Borowa

Góry Wałbrzyskie

Punkt startowy: Przełęcz Kozia

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Nie

Rower

Tak

Data wpisu

17/09/2022

Opis

Trasa do wieży widokowej na Górze Borowa w Górach Wałbrzyskich.

W skrócie:

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli.
  2. Czas trwania: ok. 1,5 godziny, dystans ok. 3 km.
  3. Trasa niedostępna dla wózków, a małe dzieci mogą mieć trudność w podejściami.
  4. Rower – nie.
  5. Pies – tak.
  6. Kijki – mogą okazać się przydatne.

Wstęp, wadliwe pomiary na niekorzyść Borowej, wieża widokowa

Góra Borowa położona jest w Górach Wałbrzyskich, leży w granicach administracyjnych Wałbrzycha i Jedliny Zdrój, jest najwyższym i jednocześnie granicznym punktem na mapie.

Góra Borowa nie wyróżnia się na tle powulkanicznych stożkowatych Gór Wałbrzyskich. Jest wyraźnie wyższa od okolicznych wzniesień, stoki ma strome, kształt trapezowaty. Jak całe Góry Wałbrzyskie zbudowana jest ze skał pochodzenia wulkanicznego – porfirów i melafirów.

W czasach niemieckich Borowa była nazywana Schwarze-Berg, Schwarzeberg, Schwartzenberg – Czarna Góra.

Na skutek działalności leśników w drzewostanie dominuje świerk, co wpływa negatywnie na całokształt flory. Od kilku lat wprowadzane się inne rośliny drzewne mające wspomóc przebudowę systemu.

Góra Borowa jest objęta terenem Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich.

Ciekawa jest historia związana z włączeniem do Korony gór Polski najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich. Pomiary zostały wykonane wadliwie, gdyż narzędzia umieszczono na wieży widokowej Chełmca, przez co to właśnie ten szczyt został włączony do KGP. Góra Borowa – 853 m n.p.m. jest wyższa od Chełmca 850 m n.p.m. o 3 metry! Jednak nigdy nie zweryfikowano tego zaniedbania i to właśnie Chełmiec cieszy się popularnością zdobywców KGP.

Nie mogę przy okazji nie napisać paru słów o Górach Wałbrzyskich. Są to góry niepozorne. Szczyty nie są wysokie, ale z racji budowy i ukształtowania terenu wycieczki w tych górach do łatwych nie należą. Jednym słowem – góra – dół, góra – dół i tak cały czas.

Na Górze Borowej w 2017 r. otwarto wieżę widokową. Wieża ma 16,5 m wysokości, prowadzi na nią 90 schodów, ma ciekawą konstrukcję architektoniczną, a z tarasu widoki są obłędne. Panorama z Góry Borowej przy dobrej pogodzie rozciąga się na Góry Wałbrzyskie, Karkonosze, Góry Suche, Góry Sowie oraz Masyw Ślęży. Dla ułatwienia orientacji na platformie widokowej umieszczone zostały tablice z informacją, jakie pasmo mamy przed oczami.

Dodać warto, że wieża widokowa znacznie podniosła atrakcyjność tego szczytu, gdyż jest on raczej porośnięty lasem i niespecjalnie widokowy.

Kozia Przełęcz, warianty dojścia na Borową

Do wieży widokowej na Górze Borowej udaliśmy się z Koziej Przełęczy. Samochód zostawiliśmy nieco niżej, na niewielkim parkingu i wybrukowaną drogą doszliśmy kilkaset metrów do Przełęczy.

Na Koziej Przełęczy jest skrzyżowanie szlaków.

Aby dojść do szczytu Borowej, mamy aż trzy możliwości:

T1 – trasa łatwa: 2,6 km

T2 – trasa średnia: 1.5 km

T3 – trasa trudna: 0,5 km

No i zgadnijcie, który wariant wybraliśmy?

Nie dlatego, że nie mieliśmy czasu, spieszyliśmy się gdzieś. Nie, my lubimy wyzwania.

A więc – wariant krótki jest rzeczywiście krótki, ale i niełatwy. Na półkilometrowym odcinku mamy duże przewyższenie, do tego dochodzą luźne małe kamienie i korzenie drzew.

Zasapani docieramy do wieży w ok. 20 minut. Na szczycie Borowej poza wieżą jest wiata, miejsce na ognisko i kilka drewnianych ławek. Jest bardzo przyjemnie.

Dodam, że na górę wybraliśmy szlak koloru czarnego, aby zmienić na szczycie na łączony czerwono-czarny, a po krótkiej chwili czerwony. Z Rozdroża pod Borową przez Przełęcz pod Borową zeszliśmy do Koziej Przełęczy szlakiem łączonym niebiesko-czerwonym, a od Przełęczy dołączył jeszcze szlak koloru żółtego.

Podsumowanie, zdjęcia i mapa

To była krótka, ale bardzo przyjemna wycieczka. Jeżeli chcecie na Borową wybrać się z dziećmi – wybierzcie szlak najłatwiejszy. I szczerze nie polecam zejścia z Borowej szlakiem czarnym.

Trasygorskie.pl dziękują Basi Grzelczak za super wpis, poniżej mapa i zdjęcia.