Wędrówka na Wolarz i Rudnik

Góry Bystrzyckie

Punkt startowy: Szczytna parking

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

01/06/2024

Opis

Wędrówka na Wolarz i Rudnik ze Szczytnej

  1. Trasa na Wolarz ze Szczytnej jest dosyć łatwa, poza ostatnim ostrym podejściem,
  2. Warto zabrać kijki na szlak,
  3. Ze szczytu Wolarza nie ma widoków, ale kilka metrów dalej – na Rudniku jest punkt widokowy z miejscem na ognisko,
  4. Cześć trasy biegnie szlakiem rowerowym, także ostrożność jest zalecana.

Granica Gór Bystrzyckich – przełom Bystrzycy Dusznickiej

Piekielna Dolina to malowniczy przełom Bystrzycy Dusznickiej, który oddziela Góry Stołowe od Gór Bystrzyckich. Dolina została utworzona przez rzekę, która w procesie erozji wyrzeźbiła strome zbocza pokryte piaskowcowymi blokami. Stojąc na krawędzi Garncarza widzimy wyraźną granicę pomiędzy pasmami górskimi – to się nie często zdarza.

Piekielna Dolina jest nie tylko geologicznym cudem, ale również obszarem sieci Natura 2000, chroniącym unikalne ekosystemy. Wschodnia część doliny jest dostępna dla turystów dzięki czerwonym szlakom prowadzącym z Polanicy-Zdroju do Schroniska PTTK „Pod Muflonem”. Ta malownicza dolina stanowi bramę do naszych dzisiejszych celów – Wolarza i Rudnika.

Wolarz i Rudnik

Dwa szczyty — Wolarz (852 m n.p.m.) i Rudnik (850 m n.p.m.) to rozległe, wydłużone szczyty na północnym skraju Gór Bystrzyckich. Szczyty wznoszą się ponad Piekielną Doliną, a ich zbocza są strome i pokryte blokami piaskowca. Wolarz, porośnięty gęstym lasem, nie oferuje spektakularnych widoków, jednak jest najwyższą częścią miasta Szczytna. Nazwa szczytu pochodzi od jego wydłużonego kształtu przypominającego grzbiet wołu.

Rudnik, w przeciwieństwie do Wolarza, jest doskonałym punktem widokowym. Ze szczytu rozpościera się panorama na miasto Szczytna, Góry Stołowe, Wałbrzyskie, Kamienne oraz Sowie. Oba szczyty są częścią czerwonego szlaku, który łączy schronisko PTTK Pod Muflonem w Dusznikach-Zdroju z Polanicą-Zdrojem.

Wolarz zaliczany jest do Korony Gór Bystrzyckich.

Okoliczne miasteczka

Wędrówkę na Wolarz i Rudnik najlepiej rozpocząć w Szczytnej, urokliwej miejscowości położonej u podnóża Gór Bystrzyckich. Szczytna oferuje liczne zabytki, takie jak zabytkowa stacja kolejowa z 1890 roku czy budynek przy ulicy Bobrownickiej 48. Będąc w Szczytnej, nie można pominąć Zamku Leśna Skała. Ten Zamek leży na granicy Gór Stołowych i Bystrzyckich na skraju Piekielnej Doliny, tuż przy Leśnym Szlaku Wspinaczkowym.

Okoliczne miejscowości, takie jak Nowe Bobrowniki czy Polanica-Zdrój, oferują doskonałe warunki do odpoczynku po wyczerpującej wędrówce. Znajdują się tu liczne pensjonaty, schroniska oraz restauracje serwujące lokalne specjały.

Jak zaplanować trasę

Planując wędrówkę na Wolarz i Rudnik, warto zacząć spod stacji kolejowej w Szczytnej, to dobra trasa dla niezmotoryzowanych. My, korzystając z samochodu, mogliśmy zaparkować nieco bliżej szlaku, na drodze dojazdowej do lasu.

Zaraz też weszliśmy na szlak rowerowy, którym dotarliśmy do czarnego szlaku. Trasa w większości biegnie duktami szutrowymi, z których Góry Bystrzyckie są znane. Jest trochę monotonnie, nudnawo. Dopiero przy ostatnich 200 metrach szlak diametralnie się zmienia – to ostatnie podejście potrafi zmęczyć.

Na Wolarzu nie ma widoków. Żadnych.

Za to kilkadziesiąt metrów dalej, na Rudniku już otwiera się panorama na Góry Stołowe, Szczytną w dole. Tu warto zaplanować odpoczynek. Na Rudniku znajduje się miejsce na ognisko (niestety nie wiem, czy oficjalne), kilka kłód, na których można usiąść i przede wszystkim piękne widoki.

Z Wolarza na Rudnik przeszliśmy szlakiem czerwonym, którym dalej zeszliśmy do Nowych Bobrownik. Ta część szlaku jest stroma, kamienista i pełna wystających korzeni-przy zejściu trzeba zachować czujność.

Z Bobrownik zeszliśmy w las i ścieżką, zataczając fajną pętlę, wróciliśmy do samochodu.

Wędrówka na Wolarz i Rudnik to doskonały sposób na odkrycie uroków Gór Bystrzyckich. Trasa oferuje nie tylko wspaniałe widoki i kontakt z naturą, ale także możliwość odkrycia unikalnych miejsc, takich jak Piekielna Dolina czy pradawny bór sosnowy. Planowanie trasy z uwzględnieniem lokalnych atrakcji, takich jak zabytkowa stacja kolejowa w Szczytnej czy malownicze wsie, sprawia, że wędrówka staje się jeszcze bardziej fascynująca. Wybierzcie się na Wolarz i Rudnik, aby doświadczyć piękna i dzikości Gór Bystrzyckich w pełni.