Borówkowa

Góry Złote

Punkt startowy: Przełęcz Lądecka

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

17/07/2021

Opis

Góra Borówkowa z Przełęczy Lądeckiej.

Piękno polskich gór w pełnej krasie.

Wycieczka w skrócie.

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem,
  2. Czas trwania: ok 3h, dystans ok 6,5 km w obie strony,
  3. Trasa nie dostępna dla wózków, małe dzieci dadzą radę.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Parking, początek szlaku i ciekawostki z nim związane.

Fantastyczna trasa na szczyt Góry Borówkowej (900 m n.p.m.) gdzie spotykają się granice Polski i Czech. Trasa prawie w całości jest pięknie zalesiona mieszanką świerkowo – bukową z domieszką modrzewia i jodły. Krzaki borówki początkowo sporadyczne, bliżej szczytu stają się częste i gęste.

Początek szlaku z Przełęczy Lądeckiej (655 m n.p.m.) idzie przez piękne łąki. Na Przełączy Lądeckiej mieściło się kiedyś przejście małego ruchu granicznego Lutynia-Tavna dla pieszych i rowerzystów. Obecnie jest tu dostępny bezpłatny parking. Tu zostawiliśmy samochód.

Idziemy zielonym szlakiem, zgodnie z oznaczeniami szlakówek prosto w las, gdzie lekka wspinaczka ścieżką usianą kamieniami i korzeniami pozwala na wylanie kilku kropel potu. Dalej szlak trochę się wypłaszacza, a my co rusz, spotykamy słupki graniczne – idziemy wzdłuż granicy. W okolicach szczytu Młyńska (828 m n.p.m.) dołącza szlak niebieski, od teraz idziemy trasą dwukolorową.

Szczyt, atrakcje, zdjęcia i mapa.

Po ok 1h jesteśmy na szczycie Borówkowej. Tu mamy dostępną  wieżę widokową, sklepik, a raczej czeski bufet (czynny od czerwca do końca września) z zimnym piwkiem. Do użytku turystów są wiaty turystyczne, gdzie czasem ktoś zostaje na noc, a także miejsce na ognisko. Wieża jest otwarta cały rok, nie ma opłat za wstęp.

Piękna wieża widokowa na szczycie Góry Borówkowej ma oczywiście swoją historię. Borówkowa, z racji swojego pogranicznego położenia w latach 80. XX w. była miejscem częstych spotkań ówczesnej opozycji solidarnościowej polskiej i czechosłowackiej. Można powiedzieć, że tu, w Górach Złotych rodziła się wolna Europa. Od 2005 r wielki głaz z tablicą upamiętnia tamte wydarzenia.

Z wieży widokowej można podziwiać rozległą panoramę Gór Rychlebskich, Jeseników, Przedgórza Paczkowskiego ze zbiornikami wodnymi Topola, Kozielno, Jeziorem Otmuchowskim i Jeziorem Nyskim, a także Góry Bardzkie, Stołowe, Orlickie. Przy dobrej pogodzie i widoczności dojrzymy nawet Masyw Ślęży i Wzgórza Strzelińskie.

Jest jeszcze jedna ciekawostka – jak będziecie na wieży – konieczne popatrzcie w górę! Umieszczony na wewnętrznej stronie zadaszenia kompas ułatwia orientację w otaczających górach i wzniesieniach.

Z Borówkowej wracamy do Przełęczy tym samym, zielonym szlakiem.

Trasa idealna na letni dzień!

Poniżej zdjęcia i mapa wycieczki. Za opis dziękujemy Basi Grzelczak!

Wieża na Borówkowej.

 

Początek szlaku na Borówkową.

 

Widoki z Borówkowej.

 

Kompas na wieży.

 

Borówkowa – szczyt.