej Góry brak. Szczyty są na tyle blisko siebie, że zdobycie ich jednego dnia nie stanowi żadnego problemu. A jeśli lubisz kompletować szczyty i odkrywać mniej znane zakątki – Szeroka Góra zdecydowanie zasługuje na Twoją uwagę.
Jeśli szukasz wycieczki, która łączy spokojną wędrówkę, piękne panoramy i szczyptę górskiej detektywistycznej ciekawości – Szeroka Góra czeka. Niepozorna, cicha, a jednak najwyższa.