Boracza

Góry Wałbrzyskie

Punkt startowy: Boguszów Gorce, parking przy Dworcu PKP

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

24/09/2022

Opis

Boracza w Górach Wałbrzyskich – niepozorny szczyt z niezwykłymi widokami

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem.
  2. Czas trwania: ok. 1 godziny, dystans ok. 3 kilometrów.
  3. Trasa dostępna dla wózków, małe dzieci mogą spokojnie dać radę.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.
  6. Kijki – niepotrzebne.

Wstęp, parking, początek szlaku

Góra Boracza w Górach Wałbrzyskich jest szczytem bardzo nieoczywistym. Nie dość, że w błąd przy poszukiwaniach informacji o szczycie wprowadza nas dużo bardziej popularna Hala Boracza leżąca w Beskidzie Żywieckim, to jeszcze o niższej koleżance internet prawie milczy.

Boracza jest górą położoną na południe od Boguszowa-Gorce. Jest to niewielkie wzniesienie liczące zaledwie 600 m n.p.m.

Polecam wycieczkę na Górę Boraczą szczególnie dla turystów poruszających się koleją. A dla zmotoryzowanych rekomenduję zostawienie samochodu na bezpłatnym parkingu pod dworcem kolejowym Boguszów-Gorce zachód. Miejsc parkingowych jest dużo, parking jest darmowy, a infrastruktura dworca jest dostępna dla wszystkich (WC, bieżąca woda).

Szlak na Górę Boraczą jest dwukolorowy niebiesko-żółty i prowadzi początkowo wzdłuż nasypu kolejowego. Idziemy leśną drogą wyłożoną betonowymi płytami, aby po chwili zejść na błotnistą ścieżkę w lesie.

Trasa nie jest specjalnie przyjemna ani malownicza, ale mamy obietnicę widoków na szczycie, co motywuje nas do wędrówki. Jeszcze przechodzimy przez podmokłe łąki (uwaga na buty), przekraczamy ulicę, skręcając w prawo i za chwilę wchodzimy na szutrową drogę. Tu mamy niewielkie podejście i zaraz jesteśmy na miejscu.

Szczyt Boraczej

Na Boraczej, nie tak jak było na Mniszku, od razu znajdujemy kamienne oznaczenie szczytu. Widoki są przednie. Ale chcemy więcej…

A więc za kamiennym znacznikiem idziemy czymś na kształt ścieżki graniowej i dochodzimy do skraju wzniesienia, gdzie widoki są naprawdę piękne.

Ze szczytu Boraczej możemy zobaczyć zabudowania miasteczka Boguszów-Gorce, w oddali widzimy Trójgarb, Chełmiec i inne szczyty Gór Wałbrzyskich.

Do samochodu wracamy dokładnie tą samą drogą.

Podsumowanie, zdjęcia i mapa

To jest jedna z mniej oczywistych tras. Opisu Góry Boraczej nie znajdziecie w przewodnikach turystycznych, a i w sieci za wiele informacji  tej górze nie ma. Tym bardziej cieszymy się, że tu zaszliśmy.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny wpis. Taki wpis to „klasyka” naszej strony – wycieczka nieoczywista, niewielu o niej wie. A więc wypełniamy naszą misję i przybliżamy ją Wam, zapraszając jednocześnie na szlak. Poniżej mapa, następnie zdjęcia.