Zamek Grodziec

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Parking pod Zamkiem Grodziec

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

30/07/2023

Opis

Zamek Grodziec na wygasłym wulkanie

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem,
  2. Czas trwania: ok. 1 godz., dystans ok. 2 km,
  3. Trasa niedostępna dla wózków,
  4. Rower – tak
  5. Pies – tak.

Wycieczka do tego średniowiecznego grodu jest wisienką na torcie zwiedzania i odkrywania terenów Gór i Pogórza Kaczawskiego.

Do Zamku Grodziec trafiamy z resztą nie pierwszy, a może i nie ostatni raz, a dlaczego – dowiecie się z opisu.

Historia Zamku Grodziec

Zamek Grodziec znajduje się w województwie dolnośląskim, w Sudetach zachodnich, dokładniej w Górach Kaczawskich. Zamek został wybudowany jako warownia ok. 1155 – 1175 r. Jednym z ważniejszych właścicieli zamku było Bolko I, który rozbudował zamek. W kolejnych latach zamek Grodziec zmieniał swoich właścicieli często. Był także mocno zmieniany, przebudowywany i rozbudowywany.

Podczas wojen husyckich zamek Grodziec był zdobyty i mocno splądrowany. W późniejszych latach budowla przeszła w ręce księcia Fryderyka. Wtedy też stała się potężną warownią. Z kolei w XVI w. zamek został przebudowany w stylu renesansowym, wzniesione zostały baszty.

Lata wojny 30-letniej to kolejne nieszczęśliwe zdarzenia w historii zamku. Częściowo zamek został strawiony przez ogień, przez co popadł w ruinę. Kolejne rozbudowy i zmiany doprowadziły do całkiem niezłego stanu budowli. Tak więc w XIX w. zamek, jako pierwszy w Europie został przystosowany do zwiedzania turystycznego.

Zamek Grodziec miał wielu właścicieli, każdy z nich odbił piętno na wyglądzie i funkcjonalności budowli. Kolejne wojny, trudne lata powojenne, pożary przyczyniły się do wielu zmian, aż do czasów teraźniejszych i obecnego wyglądu zamku.

Po zakończeniu II Wojny Światowej w zamku Grodziec znajdowały się eksponaty z wrocławskich muzeów, biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z berlińskiej Biblioteki Państwowej. W późniejszych czasach zamek stał się własnością państwową, a obecnie dzierżawcą jest osoba prywatna.

W 1945 roku Zamek Grodziec ulega dewastacji. Skala zniszczeń nie objęła całego zespołu zamkowego, skradziono jednak zabytkowe zbiory, spalono dachy. Zamek Grodziec stał opustoszały aż do 1959 roku, wtedy rozpoczęto prace porządkowe. Rekonstruowano elementy architektoniczne, które uległy zniszczeniom i kradzieży.

Zamek Grodziec współcześnie

Zamek jest w udostępniony do zwiedzania od poniedziałku do niedzieli. Można zwiedzać zamek indywidualnie, a także skorzystać z usług miejscowych przewodników, co bardzo polecamy!

Obecnie na zamku Grodziec odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, m.in.:

  • turnieje rycerskie,
  • festiwale muzyczne,
  • święto kwitnącej przylaszczki i zawilca, święto kwitnących lip,
  • The Witcher School, edycja polska larpa osadzonego w świecie wiedźmina (niestety ostatnie wydarzenie było w 2022 r.)

Na zamku Grodziec realizowane były także filmy:

  • Jedynka (film)
  • Przyłbice i kaptury
  • Taras Bulba (film 2009)
  • Wiedźmin (film).

 

Gdzie zaparkować samochód

Zamek Grodziec znajduje się we wsi Grodziec, na wzgórzu o tej samej nazwie. Góra Grodziec (389 m n.p.m.) jest typowym przykładem wzniesienia o powulkanicznym pochodzeniu, a zbudowana jest z bazaltów i leży w północno-zachodniej części Pogórza Kaczawskiego.

Do Zamku Grodziec dojedziecie, nawigując na Grodziec — wieś. Pod samym zamkiem znajduje się rozległy parking, a trochę niżej jest kilka dodatkowych miejsc parkingowych, które znajdują się przy kościele.

My zdecydowaliśmy się wybrać niższy parking, aby wejść szlakiem i przy okazji przyjrzeć się przyrodzie i skałom, które budują Grodziec. Z miejsca parkingu do zamku prowadzi szlak zielony. Trzeba przejść jedynie obok szlabanu i już jesteśmy na szlaku. Szlak prowadzi dość ostro pod górę, a idziemy kamiennymi schodami. Dookoła przepiękny las daje cień w ten niezwykle upalny dzień.

Można do Zamku Grodziec dojść także asfaltem, można dojechać samochodem pod sam zamek, jednak zachęcam Was do podjęcia trudu pokonania szlaku pieszo.

To niezwykłe miejsce, a droga przez las wprowadza w klimat średniowiecznej warowni.

Po drodze miniemy ruiny murów obronnych, a także dwie baszty. Do jednej z nich można spokojnie wejść.

​Zwiedzanie zamku Grodziec

Naszym oczom ukazał się zamek w całej okazałości. Ogromny plac przed zamkiem, kilka chat drewnianych, a przede wszystkim brama.

Mijając bramę wejściową do zamku, wejdziecie do innej krainy. Zamek jest bardzo dobrze utrzymany.

Za bramą znajduje się kasa biletowa. I namawiam do skorzystania z usług przewodnika. Zwiedzanie zamku z kimś, kto doskonale zna historię warowni, jest niezwykłym przeżyciem. Zwiedzanie zamku Grodziec z przewodnikiem jest w cenie biletu, trzeba jedynie trafić w godzinę wejścia. Bilety są w bardzo przystępnych cenach.

Jeżeli chcecie zwiedzić zamek na własną rękę – na stronie internetowej Zamku Grodziec macie odstępne audio przewodniki w j. polskim i angielskim.

Na zwiedzanie zamku trzeba przeznaczyć minimum 2 godziny. Oddam jeszcze, że na dziedzińcu jest chyba zawsze rozpalone ognisko, gdzie można podpiec jedzenie. Dla turystów otwarta jest restauracja.

Z psem na Zamek Grodziec

Ku naszej uciesze pies, nasza towarzyszka Mila, mogła wejść z nami na zwiedzanie zamku bez najmniejszych problemów. Nikt nie nakazywał kagańca, skracania smyczy, zwiedzający także byli bardzo przyjaźni. Nie zawsze można wejść z psem, czego doświadczyliśmy już niejeden raz. Jeżeli więc wasz czworonożny przyjaciel nie ma lęków, nie boi się schodów, ani ciemności, a także wytrzyma ok. 2 godzin, spokojnie może iść z Wami.

Co można zobaczyć na zamku

Grodziec obecnie składa się z zamku górnego i przedzamcza. W części górnej znajduje się pałac główny, wieża północna i donżon. Druga wieża, zwana także „starą wieżą” łączy się z resztą budynku drewnianym tarasem i murowanymi gankami.

Zamek główny to dwie kondygnacje. W niższej znajduje się zbiornik z wodą i piwnice. Wyższa kondygnacja to dwa ogromne pomieszczenia: „Wielka sala” oraz „Sala zimowa” zwana także kominkową. Na drugim piętrze znajduje się kaplica oraz „Sala Rycerska”.

Z murów obronnych i baszty widoczna jest przepiękna panorama na Pogórze Kaczawskie i zachodnie Sudety.

Jak widzicie, zamek jest bardzo przyjazny zarówno dla turystów, jak i ich psich towarzyszy. Dodatkowo niemal zawsze trwają tam jakieś ciekawe wydarzenia.

Jeżeli brakuje Wam przygód – na zamku Grodziec można spędzić noc.

A wtedy przekonacie się, czy legenda o przeklętym Rycerzu jest tylko legendą.