Chełm

Beskid Makowski

Punkt startowy: Myślenice - Zarabie, parking przy ulicy Zdrojowej, naprzeciwko stadionu Dalinu Myślenice

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

16/10/2022

Opis

Wycieczka na górę Chełm (614 m n.p.m.) na pograniczu

Beskidu Makowskiego i Wyspowego.

W skrócie:

1) Trasa łatwa, warto wybrać się z dzieckiem. Nie trzeba super kondycji, szlak dla każdego.

2) Start na dużym bezpłatnym parkingu przy ulicy Zdrojowej w Myślenicach. W pogodną i ciepłą niedzielę po godzinie 10 było tam sporo wolnych miejsc postojowych.

3) Do przejścia około 13 kilometrów, nieco ponad 500 metrów podejścia.

4) Na Chełm wyjeżdża wyciąg krzesełkowy z Myślenic, podobno najdłuższy w Polsce.

5) Można pójść z psem.

Opis pełny, Uklejna, Śliwnik

Chełm leży na pograniczu Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego. Chełm to bardzo popularna górka dla Myśleniczan i Krakusów.  Nic dziwnego –  szlak czerwony startuje w mieście, na szczęście jednak szybko odbija z ulicy Parkowej, skręca między domy, a następnie wchodzi w przyjemny las. Tu od razu mamy do czynienia z Rezerwatem Zamczysko. Gdzieś tam podobno są ruiny zamku. Ja ich nie znalazłem, tylko piąłem się lekko w górę.  Szybko doszedłem do Uklejny (680 m n.p.m.), a następnie Śliwnika (619 m n.p.m.) To był chyba najprzyjemniejszy odcinek. Niezbyt wielu turystów, czysto, spokojnie.

Kilka fotek z początku szlaku i z tych szczytów poniżej.

Góra Chełm, wieża widokowa, kolejka, tor rowerowy

Za Śliwnikiem trzeba pójść chwilę asfaltem – na szczęście to krótki kawałek. Pojawia się trochę normalnych całorocznych domów przy drodze, więc zaczyna się lekko „miejsko”. Z plusów, jest coraz więcej ładnych widoków. Jeszcze z okolic Śliwnika widać m.in. Szczebel, Luboń Wielki i inne szczyty Beskidu Wyspowego.

Blisko Chełmu jest wieża widokowa, niezbyt piękna, ogrodzona drutem kolczastym. Wstęp kosztuje 10 złotych, można płacić kartą. Dałem sobie spokój z wchodzeniem na nią.

Za wieżą już blisko do szczytu. Naprawdę jest na co z niego popatrzeć – góry – zwłaszcza jesienią – są przepiękne. Poza tym, warto wspomnieć, że jest to górna stacja kolejki, przy której jest jakiś fast – food. Nie wchodziłem. Zainteresował mnie za to nowy tor rowerowy – wił się przez chwilę obok szlaku, widać, że rowerzyści – wariaci (w pozytywnym sensie) mają tu raj.

Kilka zdjęć poniżej.

Podsumowanie i mapa

Warto było pójść na górę Chełm przede wszsytkim ze względu na widoki, łatwą, ale dosyć długą trasę i wreszcie bardzo ładnie zagospodarowany deptak przy ulicy Parkowej w Myślenicach. Jest tu ścieżka rowerowa, place zabaw, ławeczki, restauracyjki, lodziarnie.

W trakcie tej wycieczki myślałem, że odbywa się ona całkowicie w Beskidzie Wyspowym. Ale nie – to Beskid Makowski! Trochę zmyliło mnie, że np. na Śliwniku, pod tablicą informacyjną jest wyraźnie napisane, że to Główny Szlak Beskidu Wyspowego. Rozwiązanie zagadki jest takie, że byłem w obu Beskidach – Uklejna i Śliwnik są w Wyspowym, a Chełm – w Makowskim.

Mapa poniżej.