Torfowisko pod Zieleńcem

Góry Orlickie

Punkt startowy: Zieleniec

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

10/10/2021

Opis

To kolejny wpis autorstwa Joasi Chorągwickiej, której dziękujemy za wkład w rozwój strony. Opisuje on trasę krajoznawczą – do Torfowiska pod Zieleńcem. Zdecydowaliśmy się ją jednak opublikować, choć nie jest to typowa trasa górska. W skrócie:

1) Trasa łatwa, z Zieleńca.

2) Idealna na spacer z dziećmi czy/i z pieskami.

3) Po drodze są miejsca na odpowczynek, chociaż pzrejście nie zajmie więcej niż 2 godziny.

4) Główną atrakcją są drewniane kładki wiodące nad Torfowiskiem.

Opis pełny.

Natura jest niesamowita! Torfowiska pod Zieleńcem odwiedziłam pierwszy raz, ale z pewnością nie ostatni. Widoki zachwycające, cisza i spokój. I ten klimat!

Nasza dzisiejsza przygoda to idealna propozycja na popołudniowy, rodzinny spacer. Mapa wskazuje na 23-minutowe dojście do Torfowisk. Do tego czasu należy doliczyć postoje na odpoczynek, wykonanie kilku pamiątkowych fotografii i oczywiście spacer po kładkach, które umieszczone są na torfowiskach. Ja jednak odwiedziłam to miejsce z 3latką i 5latkiem i stwierdzam, że czas podany na mapie jest zdecydowanie za krótki. Na szlaku spotkaliśmy turystów z psami.

Wycieczkę zaczynamy od zostawienia auta na bezpłatnym parkingu, który znajduje się bezpośrednio przy wejściu na szlak. Parking jest niewielki, pomieści kilkanaście samochodów, jest dość oblegany przez turystów. Samochody, które nie zmieściły się tutaj, zaparkowane są wzdłuż drogi. Poniżej – zdjęcie z wejścia na szlak.

Początek szlaku jest wąski, bardzo śliski, z licznymi wystającymi kamieniami i korzeniami drzew. Ten odcinek nie należy do przyjemnych. Na szczęście kończy się po jakiś 10 minutach. Zdjęcie początkowej części szlaku poniżej.

Idąc dalej, po lewej stronie znajduje się idealne miejsce na odpoczynek. Drewniana wiata, miejsce na ognicho, stoliki i ławeczki.  Wygląda to bardzo zachęcająco. Otoczenie jest czyste, zadbane, spokojne – na zdjęciu poniżej.

Już wkrótce, po prawej stronie mijamy świetną atrakcję… zwłaszcza dla dzieci. Wzdłuż całego szlaku (dojście do Torfowisk) widnieją tablice informacyjne, z ciekawymi wiadomościami, przy których warto przystanąć. Oczywiście wtedy czas naszej wycieczki znaczne wydłuża się. Do Torfowisk nadal kierujemy się szlakiem zielonym. Po jego lewej stronie możemy obserwować strumyk, w którym woda ma niesamowity kolor – zerknijcie na zdjęcie poniżej.

Po około 40-minutowym spacerze docieramy do wejścia na Torfowiska i dalej poruszamy się kładkami – co widać na poniższych zdjęciach.

Cała „przeprawa” przez Torfowiska pod Zieleńcem prowadzi takimi kładkami, które tworzą niesamowity klimat. Nasza wycieczka odbyła się wczesną jesienią, dlatego też na zdjęciach królują pomarańczowe barwy. Więcej nie ma co pisać. Wystarczy popatrzeć lub po prostu odwiedzić to miejsce. My serdecznie polecamy! Wracamy tą samą trasą. Całość zajęła nam prawie 2 godziny.