Wysoka

Pieniny

Punkt startowy: Jaworki

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

07/06/2021

Opis

Wysokie Skałki (słow. Vysoké Skalky), wysokość 1049,9 m – szczyt w Małych Pieninach, położony na granicy polsko-słowackiej i będący najwyższym szczytem całych Pienin i Pienińskiego Pasa Skałkowego, należący więc do KGP. Dawniej szczyt ten miał również inne, lokalne nazwy: Pamiarky, Kiczera. Opis skrócony, całość nadesłana przez Anię Szuberlę:

 

  • Nasza trasa przebiegała następująco: Jaworki-Wąwóz Homole-Jaworki (tym razem powrót po śladach).
  • Czas w jedną stronę: 1h 50 min. Dystans: 3,6 km. Przewyższenie: 515 m
  • Samochód można zostawić na jednym z wielu parkingów we wsi Jaworki. Nas na miejscu przyjęła serdeczna Pani, jednocześnie zapraszając po powrocie na pyszną kwaśnicę.
  • Trasa rednio trudna, można pójść z psem.
  • Rower – Na pewno na ostatnim odcinku trzeba go wziąć na plecy.

 

Początkowo droga na szczyt wiedzie przez przepiękny Wąwóz Homole, a w tle słychać szum potoku Kamionka. Wąwóz robi ogromne wrażenie, czytaj możemy poczuć namiastkę Tatr lub poczuć oddech Janosika. Nam przyszło przemierzyć tę drogę w zimowej aurze, ale wiosną lub jesienią musi tu z pewnością panować niezwykły klimat.

Po ok. 30 minutach docieramy do odcinka, który jest już bardziej widokowy. Tę cześć szlaku warto potraktować jako odpoczynek przed wyzwaniem. A zaczyna się ono już na granicy lasu i przed nami 20 minut bardzo męczącego i stromego podejścia. Nas ono osobiście bardzo zaskoczyło i pogroziło palcem, że pokorę trzeba mieć do każdej wysokości w górach, nawet do 1 000 m!

Z miejsca docelowego, na którym znajduje się taras widokowy, pięknie widać Pieniny Właściwe, Tatry oraz Magurę Spiską.

Pieczątka jest dostępna na szczycie. Kilka zdjęć i mapka poniżej.