Szczyt Zadzierna w paśmie Bramy Lubawskiej w Górach Kamiennych.
W skrócie:
- Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem.
- Czas trwania: ok. 2 godzin, dystans ok. 4 km.
- Trasa niedostępna dla wózków.
- Rower – tak.
- Pies – tak.
Wstęp, informacje o Zadziernej.
W paśmie Bramy Lubawskiej leżącej w łańcuchu Sudetów między Karkonoszami a Kotliną Kłodzką znajduje się niepozorny, ale bardzo ciekawy szczyt – Zadzierna.
Zadzierna ma wysokość 724 m n.p.m. , zbudowana jest ze skał pochodzenia wulkanicznego i ma charakterystyczny kształt stożka. Trasa na Zadzierną nie jest długa, jedyną trudnością są strome i kamieniste zbocza. Jednak, mimo tych chwilowych trudności, naprawdę warto wybrać się na tę górę – widoki ze szczytu są znakomite!
Cała góra porośnięta jest gęstym lasem mieszanym bukowo-świerkowym, jedynie na szczycie znajduje się skalne wyniesienie z tarasem widokowym, gdzie jest możliwość obejrzenia panoramy. Koniecznie trzeba zarezerwować sobie czas na górze – widoki są absolutnie przepiękne!
Panorama z tarasu widokowego na szczycie Zadziernej roztacza się na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Zbiornik Bukówka.
Przy okazji kilka słów na temat samego zbiornika. Bukówka jest zbiornikiem retencyjnym dla niepokornej rzeki Bóbr. Jezioro ma powierzchnię ok. 200 ha i mieści 17 mln m3 wody. Akwen jest jednym z najwyżej położonych tego typu zbiorników w Polsce i posiada dwie tamy. Powstał w latach 1903−1907 jako suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu zapory. Obecnie trwają prace nad zagospodarowaniem potencjału tego miejsca w zakresie turystyki i rekreacji.
Parking i szlak na szczyt.
My na Zadzierną wybraliśmy się z miejscowości Bukówka nieopodal Lubawki. Samochód zostawiliśmy na parkingu przy placu zabaw, a sami ruszyliśmy asfaltową drogą do drewnianego oznaczenia wejścia na szlak na górę.
Sam szlak na Zadzierną koloru czerwonego jest początkowo mocno zarośnięty. Gdyby nie oznaczenie byłoby trudno namierzyć początek.
Ścieżka na górę jest stroma, podejście ostre. Czas wejścia to ok godziny spaceru górskiego z przewyższeniami w pakiecie. Idziemy cały czas w lesie i jesteśmy zupełnie sami.
To jest niewątpliwa przewaga Gór Kamiennych – szlaki tu są mało znane i uczęszczane.
Na szczycie Zadziernej są ławki, a przede wszystkim taras widokowy, z którego widać, że skały wykorzystywane są przez wspinaczy (pozostawione są stanowiska wspinaczkowe). Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze sfinansowało 7 nowych dróg wspinaczkowych na Zadziernej.
W okolicach szczytu znajduje się drugi zespół skałek z wmurowaną tablicą z napisami w języku niemieckim „Landeshuter Kreiswald, erworben 1906”.
Wracamy dokładnie tą samą ścieżką.
Podsumowanie, mapa i zdjęcia.
Redakcja trasygorskie.pl dziękuje niezmordowanej Basi Grzelczak za kolejny fascynujący wpis z Gór Kamiennych.