/* Error on https://trasygorskie.pl/_jb_static/??-eJylkstOwzAQRf+GFVM3Da2zqdjwH8ixJ8mofsmPVv17nISUCmiExMaO5XuP72SGXTxIZxPaxLzOPdnIZMchpqvGAJ0LoOhMTMSIqVzFyLow6dWmHJ7ZL34VRA/CKlDBeTBZJ/IaoaOyZK+dUJNFyDTyDfB7uiq+RdTxh298A5CVOiucEVP2uGJ1J0KwLpHEr4o2huxDTzz3ELP3LqT5iXMfQaQSYTBF99B3cReQIrgcUd9+JmhKuNSsqS04TfI0r6sx/ogzorfUkbx9gHc++3+i15uPqdjlgKw6NNtmPE4AdbXClACpheply8e9abaHcd/xHUziH6w0oCm9fBsH79bZNpNWGFiHIuWAbCF/prsboaXq97nqFTrIoUDngRl1r+ZY8are7zmv6yfZHqsP3iwm7A== : Something went wrong: cURL error 28: Operation timed out after 7003 milliseconds with 0 bytes received */

Wysoki Kamień – punkt widokowy w Górach Izerskich

Góry Izerskie

Punkt startowy: Zakręt Śmierci - parking

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

15/10/2023

Opis

Najpopularniejsze miejsce widokowe w Górach Izerskich – Wysoki Kamień

  1. Wysoki Kamień to gratka dla łowców przepięknych górskich panoram,
  2. Bezpłatny parking znajdziecie przy Zakręcie Śmierci,
  3. Warto podejść do punktu widokowego znajdującego się powyżej parkingu i Zakrętu Śmierci – tam dopiero są piękne widoki,
  4. Wieża widokowa jest płatna i otwarta jedynie w oznaczonych godzinach,
  5. Pies – tak.

​​Zakręt Śmierci

Są w górach takie miejsca, których historia nie jest wesoła. Miejsca, gdzie życie straciło wiele osób. Wysokie tatrzańskie szczyty są tak naznaczone, miejsca, gdzie zeszła wielka lawina w Karkonoszach lub gdzie trudne warunki pogodowe nie pozwoliły bezpiecznie wrócić turystom do domu z beskidzkich szlaków. Wiele jest takich cmentarzy w górach…

Zakręt Śmierci jak nazwa wskazuje, jest także naznaczony smutnymi wydarzeniami. Tutaj nie trudne górskie warunki, nie wysokość, ale poprowadzona droga i nieuwaga kierowców jest sprawcą większości wypadków.

Zakręt Śmierci to ostry zakręt o promieniu 30 m (skręt o prawie 180’) położony na drodze wojewódzkiej nr 358 zwanej także Drogą Sudecką. Zakręt leży na trasie pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój. Droga prowadzona jest w tym miejscu na zboczach Czarnej Góry. Budowana była w latach 50. XX w. jako strategiczny obiekt militarny.

Nazwę swoją zakręt zawdzięcza serii tragicznych w skutkach wypadków ciężarówek i samochodów osobowych. Obecnie sama nazwa wyraźnie wskazuje, że nie jest to miejsce bezpieczne i trzeba zachować ostrożność.

Zakręt Śmierci to miejsce owiane legendami. Położony wśród sudeckich lasów, zyskał swoją nazwę z powodu licznych wypadków, które miały miejsce na jego ostrych zakrętach. Dzisiaj, po wielu modernizacjach, jest bezpiecznym punktem startowym naszej wędrówki.

Punkt widokowy – Zakręt Śmierci

Wielu turystów dojeżdża na miejsce oznaczone jako „Zakręt Śmierci” samochodem, wychodzi jedynie na drugą stronę ulicy i tyle…A wystarczy wspiąć się parę metrów do góry, aby dotrzeć do właściwego punktu widokowego. To, co oferuje nam to miejsce, to przede wszystkim przepiękne panoramy na pobliskie Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Od parkingu to zaledwie 5 minut drogi.

Parking przy Zakręcie Śmierci

Parking przy słynnym Zakręcie Śmierci jest ku zaskoczeniu wielu bezpłatny. Znajdziecie tam także stragany z jedzeniem. Parking jest dość duży, jednak w sezonie letnim okazuje się za mały dla wielu żądnych widoków turystów. Współrzędne parkingu: 50.84946559260358, 15.533255806805153

Z tego miejsca prowadzi szlak na Wysoki Kamień w Górach Izerskich – jednego z najbardziej znanych punktów widokowych w Górach Izerskich.

Wysoki Kamień

W Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich, w Sudetach Zachodnich na wysokości 1058 m n.p.m. leży jeden z lepszych punktów widokowych w polskich Górach Izerskich – Wysoki Kamień. Ze szczytu Wysokiego Kamienia rozciąga się panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie.

Wysoki Kamień to właściwie Masyw, na który składają się trzy skaliste wzniesienia, poza Wysokim Kamieniem jest Zawalidroga – 1025 m n.p.m. oraz trzecie nienazwane wzniesienie o wysokości 1023 m n.p.m. Wysoki Kamień zbudowany jest z hornfelsów tworzących na szczycie duże skupisko skalne.

Schronisko Wysoki Kamień i wieża widokowa

Historia schroniska na Wysokim Kamieniu jest jak wiele innych historii sudeckich schronisk. Najpierw, w 1837 r. zamożna rodzina Schaffgotschów wybudowała na szczycie schronisko, z resztą jedno z pierwszych w Sudetach. Kilka lat później budynek schroniska spłonął. Niemal jednocześnie wybudowana została wieża widokowa.

Schronisko na Wysokim Kamieniu zostało odbudowane po pożarze, działało z krótkimi przerwami aż do lat 60. XX w. kiedy to nieremontowane zostało zamknięte i rozebrane. W latach 90. XX w. w przetargu gminnym rodzina Gołbów pochodząca ze Szklarskiej Poręby wygrała kupno terenu. Stopniowo przywracana jest świetność tego miejsca. W 2023 r. otwarte zostało ponownie przepiękne schronisko, a także wieża widokowa. Wieża jest otwarta w określonych godzinach, a wstęp jest płatny wg cennika.

Warto wejść do środka schroniska. Nie dość, że jest ono przepięknie wybudowane, to właściciele są przesympatycznymi ludźmi. Trzymamy kciuki, aby udało się załatwić wszelkie formalności i przyjmować gości z noclegami.

Jak dojść do Wysokiego Kamienia

Szlak prowadzący na Wysoki Kamień z Zakrętu Śmierci ma kolor żółty. Dystans, jaki trzeba pokonać, aby zasmakować górskich panoram to około 3,5 km nietrudnej wędrówki. Szlak idzie prosto do szczytu, przechodząc przez wzniesienie nazwane Czarną Górą i kilka skupisk skalnych.

Z powrotem trzeba zejść dokładnie tą samą trasą w przeciwnym kierunku.

Trasa jest łatwa, idealna na spacer z dziećmi. Koniecznie zaplanujcie wycieczkę ze zwiedzaniem wieży widokowej i herbatką w schronisku na Wysokim Kamieniu!