Wycieczka do Zamku Szczerba i Solnej Jamy
- Zamek Szczerba, a raczej jego pozostałości wznoszą się na wzgórzu pomiędzy Diabelskimi Skałkami,
- Jama Solna to jedyna w Górach Bystrzyckich jaskinia krasowa,
- Warto rozważyć wycieczkę po pobliskiej wsi Różanka, gdzie znajduje się zabytkowy kościół, kilka budynków oraz wapienniki.
- W niewielkiej odległości znajduje się Schronisko PTTK Jagodna.
Zamek Szczerba – gotycka warownia pełna tajemnic
W Górach Bystrzyckich znajdują się dwa znane zamki: Zamek Szczerba i Zamek Leśna Skała w Szczytnej. Zamek Szczerba, pochodzący z XIV wieku, to obecnie ruina, z której zachowały się imponujące grube mury, baszta i części dziedzińca. Zamek Leśna w Szczytnej, zbudowany w XIX wieku, jest znacznie lepiej zachowany i obecnie udostępniany jest turystom.
Położony w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich Zamek Szczerba, stanowi jedną z najbardziej fascynujących ruin w regionie. Jego historia rozpoczyna się już w XI wieku, kiedy to miejsce to mogło być niewielkim grodem strzegącym drogi handlowej do Czech. Później, w XIV wieku, zbudowano tu kamienne umocnienia, które przetrwały liczne konflikty i oblężenia. Zamek został zbudowany na wysokim wzgórzu gnejsowym, które otaczają potoki Głownia i Gołodolnik, na wysokości około 520 m n.p.m.
Spacer po ruinach zamku wymaga użycia wyobraźni, niestety nie wiele ocalało z budowli. Teraz wśród ocalałych murów obronnych i baszty można niemal usłyszeć echa dawnych bitew. Piesza wędrówka z parkingu w Gniewoszowie do zamku, mimo niewielkiej odległości, zapewnia piękne widoki na otaczającą naturę, a atrakcyjność podnosi dodatkowo nowa, pszczela, ścieżka dydaktyczna.
Gdzie zaparkować
Aby dostać się do ruin Zamku Szczerba trzeba w Górach Bystrzyckich na Dolnym Śląsku trafić do miejscowości Gniewoszów. Tam, przy drodze znajduje się niewielki, bezpłatny parking (50.1959300, 16.6193959).
Droga, przez którą musimy przejść, aby dotrzeć do szlaku niebieskiego prowadzącego do Zamku to tajemnicza Autostrada Sudecka. Znana też jako Droga Sudecka lub Autostrada Göringa, Autostrada Sudecka, zbudowana w latach 1931-1938, jest drogą wojewódzką nr 389 w Sudetach. Ma około 41 km długości i przebiega przez malownicze tereny Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich. Droga zaczyna się na przełęczy Polskie Wrota i prowadzi przez Zieleniec, Przełęcz Spaloną aż do Międzylesia.
Historia Autostrady Sudeckiej jest ciekawa, gdyż została pierwotnie zbudowana z myślą o funkcjach turystycznych, chociaż prawdziwy powód jej budowy to cel wojskowy. Wzdłuż całej trasy znajdują się liczne fortyfikacje, w tym bunkry, które świadczą o jej militarnej przeszłości drogi.
Solna Jama
W niewielkiej odległości od Zamku Szczerba znajduje się Solna Jama, jedyna krasowa jaskinia w tej części Sudetów. Jaskinia powstała w południowo-wschodnim zboczu masywu Czerńca. Znana jest także jako Jaskinia Gniewoszowska. Jaskinia powstała w wyniku wypłukiwania przez wodę białego, gruboziarnistego marmuru, który przypomina kryształy soli kamiennej. Miejsce to cieszy się zainteresowaniem nie tylko ze względów naukowych, ale i turystycznych.
Odkryta w XVIII wieku jaskinia wciąż jest miejscem, które przyciąga miłośników podziemnych przygód. Aby móc w pełni docenić jej urok, konieczne jest wyposażenie się co najmniej w latarki. Korytarze jaskini rozdzielają się na dwie odnogi: jedna prowadzi do małego jeziorka krasowego, a druga kończy się wodnym syfonem.
Jaskinia ma długość ok- m, a głębokość ok.5 m. Przed wejściem do Jaskini obecnie znajdziecie dobrze zagospodarowaną przestrzeń – są stoły, miejsce na ognisko oraz wiata, która ochroni w razie niepogody.
Do Jaskini Solnej wytyczona jest zupełnie nowa trasa. Nie ma jej na razie na mapach ani w aplikacjach – pojawi się tam za ok. 2 lata.
Trasa jest ciekawsza niż stary szlak niebieski, tak twierdzą ludzie odpowiedzialni za malowanie szlaków PTTK.
Jak dojść do jaskini Solna Jama
Do Jaskini można dojść starym, wyznaczonym lata temu szlakiem niebieskim. Można także przejść za naszymi wskazówkami nową trasą, która jest także koloru niebieskiego – pamiętajcie – nie znajdziecie jej jeszcze na mapach.
Trasa to dzieło wspólne Nadleśnictwa Międzylesie i PTTK. Trasa jest zaopatrzona w ławki, a nawet stojaki na rowery i mnóstwo tablic informacyjnych. Ta trasa to także ścieżka dydaktyczna „Przygoda z bartnictwem i pszczelarstwem”. Po drodze spotkacie wiele ciekawych tablic edukacyjnych.
Bystrzycka wieś Różanka
Na wycieczkę do Zamku Szczerba i Jaskini Solna Jama warto zarezerwować sobie więcej czasu z dwóch powodów. Po pierwsze są to niezwykle ciekawe miejsca, po drugie warto podjechać także do pobliskiej Różanki.
Różanka to urokliwa wieś położona w południowej części Gór Bystrzyckich, w województwie dolnośląskim, kilka kilometrów na północny zachód od Międzylesia. Otoczona malowniczymi krajobrazami Kotliny Kłodzkiej i doliny potoku Różana, Różanka leży na trasie Autostrady Sudeckiej, co czyni ją atrakcyjnym punktem wypadowym do zwiedzania regionu.
Historia wsi sięga XIII wieku, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1358 roku. Przez wieki Różanka była związana z klasztorem cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim oraz z „państwem” feudalnym, z siedzibą na zamku Szczerba. W XVIII i XIX wieku wieś rozwijała się jako ośrodek tkactwa, a także wydobycia rudy żelaza i produkcji wapna. Turystycznie wieś zyskała na znaczeniu pod koniec XIX wieku jako punkt startowy do wycieczek do pobliskiego zamku Szczerba i Jaskini Solnej Jamy. Do wsi można dojść także szlakiem od Jaskini Solnej lub zaplanować wycieczką w odwrotnym kierunku.
Trzecim powodem, dla którego warto zaplanować cały dzień na Góry Bystrzyckie, jest nieprawdopodobna bliskość Schroniska Jagodna! I chyba nie muszę tłumaczyć, co to oznacza!!!