Zamek Księcia Henryka

Karkonosze

Punkt startowy: Wieś Sosnówka, parking przy wejściu na szlak żółty

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

02/04/2022

Opis

Góra Grodna i Zamek Księcia Henryka

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem.
  2. Czas trwania: ok 1,5h, dystans ok 5 km w obie strony.
  3. Trasa nie dostępna dla wózków, małe dzieci dadzą radę.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Informacje o Zamku Henryka.

Zamek Księcia Henryka położony jest na szczycie góry Grodna (506 m n.p.m.) – najwyższym szczycie Wzgórz Łomnickich, będących częścią mikroregionu Kotliny Jeleniogórskiej.

Zamek został zbudowany ok. 1806 r. przez księcia Heinricha LXII von Reuss początkowo w formie zamku myśliwskiego, chociaż budowla nigdy nie pełniła takiej funkcji. Przez lata był wielokrotnie przebudowywany zgodnie z panującymi trendami. Zamek jest niewielkich rozmiarów, zbudowany na planie kwadratu z cegieł oraz wielkich bloków kamiennych. Duże wrażenie robi okrągła wieża.

Budowla w latach 2015 – 2016 przeszła gruntowny remont i została udostępniona do zwiedzania. Obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Wstęp jest płatny zgodnie z cennikiem, a dochód ze sprzedaży biletów w całości przeznaczany jest na utrzymanie. Obecnie obiekt jest własnością prywatną.

Zamek w środku i na zewnątrz.

Podejście, atrakcje i widoki.

Warto wejść na wieżę zamkową – widoki to absolutne must see!

Zamek Henryka widok z wieży

Do zamku Księcia Henryka, na górę Grodna podchodzimy od strony parkingu samochodowego. W okolicach zalewu Sosnówka udostępniony jest duży i bezpłatny parking na polanie, ale w okresie letnim może być na nim tłoczno. Z parkingu widać, oddalony o kilkaset metrów, Bar Złoty Widok. Po wycieczce można się w nim skusić na klasyczne Fish&Chips.

Z parkingu, przez chwilę idziemy asfaltem, aż dochodzimy do lasu. Od strony Sosnówki wiedzie żółty szlak leśną, przyjemną ścieżką. Trasa nie jest ani długa, ani trudna. Samo wejście to ok. 0,5 h spokojnym tempem. Jedyne trudniejsze podejście czeka tuż przed szczytem, ale to naprawdę chwila.

Na szczycie tej niewysokiej góry, poza oczywistą atrakcją, jaką jest Zamek, dostępna jest jeszcze fajna infrastruktura – ławeczki, miejsce na ognisko, a nawet mini park linowy dla dzieci.

W ramach ciekawostki — będziemy mijali ogromny zbiornik wody pitnej dla mieszkańców Jeleniej Góry i pobliskich miejscowości — Zbiornik Sosnówka. Zapora wodna została oddana do użytku w 2001 roku i ma pojemność 14 milionów metrów sześciennych, a długość jej wynosi 1,5 km. W związku z przeznaczeniem wszystkie czynności rekreacyjne na terenie zbiornika są zabronione (tj. łowienie ryb, pływanie, żegluga).

Podsumowanie, mapa, zdjęcia.

Z Grodnej schodzimy tą samą trasą. Cała wycieczka zajmuje ok 1 h, chyba że na szczycie zabalujemy dłużej.

Zachęcamy Was do eksplorowania tras i miejsc mniej oczywistych, a jednak wartych odwiedzenia. Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny inspirujący wpis.

Widoki z Góry Grodna.