Zamek Książ i Ścieżka Hochbergów

Góry Wałbrzyskie

Punkt startowy: Parking przy ulicy Piastów Śląskich w Wałbrzychu

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

01/11/2022

Opis

Wokół Zamku Książ ścieżką Hochbergów

  1. Spacer historyczną ścieżką Hochbergów wokół jednego z największych polskich zamków,
  2. Wędrówka zajmie około 3 godzin, dystans około 6 kilometrów,
  3. Trasa mimo, że niedostępna dla wózków, będzie wspaniała dla dla dzieci,
  4. Odwiedzicie równocześnie rejon Przełomy Pełcznicy objęte są ochroną obszaru Natura 2000 „Przełomy Pełcznicy pod Książem”.

Wałbrzyski Zamek Książ

Niszczony podczas wojen, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, wiele wieków burzliwej historii za nim. Jest jednym w trzech największych zamków Polski – Zamek Książ – o nim mowa.

Zdewastowany podczas wojny przez Niemców i Rosjan, remontowany od lat 70 – tych XX w. w roku 2014 zamek doświadczył jeszcze jednego rozległego pożaru, który strawił część dachu i poddasza.

Zamek Książ ma około 400 pomieszczeń, a kubatura wynosi ponad 11 tys. m3. Wraz z kilkunastoma budowlami – stajniami, palmiarnią, pomieszczeniami gospodarczymi znajdującymi się przy samym zamku, do Książa przynależy 16 822 m² powierzchni użytkowej.

Kompleks zamkowy, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, leży na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego w Sudetach Środkowych. Zamek usytuowany jest wśród malowniczych lasów, w wąwozie rzeki Pełcznicy. Sama budowla położona jest na urwistej skale, na wysokości 395 m n.p.m.

W latach największej świetności Zamku Książ władała nim jedna z najpotężniejszych i najbogatszych rodzin tego regionu – Ród Hochbergów.

I jak to zwykle bywa, z zamkiem wiąże się wiele legend. Według podań na zamku Książ straszy biała dama. Czy jest to duch Księżnej Daisy? Niektórzy podobno widzieli ducha myśliwego przechadzającego się po parkowych alejach…

Zamek można zwiedzać w dzień i w nocy. Możliwe jest zwiedzanie różnych tras, a także obiektów dodatkowych, jak Palmiarnia, Mauzoleum, Podziemia zamku, Stadnina Koni.

Gdzie zaparkować

My zdecydowaliśmy się na odwiedzenie okolic zamku Książ, a dokładniej przejście Ścieżki Hochbergów. Jest to trasa biegnąca przez Książański Park Krajobrazowy doliną rzeki Pełcznica, zwaną także Wąwozem Piekiełko. Dodatkową atrakcją na trasie jest Cis Bolko – jest to pomnik przyrody. Bolko jest najstarszym Cisem w Sudetach, jego wiek szacuje się na ok. 400 – 600 lat. Obwód drzewa to ponad 280 cm.

Samochód zostawiamy na parkingu przed zamkiem, parking jest płatny wg cennika.

Od parkingu droga jest bardzo dobrze oznaczona, wszak zamek Książ jest wielką atrakcją w okolicy, ruch turystyczny jest tu duży.

Wybraliśmy się na Ścieżkę Hochbergów 1. Listopada, licząc po cichu, że turystów będzie mniej. Intuicja nas nie zawiodła. Na parkingu było zaledwie kilka samochodów, po drodze minęliśmy nie wielu turystów.

Wędrówka Ścieżką Hochbergów

Trasę „Ścieżką Hochbergów” zaczynamy spod zamku Książ, gdzie znajdujemy oznaczenie ścieżki, ale także szlak koloru zielonego. Jako że Góry Wałbrzyskie zwiedzamy od kilku dobrych tygodni, już wiedzieliśmy czego się spodziewać na trasie. Były więc krótkie i ostre podejścia, luźne kamienie i wystające korzenie, a przede wszystkim ciekawe formacje skalne. Pamiętajcie – nie jest to ścieżka spacerowa, dostosujcie ubranie do warunków. Nie polecam zwiewnych sukienek, szpilek czy garniturów. To nadal trasa górska!

Ścieżka jest dobrze oznaczona i utrzymana. W miejscach osuwania się kamieni są zbudowane zapory, a tam, gdzie blisko jest urwisko, są zainstalowane mosty lub poręcze. Mosty nazywane są „Diabelskimi mostkami”, niektóre z nich zawieszone są nawet kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Kilkukrotnie zejście ułatwiały schody. W kilku miejscach zbudowane są platformy widokowe i naprawdę warto tam podejść.

Otacza nas piękna przyroda, poza lasami bukowymi występują tu także klony, lipy, jaworzyna, rosną tu też piękne rododendrony. Nie bez powodu Przełomy Pełcznicy objęte są ochroną obszaru Natura 2000 „Przełomy Pełcznicy pod Książem”.

Kamienistą ścieżką schodzimy coraz niżej, do dna doliny rzeki, przechodzimy przez most i chwilę później zmieniamy szlak na żółty. To miejsce łatwo przegapić, oznaczenie zmiany szlaku jest tylko z jednej strony, dla nas niewidzialne. W miejscu zmiany szlaku ścieżka poprowadzi nas także na Stary Książ.

Przełom Pełcznicy

My idziemy dalej szlakiem żółtym teraz już doliną rzeki. Przyjemny szum wody umila nam ten spacer. Jest pięknie, jesiennie, spokojnie, ludzi na szlaku jest niewielu. Parokrotnie przechodzimy mostkami, a raz nawet przez krótki wydrążony w skale tunel. Niestety w tej części ścieżki mosty nie są tak zadbane, jak wcześniej.

Po drodze mijamy tablice informacyjne dotyczące wybranych fragmentów ścieżki. I tak po lewej stronie mijamy Staw Łabędzi – obecnie jest wyschnięty, pozostały w tym miejscu jedynie fragmenty grobów dzieci Jana Henryka VI.

Przy rozejściu szlaków w okolicach Cisu Bolko wybieramy szlak zielono-czerwony i po chwili docieramy do Zamku Książ.

Zamek jest imponujący. Jest piękną budowlą otoczoną zadbanymi ogrodami. Zwiedzanie zamku to już inna historia.

Podsumowanie, mapa i zdjęcia

Bardzo polecam tę wycieczkę wszystkim. To naprawdę cudowna, niewymagająca trasa, górski spacer z wielowiekową historią w tle.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za bardzo ciekawy wpis. Tym razem nieco mniej gór, a więcej historii, ale przecież góry często łączą się z historią – i tak jest właśnie w przypadku Zamku Książ.