Mroczny Wysoki Kamień – tajemniczy szczyt Gór Bardzkich
- Trasa nie prowadzi szlakiem tylko leśnymi ścieżkami,
- Miejsce owiane jest nieco straszną legendą,
- Na szczycie brak jest oznaczeń, ale znajdziecie tam charakterystyczną grupę skalną.
Przełęcz Łaszczowa i Graniczna Droga
Wysoki Kamień (niem. Der Hohe Stein) to jeden z mniej znanych, a przez to wyjątkowo intrygujących szczytów Gór Bardzkich. Leży w połowie drogi między Bardem a Przełęczą Łaszczową, w pobliżu wsi Laskówka. Miejsce to dostępne jest tylko pieszo – nie prowadzi tu żaden znakowany szlak turystyczny, dlatego wędrówkę warto zaplanować z pomocą GPS, np. według naszej mapy.
Jedynym wariantem dojazdu w pobliże Wysokiego Kamienia jest trasa wiodąca z Barda do Przełęczy Łaszczowej, skąd można dotrzeć na szczyt leśnymi duktami. Droga, którą podążamy z Barda w kierunku przełęczy to fragment dawnego traktu handlowego, znanego jako Droga Graniczna (niem. Grenzweg).
Droga Graniczna to obecnie asfaltowa droga w Górach Bardzkich, biegnąca z Przełęczy Bardzkiej na Przełęcz Łaszczową, wzdłuż historycznej granicy Śląska z Czechami. Ma długość ok. 1,6 km przy różnicy wzniesień wynoszącej ok. 140 metrów. W przeszłości trakt ten stanowił odnóże szlaku bursztynowego i przez wieki był jednym z kluczowych połączeń handlowych między Śląskiem a Czechami.
Ze względu na strategiczne położenie, przez wieki toczono tu walki podczas licznych konfliktów zbrojnych. Przełęcz i prowadząca przez nią droga były punktem kluczowym zarówno w wymianie handlowej, jak i w działaniach wojennych. Dziś Przełęcz Łaszczowa oddziela powiat ząbkowicki od powiatu kłodzkiego, a teren wokół niej zachował swój historyczny, nieco dziki charakter.
Legendy i tajemnice Gór Bardzkich
Góry Bardzkie, choć nie tak znane jak Karkonosze czy Góry Sowie, kryją w sobie niezwykły klimat dawnych opowieści i niewyjaśnionych zjawisk. To właśnie tutaj znajduje się Wysoki Kamień – samotny, skalisty szczyt, na który nie prowadzi żaden szlak. Mówi się, że to miejsce dawnych kultów i spirytystycznych seansów, podczas których miały znikać bez śladu całe grupy ludzi. Do dziś niektórzy wierzą, że na szczycie czai się demon o imieniu Aargaroth, a las wokół niego emanuje tajemniczą energią.
To jednak nie jedyna legenda regionu. W pobliskiej Laskówce mówi się o Diamentowej Górze, na której Celtowie mieli zasadzić Leszczynę i Orzech, z których wyrastały świecące w słońcu diamenty wskazujące drogę przez góry. W Bardzie z kolei od wieków opowiada się o cudownym objawieniu Matki Boskiej, które miało uchronić miasto przed zniszczeniem i dało początek kultowi maryjnemu trwającemu do dziś.
Inne podania mówią o zakopanych skarbach, znikających karawanach kupieckich oraz tajemniczych świetlnych zjawiskach nad szczytami. Góry Bardzkie łączą w sobie piękno przyrody z mrokiem historii.
Legendy i tajemnice – co wydarzyło się w 1966 roku?
Z Wysokim Kamieniem leżącym w Górach Bardzkich związana jest jedna z najbardziej mrocznych legend Dolnego Śląska. Według opowieści, w czerwcu 1966 r. czwórka nastolatków z okolicznych wiosek udała się na szczyt, by odprawić seans spirytystyczny. W nocy, dokładnie o północy, rozpoczęli wywoływanie duchów. Początkowo nic się nie działo, aż nagle ognisko zgasło, las ucichł, a wokół zaczęły dziać się rzeczy trudne do wyjaśnienia.
Chłopcy usłyszeli kroki, a następnie w panice uciekli w dół zbocza. Do wsi wróciła tylko dwójka – pokaleczona i przerażona. Zaginieni nigdy nie zostali odnalezieni. Kilka dni później zniknęli także ci, którzy przeżyli feralną noc. Łącznie odnotowano osiem przypadków zaginięć, rzekomo związanych z wizytą na Wysokim Kamieniu. Występuje tam podobno dziwna energia, zakłócenia kompasów i fal radiowych, a nawet zaniki danych z kart pamięci.
Trochę o geologii – skały, które tworzą legendę
Góry Bardzkie, w tym rejon Wysokiego Kamienia, to obszar o bardzo złożonej budowie geologicznej. Wzgórze zbudowane jest z paleozoicznych łupków, piaskowców i zlepieńców, a także twardych kwarcytów. Skały te tworzą wyraźne formacje, w tym centralny blok na szczycie – główny element legendy. Na skałach znajdziemy różne napisy, część z nich jest w j. niemieckim, część wygląda na starą, a niektóre są zrobione współcześnie.
Ciekawostką geologiczną regionu są graptolity – skamieniałe pozostałości kolonii morskich organizmów, występujące w odsłonięciach skalnych w okolicach Wilczej i Żdanowa. Ich występowanie potwierdza, że Sudety przez miliony lat podlegały różnorodnym przemianom – od fałdowania aż po procesy erozyjne i tektoniczne.
Czy warto odwiedzić Wysoki Kamień?
Choć miejsce owiane jest złą sławą, Wysoki Kamień to idealny cel wycieczki dla miłośników historii, geologii i nieco mocniejszych wrażeń. Teren nie jest objęty żadnym rezerwatem, ale warto zachować ostrożność – nie tylko ze względu na legendy, ale też gęsty las, brak oznaczeń i trudny orientacyjnie teren.
Warto zabrać ze sobą GPS, dobrze naładowany telefon i mapę w wydaniu papierowym. Na wycieczkę warto wybrać się w dzień, najlepiej w towarzystwie. Ze szczytu nie ma rozległych widoków, ale charakterystyczna skała i klimat miejsca robią ogromne wrażenie.