Zadzierna

Góry Kamienne

Punkt startowy: Bukówka, parking obok placu zabaw

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

19/06/2022

Opis

Szczyt Zadzierna w paśmie Bramy Lubawskiej

  1. Trasa na Zadzierną mimo, że nie długa, zapewniam Was – wymagająca,
  2. Na szczycie Zadziernej spodziewajcie się bajecznych widoków,
  3. Skałki na Zadziernej są przygotowane dla wspinaczy,
  4. Przy okazji wycieczki na Zadzierną można pospacerować w okolicy Zalewu Bukówka.

 

Zadziorna Zadzierna

W paśmie Bramy Lubawskiej leżącej w łańcuchu Sudetów między Karkonoszami a Kotliną Kłodzką znajduje się niepozorny, ale bardzo ciekawy szczyt – Zadzierna. Jest to najwyższy szczyt Bramy Lubawskiej.

Zadzierna ma wysokość 724 m n.p.m. , zbudowana jest ze skał osadowych – zlepieńców i ma charakterystyczny kształt spłaszczonego stożka. Trasa na Zadzierną nie jest długa, jedyną trudnością są strome i kamieniste zbocza. Jednak, mimo tych chwilowych trudności, naprawdę warto wybrać się na tę górę – widoki ze szczytu są znakomite!

Cała góra porośnięta jest gęstym lasem mieszanym bukowo-świerkowym, jedynie na szczycie znajduje się skalne wyniesienie z tarasem widokowym, gdzie jest możliwość obejrzenia panoramy. Koniecznie trzeba zarezerwować sobie czas na górze – widoki są absolutnie przepiękne!

Panorama z tarasu widokowego na szczycie Zadziernej roztacza się na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Zbiornik Bukówka.

Jezioro Bukowskie

Przy okazji kilka słów na temat samego zbiornika. Zbiornik, lub jak kto woli – Jezioro Bukówka jest zbiornikiem retencyjnym dla niepokornej rzeki Bóbr. Jezioro ma powierzchnię ok. 200 ha i mieści 17 mln m3 wody. Linia brzegowa mierzy ok 9 km, a powierzchnia wody to ok 2 km2. Akwen jest jednym z najwyżej położonych tego typu zbiorników w Polsce i  posiada dwie tamy. Powstał w latach 1903−1907 jako suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu zapory.  Jak dobrze spełnia swoją rolę przeciwpowodziową można było przekonać się podczas powodzi tysiąclecia w 1997 r.

Obecnie trwają prace nad zagospodarowaniem potencjału tego miejsca w zakresie turystyki i rekreacji.

Gdzie zaparkować samochód

My na Zadzierną wybraliśmy się z miejscowości Bukówka nieopodal Lubawki. Dojedziecie tu bez problemów nawigując najpierw na Kamienną Górę, a później na Jezioro Bukówka.

Samochód zostawiliśmy na parkingu przy placu zabaw, a sami ruszyliśmy asfaltową drogą do drewnianego oznaczenia wejścia na szlak na górę. Szlak na Zadzierną koloru czerwonego jest początkowo mocno zarośnięty. Gdyby nie oznaczenie byłoby trudno namierzyć początek. Nie jest uczęszczany – to widać, mimo, że szlak ten jest częścią Głównego Szlaku Sudeckiego.

Ścieżka na górę jest stroma, podejście ostre. Na trasie będzie trochę kamieni, korzeni i sypkiego podłoża. Nie ułatwia do wejścia, o nie!

Czas wejścia to ok godziny spaceru górskiego z przewyższeniami w pakiecie (ok 200 m). Idziemy cały czas w lesie i jesteśmy zupełnie sami. To jest niewątpliwa przewaga Gór Kamiennych – szlaki tu są mało znane i uczęszczane.

Na Zadziernej są drewniane ławki, a przede wszystkim taras widokowy, z którego widać, że skały wykorzystywane są przez wspinaczy (pozostawione są stanowiska wspinaczkowe). Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze sfinansowało 7 nowych dróg wspinaczkowych na Zadziernej. Jeżeli chcecie być dokładni – do samego szczytu trzeba podejść jeszcze dosłownie kawałek.

W okolicach szczytu znajduje się drugi zespół skałek z wmurowaną tablicą z napisami w języku niemieckim „Landeshuter Kreiswald, erworben 1906”.

Wracamy dokładnie tą samą ścieżką.

PS. Zadzierna leży tuż za granicą pasma jaki są Góry Kamienne – w Bramie Lubawskiej, ze względu na ograniczenia naszej wyszukiwarki przyporządkowałam ten szczyt do Gór Kamiennych.