Velky Polom

Góry Czech

Punkt startowy: Mosty u Jablunkova, okolice Zuzana u Chaty, współrzędne: 49.52064, 18.74146

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

ponad 6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

04/07/2022

Opis

Wycieczka na Velky Polom (1067 m n.p.m.) w Beskidzie Śląsko – Morawskim.

W skrócie:

  1. Start: miejscowość Mosty u Jablunkova, w opisie pełnym kilka istotnych wskazówek.
  2. Trasa tam i z powrotem, cały czas czerwonym szlakiem.
  3. Kilka szczytów po drodze, oprócz Velkiego Polomu, także: Kycera pod Skalkou (842 m n.p.m.), Murinkovy Wrch (940 m n.p.m.).
  4. Dwa schroniska po drodze.

Zapraszam do opisu pełnego i obejrzenia zdjęć. Poniżej – start z Mostów u Jablunkova.

Szlak na Velky Polom, Beskid Śląsko - Morawski

Parking, początek szlaku i Schronisko Chata Skalka.

Zaparkujcie auto jak najbliżej Chaty u Zuzanny w Mostach u Jablunkov. My znaleźliśmy po prostu miejsce przy asfaltowej drodze, gdzie bezpłatnie można było zostawić pojazd. Jedna wskazówka dotycząca dojazdu: kupcie czeską winietę. Można to zrobić on-line, kosztuje ona 300 koron czeskich (60 zł) na 10 dni. My jechaliśmy od strony Cieszyna i pomimo starań nie udało nam się znaleźć sensownej drogi bez konieczności opłaty. Nie jest to nadmierny wydatek, a mandaty za brak winiety są wysokie.

Wracając do szlaku – na początku jest on odsłonięty, sporo drzew jest powalonych, pościnanych lub przygotowanych pod wycinkę. Przez to widoki są całkiem ładne, za plecami zostawiamy m.in. pasmo Czantorii w Beskidzie Śląskim, a po lewej stronie – patrząc bardziej na południowy wschód – słowacką Fatrę, a za nią słowackie Tatry.

Dosyć szybko, po około 30 minutach, dochodzimy do pierwszego z dwóch schronisk – Chata Skalka. Jest ono duże, wyposażone w miejsca noclegowe, a w jego okolicach jest sporo miejsc wypoczynku dla turystów, a także plac zabaw.

Zdjęcia z tego odcinka poniżej.

Szlak na Velky Polom, Beskid Śląsko - Morawski
Szlak na Velky Polom, Beskid Śląsko - Morawski, widok na Beskid Śląski
Szlak na Velky Polom, Beskid Śląsko - Morawski, widoki na Beskid Śląski
Szlak na Velky Polom, Beskid Śląsko - Morawski, widoki na słowacką Fatrę
Szlak na Velky Polom, Beskid Śląsko - Morawski, Chata Skalka
Szlak na Velky Polom, Beskid Śląsko - Morawski, Chata Skalka

Schronisko Kamenna Chata, szczyt Velky Polom i Murinkovy vrch.

Bardzo szybko za schroniskiem Chata Skalka jest drugie schronisko – Kamenna Chata, powstałe w roku 1929. Jest ono obecnie całkowicie odnowione, a obok znajduje się całoroczna wieża widokowa. W Chacie Kamiennej zjedliśmy posiłek w drodze powrotnej, a tymczasem szybciutko podążyliśmy na szczyt. Wchodzi się na niego lekko i przyjemnie. Na szczycie nie ma w zasadzie niczego, oprócz kamienia z napisem: Velky Polom i książki pamiątkowej, ukrytej w metalowej skrzyneczce. Ponieważ czuliśmy lekki niedosyt, to podążyliśmy nieco dalej, do Kapliczki przy Murinkovym Verchu. Jest to kapliczka Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Obok niej jest źródełko, można uzupełnić tam zapas wody i nieco się ochłodzić w upalny dzień.

Kilka zdjęć z tego odcinka poniżej.

Kamienna Chata, Beskid Śląsko - Morawski
Kamienna Chata, Beskid Śląsko - Morawski
Velky Polom, szczyt, Beskid Śląsko - Morawski
Velky Polom, szczyt, Beskid Śląsko - Morawski
Murinkovy vrch, kaple, Beskid Śląsko - Morawski
Murinkovy vrch, kaple, Beskid Śląsko - Morawski

Droga powrotna, podsumowanie i mapa.

Za Murinkovym Vrchem szlak ciągnie się już w lesie i jest bardzo przyjemny, niemal płaski. Kusiło nas, aby podejść jeszcze na Maly Polom (1061 m n.p.m.), znajdujący się poza szlakiem, ale czas biegł nieubłaganie i musieliśmy zawrócić.

Polecam tą wycieczkę, jest to szlak dosyć mało uczęszczany, a ciekawy i obfitujący w atrakcje. Suma podejść to – w obie strony 849 metrów, a długość to ponad 22 kilometry, ale nie jest to szlak męczący, tylko po prostu miły.

Mapa wycieczki poniżej.