Wodospad Poidło i grób Liczyrzepy w Górach Izerskich

Góry Izerskie

Punkt startowy: Droga Sudecka GPS 50.8842289518466, 15.395852329270888

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

29/10/2023

Opis

Wodospad Poidło i grób Liczyrzepy w Górach Izerskich

  1. Bardzo klimatyczne i urocze miejsce, idealne na popołudniowy spokojny spacer,
  2. Trasa bez szlaku, biegnie leśną drogą,
  3. W pobliżu rzeki dostępne jest miejsce na ognisko,
  4. 5. Pies – tak.

Kim jest Liczyrzepa?

Ustalę najpierw, kim jest ten słynny Liczyrzepa. Czy jest to postać istniejąca, czy jedynie wytwór wyobraźni ludowej?

Liczyrzepa, Duch Gór, Karkonosz, Rzepiór – czy to jest tam sama postać?

Liczyrzepa, znany także pod innymi nazwami, jest fantastyczną postacią, bohaterem wielu legend związanych z Karkonoszami. Jego kult sięga średniowiecza i początkowo był związany z pogańskim kultem źródeł Łaby, personifikując siły przyrody. W czasie chrystianizacji starano się zastąpić dawne wierzenia, wprowadzając postacie świętych, takich jak św. Wit, którego atrybutem stał się czarny kogut, wcześniej ofiarowywany Swantewitowi.

Liczyrzepa pierwotnie był przedstawiany jako zły duch lub demon. Najstarsze znane przedstawienie graficzne Liczyrzepy pochodzi z mapy Śląska z 1561 roku. Postać ta jest również wspominana w literaturze i badana przez naukowców. Liczyrzepa jest także wdzięcznym bohaterem literackim, muzycznym.

Leganda o Liczyrzepie

Legendy o Duchu Gór – Liczyrzepie były bardzo popularne i nie zdołano ich wykorzenić wraz z postępującą chrystianizacją tych terenów.

Legend o Liczyrzepie jest wiele wersji. Jedna z najpopularniejszych opowiada o nim jako o Duchu Gór, który ma magiczną moc liczenia (Liczyrzepa). Według opowieści, Duch Gór był w stanie policzyć wszystko, co znajduje się w jego górach, w tym liście na drzewach i włosy na głowie ludzi. Często Ducha Gór przedstawiano jako łaskawego dla uczciwych i dobrych ludzi, a z drugiej strony potrafiącego zemścić się na oszukujących.

W innym podaniu nie mogło zabraknąć miłosnego wątku. Liczyrzepa pod postacią wiewiórki obserwował dziewczęta podczas zabawy. Jedna z nich spodobał mu się na tyle, że postanowił ją uprowadzić. Księżniczka Emma, córka śląskiego władcy, została zamknięta w wieży górskiego zamku Liczyrzepy. Jednak dziewczyna nie odwzajemniała uczucia i była bardzo nieszczęśliwa, pozostając w zamknięciu. Liczyrzepa postanowił uszczęśliwić dziewczynę, darowując jej…rzepy zebrane z pobliskiego pola. Powiedział jej, że rzepa zamieni się, w kogo tylko Emma będzie chciała. Emma jednak nie była uszczęśliwiona tym podarunkiem. Postanowiła zmylić Liczyrzepę i uciec z zamku używając fortelu. Kazała Duchowi gór policzyć wszystkie karkonoskie rzepy, aby mieć pewność, że wystarczy ich na członków jej rodziny i znajomych.

Kiedy Liczyrzepa udał się wykonać zadanie – Emma jedną z rzep zamieniła w pegaza i uciekła z zamku. Jaka wielka była złość i rozczarowanie Liczyrzepy, jak zastał pustą zamkową wieżę. Od tej pory żył samotnie na skraju swoich posiadłości jako zgorzkniała postać.

Innym elementem legendy jest to, że Liczyrzepa stworzył Błędne Skały, jedną z atrakcji turystycznych Gór Stołowych.

Jak znaleźć Grób Liczyrzepy

Na mapach zaznaczony jest właśnie Grób Liczyrzepy. I tak będzie łatwiej znaleźć to miejsce. Na trasie między Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, kiedy miniecie Rozdroże Izerskie trzeba, zwolnić i uważnie wypatrywać małego parkingu leśnego po prawej stronie szosy. To właśnie w tym miejscu będzie Wodospad Poidło oraz Grób Liczyrzepy.

Znajduje się tu niewielki, bezpłatny leśny parking, miejsc jest zaledwie na kilka samochodów, ale raczej tłumów tu także nie będzie. Podaję na wszelki wypadek także współrzędne GPS 50.8842289518466, 15.395852329270888. Znalezienie tego wodospadu nie jest trudne, mimo że trasa nie jest oszlakowana, droga właściwie sama prowadzi, a szum potoku słychać z daleka.

Grób Liczyrzepy to leśny pagórek z kilkoma większymi głazami, który znajduje się przy skrzyżowaniu dróg leśnych z Drogą Sudecką oraz przy ujściu potoków Wodopój i Płóka do Kwisy.

​Rzeka Kwisa i Wodospad Poidło

W tym miejscu rzeka Kwisa, która źródło ma niedaleko, w zboczach Wysokiego Grzbietu, ma już całkiem szeroki nurt. Nadal jednak jest górskim potokiem. Rzeka płynie głęboką doliną pomiędzy Grzbietem Kamienickim i Grzbietem Wysokim. Rzeka jest w tym miejscu przeurocza. Tworzy piękne zakola, meandry, szumi i szmerze. Oczywiście woda, jak chyba wszystkie rzeki Gór Izerskich ma kolor bursztynowy.

Wodospad ulokowany jest na dopływie rzeki Kwisy, potoku Wodopój na wysokości 590 m n.p.m. w pobliżu ujścia do Kwisy.

A nazwa – chyba nie trudno się domyślić – pojono tu dawniej zwierzęta gospodarskie. Wodospad nie jest naturalny, jest to sztucznie stworzone spiętrzenie wody, nie odejmuje to miejscu uroku.

Nad potokiem znajdują się dwa kamienne mostki, które dodają tylko urody temu niezwykłemu miejscu.

Warto zwolnić, a nawet zatrzymać się czasem – takie miejsca często są ukryte gdzieś z boku.