Bobrowe Skały i Polana Czarownic

Góry Izerskie

Punkt startowy: Piechowice

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

03/09/2023

Opis

Tajemnicze Bobrowe Skały i Polana Czarownic

  1. Bobrowe Skały oferują przepiękne widoki,
  2. Czas trwania wędrówki: ok. 2godz., dystans ok. 7 km,
  3. Dojdziecie także do polany zagadkowo nazywanej Polaną Czarownic Babiej Przełęczy,
  4. Rozglądajcie się na szlaku – natraficie na tajemnicze kamienne budowle.

Skaliste Góry Izerskie

Wysoki Kamień, Zwalisko, Chybotek, Gozdowskie Skały, a w Czechach Jizera, Frydlandzkie Cimburi czy Oresnik. Co łączy te wszystkie miejsca? Oczywiście są one zlokalizowane w Górach Izerskich. Ale jest jeszcze jeden wspólny mianownik – są to przepiękne i oryginale formacje skalne.

Góry Izerskie przeciętnemu turyście kojarzą się raczej z rozległymi łąkami, wrzosowiskami czy torfowiskami. Próżno szukać ciekawych skał na drodze do Hali Izerskiej, czy schroniska Chatka Górzystów. Owszem, wprawne oko wypatrzy tu i ówdzie większe skały, ale nic spektakularnego.

Co innego, jak wejdziemy w Góry Izerskie głębiej. Jak zapuścimy się na czeską stronę – odkryjemy zgoła inny, ciekawszy geologicznie krajobraz. Tam lista skalnych atrakcji jest szeroka.

Przypomnę jedynie, że Góry Izerskie buduje blok karkonosko-izerski. Masyw zbudowany jest ze starych skał metamorficznych – gnejsów i łupków, otoczonych granitem karkonoskim. Nie można w tym zestawieniu pominąć czeskiego Bukovca, który zbudowany jest z bazaltu.

Bobrowe Skały

Na północnych stokach Ciemnaka (699 m n.p.m.) w masywie Grzbietu Kamienickiego znajduje się jedna z ciekawszych, a jednocześnie mniej znanych formacji skalnych gór Izerskich – są to Bobrowe Skały. Formacja skalna osiąga wysokość ok 30 m, a na jej szczycie znajduje się punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, a nawet Rudawy Janowickie. Skały zbudowane sią z granitognejsu.

Jeszcze w ubiegłym wieku, na szczycie znajdowała się wieża widokowa z restauracją, obecnie nie ma po nich śladu.

Jak dotrzeć na Bobrowe Skały?

Dotarcie do Bobrowych skał nie powinno być trudne. W nawigację trzeba wstukać adres: ul. Grzybowa w Piechowicach i tyle. Dla pewności podaję także koordynaty – 50.86014600223329, 15.571939454232963.

Do parkingu znajdującego się tuż za torami kolejowym prowadzi wąska i dość kręta droga. Parking jest niewielkim placem, jest bezpłatny i spokojnie można zostawić tu samochód.

Ogromną zaletą tego miejsca postojowego jest bliskość szlaku. Zaraz przy ulicy znajdują się pierwsze zielone znaczniki. Szlak zielony poprowadzony jest szutrową drogą. Początkowo odrobinę wspina się, aby po chili wypłaszczyć się i zmienić w przyjemną leśną ścieżkę.

Idziemy pięknym lasem, pomiędzy omszałymi drzewami. Gdzieniegdzie po drodze miniemy drobne skały, a także skały uformowane w pewnego rodzaju wały, czy umocnienia.

Skalne mury

W okolicy, zanim dojedziecie do Bobrowych Skał, rozglądajcie się dookoła uważnie – natraficie na ciekawe i zupełnie nieoczekiwane skalne budowle. Budowle mają kształty murów lub wałów kamiennych. Powstały na pewno przy pomocy rąk ludzkich. Jedynie dlaczego i w jakim celu pozostaje do dzisiaj nierozwiązaną na 100% zagadką.

Skalne mury na tej drodze są niskie, wypłaszczone, ciągną się dość daleko. Kamienie porośnięte są mchem. Wygląda to zjawiskowo i bardzo tajemniczo.

Zdradzę sekret, w okolicy Grzbietu Kamienickiego, na Koziej Szyi i w okolicach Kopańca takich skalnych budowli jest bardzo dużo i są imponujących rozmiarów.

Bobrowa wspinaczka

Bobrowe Skały obecnie są często odwiedzane i popularne wśród wspinaczy. Na stronie TOPO opisanych jest wiele tras wyznaczonych na skałach.

Okazuje się, ze skały są bardzo atrakcyjne wspinaczkowo. Teren jest oczyszczony i oznaczony, a także wyposażony w asekuracje.

Polana czarownic

Schodząc z Bobrowych Skał nie mogłam sobie odmówić podejścia do Polany Czarownic. Przyznajcie – brzmi nieźle! A, że mam szczęście i nosa do świetnych miejsc – ruszam!

Polana Czarownic – Babia Przełęcz to ogromna polana położona na wysokości 647 m n.p.m.. Droga do Polany Czarownic prowadzi szlakiem niebieskim, ale nie byłabym sobą gdybym nie zeszła ze szlaku. Skręcając w prawo w nieoszlakowaną ścieżkę leśną macie szansę na jeszcze piękniejsze widoki. Przy okazji „zaliczycie” jeden ze szczytów Gór Izerskich –Ciemniak. Co prawda, nie jest oznaczony, ale kto by się tym przejmował – najważniejsza jest przygoda!

Przez szczyt można przejść ścieżką, nie jest zbyt wydeptana, ale widoczna. I w ten sposób dotrzecie do Polany Czarownic. Polana, na pierwszy, a nawet drugi rzut oka nie wygląda specjalnie. Ot – zwykłe skrzyżowanie dróg w lesie.

Polana Czarownic to miejsce, gdzie odbywały się (podobno) zloty czarownic. Jest to także święte miejsce Słowian. Gdzieś w okolicy znajdowała się świątynia pogańska.

Czarownic nie spotkałam, ale obejrzałam się przez ramię raz, czy dwa…

Z widokiem na Karkonosze

Powrót z Polany Czarownic do mojego parkingu wyznaczyłam szlakiem niebieskim. Tu także można skrócić nieco trasę i zejść ze szlaku w leśną drogę. Skrótem dojdziemy do zielonego szlaku. Można także dojść z powrotem do punktu nazywanego „Pod Bobrowymi Skałami” i wrócić do miejsca postoju po własnych śladach.

Wycieczka z gatunku wyśmienitych – przepiękne widoki, tajemnicze miejsca, kameralny szlak.