Wieża widokowa na wzgórzu Mszana

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Muchów

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

18/06/2023

Opis

Wzgórze Mszana – wygasły wulkan z kamienną wieżą

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli,
  2. Czas trwania: ok. 2h, dystans ok. 3 km,
  3. Trasa niedostępna dla wózków,
  4. Rower – tak
  5. Pies – tak.

Pałac w Muchowie

Niewysokie wzgórze Mszana – 475 m n.p.m. leży w południowo-zachodniej części Pogórza Kaczawskiego, w zachodniej części małego grzbietu Muchowskich Wzgórz. Wzgórze znajduje się w niewielkiej odległości od Muchowa – niewielkiej sudeckiej wsi.

Zanim dojechaliśmy do parkingu przy wejściu na szlak do wieży widokowej na wzgórzu Mszana, zdecydowaliśmy przejść się trochę po miejscowości Muchów. W zasobach Internetu wyczytałam, że znajduje się tu w Pałac będący siedzibą Centrum Edukacji Ekologicznej i Wulkanizmu. Zadaniem pierwszym było odnalezienie tego Centrum. Liczyliśmy na atrakcje i ciekawostki z terenu Krainy Wygasłych Wulkanów. Jakie duże było nasze rozczarowanie, kiedy okazało się, że Centrum jest nieczynne, a Pałacyk zarasta i niszczeje.

Pałac w Muchowie, to właściwie Zespół Płacowy, na który składa się Pałac i park pałacowy. Pałac został wybudowany w 1910 r. Podobno w okresie wycofywania się wojsk niemieckich z tych terenów, po zakończeniu II Wojny Światowej, żołnierze niemieccy zakopali w okolicach Pałacu skarby. Niestety prawdopodobnie jest to jedynie legenda…

W pobliżu Pałacu znajduje się jeszcze jeden ciekawy budynek. Stara, kamienna budowla pełniła kiedyś rolę magazynu do przechowywania żywności. Obecnie budynek zdaje się być składem  „niepotrzebnych rzeczy”, dach się zapada i  widać, że nie jest utrzymywany.

Jak dojechać do wzgórza Mszana

Samochód najlepiej zostawić na parkingu w pobliżu szlaku. Aby tam dojechać, trzeba w Muchowie skręcić w lewo i kierować się na oznaczoną drogowskazami Nową Wieś. Kilkaset metrów trzeba przejechać szutrową drogą, która jest w dobrym stanie. Dla pewności podaję GPS: 51.01570386739674, 16.022530394928957.

Na miejscu oznaczonym Las Świniec zastaniecie wiaty i drewniane ławy, a także niewielki, bezpłatny parking. Zaraz przy parkingu znajduje się węzeł szlaków – zielonego, czarnego i naszej niebieskiej ścieżki przyrodniczej. Tu znajduje się także Rezerwat Mszana i Obłoga. Rezerwat chroni duże zasoby bazaltu, które występują także w postaci ogromnych słupów bazaltowych w okolicy wzgórza Mszana. Ochroną objęte są szczyty wzgórz Mszana i Obłoga. Rezerwat leży w obrębie Parku Krajobrazowego Chełmy.

Z parkingu idziemy przepiękną ścieżką przyrodniczą oznaczoną na niebiesko. Szlak jest naprawdę łagodny, przewyższeń jest tutaj niewiele. Nie zatraćcie się w podziwianiu przyrody i słuchaniu ptaków – ścieżka jest wąska, oznaczeń jest mało. Jak zawsze polecam ćwiczenie uważności.

Bazalty na Mszanie

Zanim trafimy do wieży widokowej, naszym oczom ukazuje się duże stanowisko z odsłoniętymi wielkimi słupami bazaltowymi. Poza słupami znajduje się tu także bazaltowe rumowisko, a wszystko w towarzystwie bujnej roślinności. Zarówno Mszana, jak i pobliska Obłoga (442 m n.p.m.) to wygasłe wulkany. Pozostałości działalności wulkanicznej w tych rejonach to słupy bazaltowe, które są zastygłą magmą.

Wieża widokowa na Mszanie

Na szczycie wzgórza znajduje się kamienna wieża widokowa o wysokości 6 m. Wieża została wybudowana w 1846 r. jako punkt ze wspaniałymi widokami, ufundowana przez hrabiego von Carlovitza. Obecnie wieża, jak i inne wieże na terenie Pogórza Kaczawskiego, nie daje żadnych widoków. Las otaczający budowlę wyrósł ponad jej wierzchołek. Wieża ma wartość historyczną i jest swego rodzaju atrakcją Krainy Wygasłych Wulkanów. Mimo wszystko lubię takie miejsca. Są kameralne, na swój sposób tajemnicze. Taka budowla to gratka dla poszukiwaczy wież do projektu Wieże Widokowe Dolnego Śląska, a także punkt obowiązkowy dla zdobywców Korony Kaczaw. O dziwo wieża jest dosyć dobrze utrzymana i widać, że w miarę regularnie przechodzi remonty.

Szczyt wzgórza Mszana

Do szczytu Mszany trzeba zejść nieco z wyznaczonej ścieżki. Szczyt wzgórza Mszana znajduje się ok. 100 m dalej od wieży i jest oznaczony. Nie jest takie oczywiste na tych terenach. Ścieżka na szczyt jest zarośnięta, leża tu także powalone drzewa. Nic strasznego – doszliśmy, zdjęcie zrobione, można wracać do wieży i iść dalej.

Domykamy pętlę, schodząc ze wzgórza z drugiej strony. Tu ścieżka staje się niewidoczna. Po ostatnich wichurach wiele drzew leży powalonych, gałęzie zasłaniają drogę. Po chwili trafiamy jednak z powrotem na naszą niebieską ścieżkę. Dochodzimy do Muchowa.

I tu nagle zaczynam rozumieć nazwę wsi — Muchów. Dopadają nas muchy w dużych ilościach. Na szczęście nie są to kąsające bąki, a więc wystarczy się od nich trochę odganiać.

Muchów jest małą wsią rolniczą. Nasze widoki po drodze do samochodu są bardzo przyjemne. Widzimy bezkresy pól i łąk.

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów aspiruje do członkostwa w UNIESCO.