Zamek Leśna Skała na Szczytniku

Góry Bystrzyckie

Punkt startowy: Parking przy Zamku Leśna Skała

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

27/12/2023

Opis

Zamek Leśna Skała i fantastyczne formacje skalne

  1. Zamek w Szczytnej obecnie zarządzany jest przez Fundację Leśna Skała prowadzoną przez pasjonatów, którzy z zaangażowaniem zajmują się opieką nad obiektem,
  2. Zamek udostępniony jest do zwiedzania zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej,
  3. Koniecznie zajrzyjcie na punkt widokowy przy Zamku – czekają tam wspaniałe panoramy,
  4. Jeżeli czas Wam pozwoli – przejdźcie szlakiem czarnym, przy którym znajdziecie wiele wspaniałych formacji skalnych o ciekawych nazwach,
  5. Zamek leży na pograniczu Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich.

Tajemniczy Zamek na wzgórzu Szczytnej

Zamek Leśna Skała został wybudowany na niewysokim wzgórzu Szczytnik (589 m n.p.m.). Historia zamku sięga 1790 r., gdy z polecenia ówczesnego króla Prus Fryderyka Wilhelma II na Szczytniku wzniesiono niewielki fort. Miejsce to, chociaż nigdy nie odegrało znaczącej roli militarnej, z czasem przekształciło się w neogotycki zamek. Budowla zamkowa została wzniesiona w latach 1831-1837 z inicjatywy majora i hrabiego Leopolda von Hochberg – Zamek Leśna Skała jest jednym z najmłodszych sudeckich zamków.

Kolejne dekady przyniosły zmiany właścicieli i przebudowy, aż do momentu, gdy zamek stał się własnością zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, otwierając nowy rozdział w swojej bogatej historii. W latach 50. XX w. państwo przejęło budowlę, przekształcając ją w ośrodek pomocy społecznej.

Budowla została wzniesiona w romantycznym stylu neogotyku, na wzór średniowiecznych budowli warownych. Zamek zbudowany jest na planie czworoboku, ma trzy kondygnacje z czterema narożnymi wieżami, które wyraźnie górują nad Szczytną. Budowlę otacza sucha fosa, a także pokaźne mury obronne, na których kiedyś stały armaty. Dodatkowe walory obronne budowla ma z racji położenia – zamek zbudowany jest na skale, która stanowi jednocześnie elementy konstrukcyjne murów obronnych.

Wewnątrz zamkowej bryły kryje się kaplica Matki Bożej Królowej Pokoju. W 1899 r. odbyła się w kaplicy pierwsza Msza, co było ważnym momentem w historii tego miejsca. Pod kaplicą znajduje się także krypta grobowa, ostatnie miejsce spoczynku dawnych właścicieli i ich rodzin.

Przed bramą zamkową powita nas figura Jana Nepomucena — patrona chroniącego przed powodzią i innymi klęskami żywiołowymi.

Misja Fundacji Leśna Skała

Dzisiaj Zamek Leśna Skała jest pod opieką Fundacji Leśna Skała, której zaangażowanie i pasja są wyraźnie widoczne na każdym kroku. Mimo długiej historii działalności jako dom pomocy społecznej, gdzie obiekt doznał zaniedbań, dzięki fundacji i odwiedzającym, którzy wspierają jej działania, zamek stopniowo odzyskuje swój dawny blask. To proces wymagający czasu i środków, ale każdy zakupiony bilet przyczynia się do tej szlachetnej przemiany. Można także wspierać działania Fundacji na jej profilu Patronite.

Dzięki prężnej działalności fundacji Zamek można zwiedzać z przewodnikiem, trzeba zarezerwować sobie na to ok. 2 godzin. My trafiliśmy na przerwę techniczną, także obeszliśmy się smakiem.

Jak dojechać do Zamku Leśna Skała

Budowla widoczna jest z drogi relacji Kłodzko – Duszniki-Zdrój (droga nr 8). Widok Zamku z drogi przyciągał nas wielokrotnie, aż znaleźliśmy czas, aby zwiedzić to miejsce. Samochodem dojedziecie wprost pod bramy zamkowe. Przed samym zamkiem znajduje się niewielki, bezpłatny parking.

Jest to jeden z nielicznych zamków, który może zwiedzić osoba na wózku, można przyjść tu także z pieskiem.

 

Punkt widokowy przy Zamku Leśna Skała

Zamek Leśna Skała to nie tylko przystanek dla miłośników historii, ale także dla każdego, kto pragnie kontaktu z przyrodą i pięknych widoków. Nie dość, że sama budowla jest niezwykle malownicza i romantyczna, to znajduje się tu platforma widokowa oferująca panoramy na Góry Stołowe. Platforma znajduje się na Orlich Skałach. Doskonale widoczna jest stąd pobliska Szczytna, a także całe Obniżenie Dusznickie.

Platforma jest tuż za bramą zamkową.

​Leśny Szlak Wspinaczkowy

Dla osób związanych ze wspinaczką na Dolnym Śląsku szlak ten nie będzie zaskoczeniem. Trasy wspinaczkowe w okolicach Szczytnika znajdują się na popularnym wśród wspinaczy portalu TOPO. Natomiast dla turystów pieszych nie jest on oczywisty. Szlak nie jest zaznaczony na mapach ani także w aplikacji. Na miejscu, przy Zamku Leśna Skała także nie ma informacji o tej świetnej trasie.

Trochę szkoda. Z drugiej strony – mniej ludzi pozwala na zachowanie szlaku w dobrej kondycji. Niestety ruch turystyczny w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

Wracając do Szlaku Wspinaczkowego – został on wytyczony w ramach współpracy Fundacji Wspierania Rozwoju Wspinaczki „Wspinka” i Nadleśnictwa Zdroje ze Szczytnej. Szlak prowadzi przez cudowne formacje skalne, które dla wspinaczy mają zupełnie inne walory, niż dla piechurów.

Orlik, Wielbłąd, Lelum Polelum, Parapet, Kruk – to tylko niektóre nazwy skał, na jakie natraficie na tym szlaku. Teren obfituje w wychodnie i formy skalne zbudowane z margli i ciosowych piaskowców. Szlak prowadzi z Polanicy Zdrój do Zamku i liczy ok. 6 km.

My przeszliśmy część tej trasy w odwrotnym kierunku, wracając leśną drogą, która biegnie Piekielną Doliną. Dolina znajduje się na granicy Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich rozdzielonych Bystrzycą Dusznicką. Część Piekielnej Doliny znajduje się pod ochroną Parku Narodowego Gór Stołowych.

Mimo że Zamku nie udało nam się zwiedzić, wycieczka nadal należy do bardzo udanych. Spacer wśród unikatowo uformowanych skał piaskowych, widoki z platformy na Orlich Skałach, a także przejście fragmentem Piekielnej Doliny sprawiły, że jest to jedna z ciekawszych tras.