Velky Javornik (Beskid Śląsko – Morawski) – Czechy

Beskid Śląski

Punkt startowy: Frenštát pod Radhoštěm

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

29/09/2021

Opis

Jest to pierwszy wpis na naszej stronie poświęcony Beskidowi Śląsko – Morawskiemu. Czesi nazwali tak to pasmo w latach 70-tych XX wieku, chcąc odróżnić je od Beskidu Śląskiego. W skrócie:

1) Start w miejscowości Frenštát pod Radhoštěm, obok hotelu Bartos. Samochód można zostawić przy hotelu lub na ogólniedostępnych, darmowych miejsach parkingowych na okolicznych osiedlach. 

2) Trasa na ok 4 godziny marszu (tam i z powrotem), łatwa, do przejścia nawet z dzieckiem w nosidełku. Ostatni kilometr jest nieco trudniejszy.

3) Wielu turystów z pieskami na szlaku.

4) Po drodze sporo atrakcji – m.in. ścieżka dydaktyczna, kaplica, amfiteatr, wieża widokowa.

5) Szlak dosyć zatłoczony, sporo ludzi, zwłaszcza w ładny dzień. 

Na zdjęciu – początek szlaku.

Bardzo szybko spotykamy tablice informacyjne i edukacyjne. Niektóre są w językach: czeskim, angielskim i polskim, niektóre tylko po czesku.

Poniższa tablica, opisująca Ścieżkę Dydatkyczną Beskidzkie Niebo jest właśnie w trzech językach, można więc poczytać o takich ciekawostkach jak: rasa owieczek żyjących na tych terenach – otóż są to czystej krwi Valasky (to podobno starożytna rasa owieczek), czy o popularnych grach dziecięcych (bynajmniej nie chodzi o gry komputerowe).

Tablica na zdjęciu ponizej.

Zbaczając nieco z trasy napotykamy na kapliczkę ufundowaną przez Panią, której Pan Bóg uratował życie (wybawił z choroby).

Kapliczka poniżej. 

Idąc dalej napotykamy na…restaurację (można do niej dojechać samochodem) i polanę, z której mamy kilka pięknych zdjęć.

Ważne jest w tej części trasy, aby się nie pogubić – do zielonego szlaku można dotrzeć skrótem przez las, oznaczonym szlakiem żółtym. Wielu turystów było lekko zdezorientowanych, dlatego warto o tym napisać. 

Zdjęcia poniżej.

Następnie docieramy do nieco trudniejszego odcinka trasy, który kończy się przy schronisku i wieży widokowej. Z drewnianej wieży można podziwiać panoramę gór czeskich, słowackich i polskich, a wszystko jest opisane na wyrytych w drewnie tablicach. Polecam wycieczkę na Velky Javornik (818 m), z resztą – popatrzcie na zdjęcia. Na końcu umieszczam mapę.