Cergowa z Lubatowej

Beskid Niski

Punkt startowy: Lubatowa, parking przy czerwonym szlaku, współrzędne: 49.5366028, 21.7490657

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

08/01/2023

Opis

Góra Cergowa w Beskidzie Dukielskim – zimowa wycieczka

W skrócie:

  1. Trasa krótka, ale jej poziom trudności oceniam na średni. Są 2-3 trudne i strome podejścia na szlaku.
  2. Do przejścia nieco ponad 6 kilometrów, 317 metrów podejścia i nieco ponad 420 metrów zejścia. Poruszaliśmy się cały czas czerwonym szlakiem. Dzięki temu, że dysponowaliśmy dwoma pojazdami, mogliśmy zacząć i skończyć wędrówkę w dwóch różnych miejscach.
  3. Wiele atrakcji na szlaku, największą, ale nie jedyną jest wieża widokowa na Cergowej.
  4. Można pójść z psem. Mocno zastanowiłbym się, czy brać na ten szlak dziecko, zwłaszcza zimową porą. Ale jest z tego wyjście – przeczytajcie opis pełny.

Jak dojechać do wieży widokowej na Cergowej?

Turyści najczęściej wybierają się do wieży widokowej na górze Cergowej trasą z Dukli i jest to podobno najłatwiejsza trasa. Równie często wybierany jest wariant wejścia czerwonym szlakiem z Iwonicza-Zdrój, ale to już naprawdę długa wycieczka. My zdecydowaliśmy się na podejście kompromisowe – do wieży widokowej na Cergowej wybraliśmy się z Lubatowej. Samochód można zaparkować tuż przy samym szlaku, ale parking jest niewielki. Jeśli znajdziecie tam miejsce, to oszczędzicie sobie podejścia asfaltem z samej Lubatowej. Bezpośrednio do samej wieży nie ma możliwości dojazdu. Ale piesza wycieczka jest bardzo przyjemna.

To co warto wiedzieć przed rozpoczęciem wycieczki? Przede wszystkim – góra Cergowa jest najwyższym szczytem Beskidu Dukielskiego, który wchodzi w skład pasma Beskidu Niskiego. Cergowa jest szczytem trójwierzchołkowym i całkowicie zalesionym. Aby podnieść atrakcyjność miejsca, w 2018 r. na jednym z wierzchołków, postawiono wieżę widokową.

Który wierzchołek góry Cergowej jest najwyższy?

Trzy wierzchołki Cergowej: najwyższy wierzchołek Cergowej na wysokości 716 m n.p.m., na który idziemy, a także dwa niższe – mierzące odpowiednio 683 i 681 m n.p.m.. Na górze Cergowej jest około 10 jaskiń szczelinowych. Dwie chyba najpopularniejsze to (1) ta, przy której spadł samolot i (2) gdzie wpadł grotołaz. Ta pierwsza znajduje się niemal na naszym dzisiejszym szlaku – warto do niej podejść. Podczas działań II Wojny Światowej właśnie do niej spadł niemiecki samolot. Ta druga jaskinia znajduje się na zboczach najniższego wierzchołka Cergowej.

Na żółtym szlaku na górę Cergową znajduje się także „Złota Studzienka”, czyli źródełko nieopodal którego pustelnicze życie wiódł św. Jan z Dukli – XV wieczny kaznodzieja. To źródełko i Kapliczka św. Jana znajdują się na trasie biegnącej z Dukli na Cergową. Źródełko ma podobno cudowne właściwości, a samo miejsce jest często odwiedzane przez wierzących.

Jak więc widzicie – dla każdego coś interesującego. I dla osób wierzących lub interesujących się religią, a także dla tych, których interesuje bardziej historia lub dla geologów czy grotołazów. Podobno Cergowa jest także popularna wśród paralotniarzy. Dodam  jeszcze, że to absolutnie nie wszystkie ciekawostki Cergowej i mam nadzieję, że zachęciłem Was do dalszej lektury.

Czy trasa na Cergową jest trudna?

Po nieco ponad kilometrze rozgrzewki, czyli niemal płaskiego szlaku zaczynają się trudności. Na trasie jest błotniście i zaczyna być stromo. Są co najmniej dwa strome i trudne podejścia na górę. Może nie tak trudne, jak ściana płaczu na Lackowej, ale  łatwo nie jest. Od razu napiszę, jaki jest sposób na pokonanie tej trasy z dzieckiem. Aby wejść na Cergową z dzieckiem, najlepiej zaplanować trasę od Nowej Wsi, a nie od Lubatowej. My wybraliśmy chyba najtrudniejszy wariant, ale może to błoto tak nam uprzykrzało wejście? Sama trasa na Cergową w innych warunkach nie będzie bardzo trudna, chociaż podejścia nas trochę zmęczyły.

Na szczyt dotarliśmy po mniej więcej godzinie spokojnego marszu. Na najwyższym wierzchołku Cergowej jest wieża widokowa wybudowana przez Gminę Dukla. Wieża widokowa na Cergowej ma 3 poziomy i 22 metry wysokości. Swoim wyglądem nawiązuje do wież wiertniczych charakterystycznych dla krajobrazu Podkarpacia z XIX i XX wieku. Z wieży przy ładnej pogodzie roztacza się widok na Beskid Niski, Bieszczady, Beskid Sądecki, Gorce a przy bardzo dobrej widoczności, czasami nawet Tatry.

Na jednym z wierzchołków Cergowej stoi prosty krzyż, a także kamień ku pamięci Ryszarda Mauzera. Zmarły w 2021 roku miłośnik gór, działał bardzo aktywnie w krośnieńskim PTTK, wytyczał szlaki, był przewodnikiem górskim, dbał o cmentarze wojenne w Beskidzie Niskim.

Zejście z Cergowej, podsumowanie, zdjęcia i mapa

Zejście w stronę Nowej Wsi z Cergowej jest przyjemne. Co prawda błota na szlaku jest sporo, ale nie przeszkadza nam to spokojnym marszu. Nawet w tak pochmurną pogodę trafiliśmy na kilka pięknych widoków.

Jak widzicie na Cergową można pójść na kilka sposobów. Każdy wariant trasy ma swoje plusy i minusy. Ja zamierzam na pewno przejść inne szlaki w okolicy Cergowej, bo chciałbym zobaczyć tą górę przy ładnej pogodzie.

Podczas zejścia moją uwagę przykuła stojąca na jednym z podwórek stara Nysa. Pewnie to auto już za daleko nie pojedzie, chyba wrosło za bardzo w tutejszy krajobraz, ale emeryturę ma fajną.

Kilka zdjęć z końcówki trasy oraz mapa wycieczki poniżej.