Góra Grodna i Zamek Księcia Henryka
- Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem.
- Czas trwania: ok 1,5h, dystans ok 5 km w obie strony.
- Trasa nie dostępna dla wózków, małe dzieci dadzą radę.
- Rower – tak.
- Pies – tak.
Zamek Księcia Henryka na Wzgórzach Łominickich
Zamek Księcia Henryka położony jest na szczycie góry Grodna (506 m n.p.m.) – najwyższym szczycie Wzgórz Łomnickich, będących częścią mikroregionu Kotliny Jeleniogórskiej.
Zamek został zbudowany ok. 1806 r. przez księcia Heinricha LXII von Reuss. Budowla początkowo planowana była w formie zamku myśliwskiego, chociaż nigdy nie pełniła takiej funkcji. Przez lata zamek był wielokrotnie przebudowywany zgodnie z panującymi trendami. Poczatkowo wzniesiona została jedynie kamienna wieża, która później w wyniku wielu prac budowalnych zyskała obecny kształt. Zamek był rezlizacją ówczesnej mody budowli sentymentalcnych. Zamek jest niewielkich rozmiarów, zbudowany na planie kwadratu z cegieł oraz wielkich bloków kamiennych. Duże wrażenie nadal robi okrągła wieża zamkowa.
Budowla w latach 2015 – 2016 przeszła gruntowny remont i została udostępniona do zwiedzania. Obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Wstęp jest płatny zgodnie z cennikiem, a dochód ze sprzedaży biletów w całości przeznaczany jest na utrzymanie zabytkowej budowli. Obecnie obiekt jest własnością prywatną.
Na miejscu koniecznie trzeba wejść na wieżę widokową. Nie pożałujecie wydanych na wstęp złotówek – widoki są świetne. Przy łądej pogodzie odsłania się całe pasmo Karkoniszy na tle lśniących wód Zalewu Sosnówka.
Zamek w środku i na zewnątrz.
Podejście, atrakcje i widoki.
Warto wejść na wieżę zamkową – widoki to absolutne must see!
Jaką trasę wybrać do Zamku Henryka
Do Zamku Księcia Henryka można dojść trzema szlakami:
- szlakiem koloru żółtego z pobliskiej wsi Sosnówka,
- szlakiem żółtym ze Staniszowa (jest to trochę dłuższa trasa),
- szlakiem niebieskim z miejscowości Marczyce.
My wybraliśmy się do Zamku Księcia Henryka, na górę Grodna od strony parkingu samochodowego w Sosnówce. W okolicach zalewu Sosnówka udostępniony jest duży i bezpłatny parking na polanie, ale w okresie letnim może być na nim tłoczno. Z parkingu widać, oddalony o kilkaset metrów, Bar Złoty Widok. Po wycieczce możecie się w nim skusić na klasyczne Fish&Chips – nie pożałujecie wyboru!
Z parkingu, przez chwilę idziemy asfaltem, aż dochodzimy do lasu. Od strony Sosnówki wiedzie żółty szlak leśną, przyjemną ścieżką. Trasa nie jest ani długa, ani trudna. Samo wejście to ok. 0,5 h spokojnym tempem. Jedyne trudniejsze podejście czeka tuż przed szczytem, ale to naprawdę chwila.
Na szczycie tej niewysokiej góry, poza oczywistą atrakcją, jaką jest Zamek, dostępna jest jeszcze fajna infrastruktura – ławeczki, miejsce na ognisko, a nawet mini park linowy dla dzieci.
W ramach ciekawostki — będziemy mijali ogromny zbiornik wody pitnej dla mieszkańców Jeleniej Góry i pobliskich miejscowości — Zbiornik Sosnówka. Zapora wodna została oddana do użytku w 2001 roku i ma pojemność 14 milionów metrów sześciennych, a długość jej wynosi 1,5 km. W związku z przeznaczeniem wszystkie czynności rekreacyjne na terenie zbiornika są zabronione (tj. łowienie ryb, pływanie, żegluga).
Z psem do Zamku Henryka
Na wycieczkę do Zamku Księcia Henryka możecie zabrać ze sobą psa. Trasa jest krótka, nie biegnie w obszarze chronionym (Park Narodowy lub krajobrazowy, rezerwat). Jest to fajna alternatywa dla właścicieli czworonogów, którzy musza rezygnować z wycieczek z psem w Karkonoskim Parku Narodowym. Poza tym będziecie się tu czuli z psem swobodnie – jest to miejsce absolutnie psiolubne. Pies jest mile widziany nawet na wieży widokowej (co nie jest częste).
Podsumowanie, mapa, zdjęcia.
Z Grodnej schodzimy tą samą trasą. Cała wycieczka zajmuje ok 1 h, chyba że na szczycie zabalujecie dłużej.
Zachęcamy Was do eksplorowania tras i miejsc mniej oczywistych, a jednak wartych odwiedzenia. Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny inspirujący wpis.