Cergowa z Dukli

Beskid Niski

Punkt startowy: Dukla, Rynek

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

18/08/2023

Opis

Góra Cergowa z Dukli

  1. Start: Rynek w Dukli, trasa tam i z powrotem, szlak żółty,
  2. Wiele atrakcji i ciekawostek po drodze, m.in. Złota Studzienka, czyli miejsce, w którym przebywał pustelnik św. Jan, wieża widokowa na Cergowej, kapliczki,
  3. Trasa ma 9 kilometrów długości, 418 metrów w górę i w dół. Oceniam ją jako średnio trudną,
  4. Można pójść z psem, w lecie da się podjechać rowerem.

 

Dukla – miasto pełne atrakcji

Na start wybrałem Duklę, miasto pełne ciekawych i mrocznych, owianych tajemnicą miejsc. Jest tu kościół św. Marii Magdaleny, w którym jest pomnik Marii Amalii z Bruchlów Mniszchowej. Ta piękna Pani — być może — stoi za zabójstwem Gertrudy Komorowskiej. A było to tak, że Amalia chciała swoją córkę, Józefinę wydać za Stanisława Szczęsnego Potockiego, bardzo bogatego człowieka. Ten jednak zakochał się w innej — właśnie Gertrudzie. Gertrudę porwano i uduszono. Do dzisiaj nie wiadomo, kto stał za tym czynem, ale wiele wskazuje na Amalię. Ta zmarła 3 lata przed ślubem Józefiny ze Szczęsnym Potockim, do którego jednak doszło. Podobno nie było to udane małżeństwo.

W Dukli znajduje się wiele zabytków, między innymi:

  • renesansowy Rynek,
  • zespół pałacowy, gdzie obecnie mieści się Muzeum Historyczne,
  • cmentarz z I i II wojny światowej, a także cmentarze żydowskie,
  • ruiny browaru.

Do Dukli warto zajechać w dzień targowy, wtedy najwięcej się tu dzieje.

Pamiętajcie, że Dukla leży w sercu Beskidu Niskiego, kilkanaście kilometrów od granicy ze Słowacją.

 

Gdzie zaparkować samochód

Od razu napiszę, że parkowanie w Dukli i podejście asfaltem było takim sobie pomysłem w upalny dzień. Najlepiej podjechać w okolice Rezerwatu Tysiąclecia na Cergowej Górze. Znajduje się tam parking, z którego wchodzi się od razu na zalesiony, przyjemny szlak.

W Rezerwacie Tysiąclecia, który utworzono na północnym stoku Góry Cergowej, występuje 18 rodzimych gatunków drzew (m.in. brzoza, buk, dąb szypułkowy, wiąz górski, sosna, modrzew, jesion, grab, czereśnia ptasia, klon polny), 18 gatunków krzewów i 120 roślin zielnych. Rezerwat porośnięty jest starą puszczą z drzewostanem bukowo-jodłowym

Ja dziarsko ruszyłem na Cergową.

 

Złota Studzienka

Miejsce, gdzie stała pierwsza pustelnia św. Jana z Dukli nazywane jest Złotą Studzienką. W tym miejscu umartwiał się Jan z domu Dźwig (ur. 1414-1484). Podobno nie podobało mu się, że często okoliczni mieszkańcy zakłócali mu spokój, więc przeniósł się w lepsze do takich celów miejsce na górze Zaśpit. Przy Złotej Studzience jest kapliczka, miejsca do siedzenia i odprawiania nabożeństw, a także źródełko wypływające ze skały. Za Złotą Studzienką wejdziecie na najstromsze podejścia na Cergową. Zimą opisywałem szlak na Cergową z Lubatowej, tam było jeszcze stromiej.

 

Wieża widokowa na Cergowej

Charakterystyczny garb północnego zbocza Cergowej góry przypomina zakrzywiony nos czarownicy. Nazwa góry wywodzi się od celtyckiego „kerg” czyli góra. Cergowa wraz z Baranim (754 m n.p.m.) i Piotrusiem (728 m n.p.m.) jest jednym z trzech najwyższych wzniesień Beskidu Dukielskiego. Cergowa ma 3 wierzchołki, (716, 683 i 681 m n.p.m.), wieża widokowa znajduje się na tym najwyższym.

No i właśnie — wieża widokowa nawiązuje do platform wiertniczych, niegdyś bowiem w tych okolicach intensywnie wydobywano ropę. Wieża jest drewniana, solidna i wysoka, a z jej szczytu można zobaczyć m.in. Bieszczady, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry.

Przy wieży widokowej na Cergowej znajduje się także żelazny krzyż.

Na Cergową prowadzi wiele szlaków, m.in. z Jasionki (niecała godzina), z Nowej Wsi (około 1,5 godziny wspinaczki) czy z Zawadki Rymanowskiej.

Ja polecam szlak z Dukli na Cergową, ale unikajcie asfaltowego kawałka.