Szczebel

Beskid Wyspowy

Punkt startowy: Lubień, parking przy Kościele

Poziom trudności

Trudna

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

26/06/2021

Opis

Szczebel to mierzący 977 m n.p.m. wybitny szczyt Beskidu Wyspowego.

W skrócie o wycieczce:

Trasa: Lubień – Szczebel – Lubień, czyli tam i z powrotem

Czas samego przemarszu: ok. 3,5h

Poziom trudności: trudna

Można pójść z psem

Na szlaku i szczycie nie ma schroniska.

Na stronie trasygorskie.pl jest opisana wycieczka na Szczebel z Mszany Dolnej (zejście do Przełęczny Glisne). Jest to przejście zimowe, także niełatwe.

Dojazd

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Lubień. Samochód zostawiamy na bezpłatnym parkingu, który znajduje się przy przy kościele.

Opis szlaku

Od początku na szczyt prowadzić nas będą czarne oznakowania. W pierwszej fazie wędrówki idziemy wzdłuż drogi asfaltowej. Po kilku minutach mijamy ostatnie domy i wkraczamy do lasu.

Pierwsze kilkanaście minut to spacer po płaskim terenie. Mijamy tutaj kapliczkę i znajdującą się obok wiatę.

Po około 20-30 minutach zaczynają się ostre podejścia, które w zasadzie nie ulegną już zmianie do samego szczytu. Mamy tutaj do pokonania ok. 630 m. wysokości, a przez pierwsze ok. 2 km wędrówki szlak prowadzi łatwą drogą – zwiastuje to wymagający ciąg dalszy i taki właśnie jest. Dodatkowo po porannym deszczu szlak jest śliski, błotnisty, a kamienie mokre.

Zdjęcie z początku szlaku poniżej.

Beskid Wyspowy Szczebel z Lubnia początek szlaku

 

Zimna Dziura, Mały Szczebel i Szczebel (szczyt).

Po chwili drogi docieramy do ciekawego punktu trasy – Zimnej Dziury – czyli jaskini, której długość korytarzy wynosi 25 m.

Tak wygląda wejście do niej.

Beskid Wyspowy szlak na Szczebel z Lubnia zimna dziura

 

Kiedy miniemy jaskinię, nadal stromymi podejściami powoli nabieramy wysokości. Po kilkunastu minutach mijamy Mały Szczebel – oznakowany kartką z wydrukowaną nazwą przytwierdzoną do drzewa, a po kolejnych około 20 minutach jesteśmy na szczycie.

Przy dobrej widoczności ze szczytu mamy panoramę na wyspy Beskidu Wyspowego – między innymi: Ćwilin, Śnieżnicę, Mogielicę, Lubogoszcz czy Ciecień.

Beskid Wyspowy Szczebel widoki

Zejście, podsumowanie i mapa

Wracamy tą samą trasą. Uwaga – warto zachować ostrożność przy zejściu – jest tutaj mnóstwo dróżek i łatwo zgubić szlak. Ja, będąc tutaj pierwszy raz, zeszłam omyłkowo do miejscowości Tenczyn 🙂

Uważam ten szlak za jeden z bardziej wymagających w tej części Beskidów.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Marzenie Tatarczuch za kolejny wpis. Cała kwota pójdzie na cele charytatywne, co zawsze jest warte podkreślenia. Dziękujemy raz jeszcze!

Mapa poniżej.