To kolejny wpis Michała Huptysia – letnie wejście na Turbacz. Dzięki Michał za wkład w współtworzenie strony a także powiew lata w środku zimy.
W skrócie:
Poziom Średni – głównie ze względu na odległość do pokonania
Trasa : 29 km
Czas: ok. 11h
Można zabrać psa, a jeśli chodzi o dziecko można je zabrać, tylko liczmy się z tym, że to trasa na 29 km i zastanówmy się czy nasz maluch da radę tyle przejść.
Turbacz najwyższy szczyt Gorców. Wchodzi on w skład Korony Gór Polski, a jego wysokość to 1310 m n.p.m. Gorce to pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Eskapadę zaczynamy z Ochotnicy Górnej, jest to wieś położona w województwie małopolskim. Zostawiamy auto na parkingu przy Kościele w Ochotnicy Górnej i zaczynamy żółtym szlakiem iść w kierunku potoku Jamne. Niestety czeka nas z początku marsz drogą asfaltową przez osiedle domków góralskich w Potoku Jamne. Można zobaczyć ciekawą góralską architekturę. Dalej szlak odbija już w górę. Z początku będziemy szli lasem gdzie będziemy przechodzić przez Gorczańską Chatę, kiedyś nazywana Hawiarska Koliba. Jest to schronisko studenckie, które posiada niezwykły górski klimat. Tu możemy chwilę odpocząć i nabrać siły przed dalszą długą, ale malowniczą wędrówką. Po odpoczynku dalej maszerujemy żółtym szlakiem mijając Kapliczkę Jasińskich. Trasa ta jest piękna widokowo i wiedzie przez malownicze Hale Gorczańskie. Widać całe Tatry jak na dłoni. Żółty szlak łączy się z Zielonym na Polanie Przysłop Dolny (1161 m npm.) Z tego miejsca będziemy się kierować w stronę Polany Jaworzyna Kamienicka. Z tej polany rozciągają się piękne widoki na Gorce, co sami zresztą zobaczycie. Będziemy przechodzić przez Przysłop (1187 m.n.p.m), a kawałek dalej znajduję się punkt widokowy na Przysłopie Górnym. Kolejnym miejscem, przez które będziemy przechodzić to Bulandowa Kapliczka z którą, wiążą się legendy i jest to najstarszy sakralny zabytek regionu. Z Bulandowej Kapliczki będziemy dalej szli zielonym szlakiem w stronę Trzech Kopców, a z nich na Polane Gabrowską gdzie wskoczymy na czerwony szlak, którym będziemy szli do końca na sam Turbacz. Pod Turbaczem znajduje się wielka polana, gdzie pasą się owce, wiosna kwitną krokusy, a z polany tej rozlega się piękna panorama na całe pasmo Tatr, a droga stąd na szczyt zajmie około 20 minut. Prawie pod samym szczytem, bo na wysokości (1283 m.n.p.m.) znajduje się górskie schronisko. Jest to dobre miejsce na odpoczynek, znajduję się tu mnóstwo stołów z krzesełkami i można próbować dań kuchni regionalnej, a także zdecydować się na nocleg. Po odpoczynku czeka nas 5 minut drogi na szczyt Turbacza, gdzie znajduje się słynny i dość specyficzny pomnik, natomiast wzgórza Turbacza były niemym świadkiem partyzanckich walk podczas II Wojny Światowej oraz po niej. Pod Turbaczem znajduje się Kapliczka, w której co roku 15 sierpnia w Święto Matki Boskiej Zielnej odbywa się msza, na którą przybywają górale mieszkający w Ochotnicy czy Nowym Targu.
Droga powrotna czeka nas tą samą trasą. Czas przejścia w dwie strony to około 11 godzin. Zdjęcie widoków z trasy poniżej.
Bulandowa kapliczka.
Obelisk na szczycie.