Ćwilin z Przełęczy Gruszowiec

Beskid Wyspowy

Punkt startowy: Przełęcz Gruszowiec

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

11/11/2021

Opis

Trasa na Ćwilin – drugi najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

  1. Trasa nie jest łatwa — zwłaszcza jej początek, nie ma szans na przejście z wózkiem, z dziećmi raczej da się przejść, ale z maluchem w nosidełku ja bym nie ryzykował,
  2. Start wędrówki na Przełęczy Gruszowiec, jest tam średniej wielkości parking. Miejsca parkingowe przy miejscowym barze o pięknie brzmiącej nazwie „Pod Cyckiem” są płatne wg obowiązującego cennika,
  3. Na górze nie ma specjalnych atrakcji — stoliki, ławy i tyle. Natomiast widoki na Beskid Wyspowy, Gorce czy Tatry zapierają dech w piersiach,
  4. Można pójść z psem.

Na Ćwilin (1072 m n.p.m.), drugi najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, wybraliśmy się w Dzień Niepodległości, 11 listopada 2021 roku.

Ćwilin – prawie najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielica, która osiąga wysokość 1170 m n.p.m. Mogielica jest często odwiedzana przez turystów ze względu na swoją charakterystyczną, rozległą kopułę oraz piękne, panoramiczne widoki z wierzchołka, które obejmują większość pasm górskich w Polsce południowej. Szczyt jest również znany z bogatej flory i fauny, a także z interesujących tras wędrówkowych, które są odpowiednie zarówno dla doświadczonych turystów, jak i dla rodzin z dziećmi.

Ćwilin jest drugim pod względem wysokości szczytem Beskidu Wyspowego i wznosi się na wysokość 1072 m n.pm.

Wycieczki w Beskidzie Wyspowym

Wycieczkę na szczyt Ćwilin połączyliśmy z wyjściem na Śnieżnicę. W pierwszej połowie dnia — Ćwilin, w drugiej — Śnieżnica i proponuję właśnie taką kolejność wędrówki, ponieważ Ćwilin jest bardziej wymagający, ale nieco krótszy, a Śnieżnica lżejsza.

Gdzie zaparkować samochód

Przełęcz Gruszowiec to niewielka przełęcz górska położona w Beskidzie Wyspowym, na wysokości 660 m n.p.m. Przełęcz znajduje się pomiędzy szczytami Ćwilin na północy a Śnieżnicą na południu. Przełęcz jest popularnym punktem na trasach turystycznych w tym regionie.

Przełęcz Gruszowiec to doskonały punkt startowy dla wędrówek na pobliskie szczyty. Szlaki prowadzące przez tę przełęcz są dobrze oznakowane i nadają się dla osób o różnym stopniu doświadczenia w górach.

Na Przełęczy znajduje się płatny parking, „Bar pod Cyckiem”, przystanek autobusowy PKS oraz pomnik ku czci pomordowanych.

Początek trasy znajduje się tuż obok przełęczy — trzeba przejść przez drogę i na słupie niemal od razu zauważycie niebieski szlak.

Na szczycie znajduje się tablica upamiętniająca nieudany zrzut żywności, ubrań i broni przeprowadzony przez Aliantów w nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 roku. Samolot leciał z włoskiej bazy w Brindisi i próbował zrzucić pomoc dla polskich partyzantów i ludności właśnie w okolicach Mogielnicy lub Ćwilina, który był zapasowym miejscem zrzutu. Niestety, mgła udaremniła ten plan, ku rozpaczy polskich partyzantów, którzy słyszeli samolot, ale go nie widzieli, ponieważ z obawy przed niemieckim lotnictwem leciał on z wyłączonymi urządzeniami oświetleniowymi. Szczegóły znajdują się na zdjęciu poniżej. Myślę, że warto się z nimi zapoznać, aby potem opowiedzieć tą historię towarzyszom podróży. Wydaje mi się, że nauczanie historii „kontekstowo” w związku z danym miejscem jest lepsze, niż uczenie się z książek. Tablica poniżej.

Trasa na Ćwilin

Trasa na Ćwilin z Przełęczy Gruszowiec to najkrótsza trasa na szczyt Ćwilin w Beskidzie Wyspowym. Nie oznacza to, że jest to trasa najłatwiejsza.

Trasa już po krótkim odcinku „rozbiegowym” jest wymagająca. Nie ma czasu na grę wstępną, jest od razu ostro i konkretnie. Najlepsze jest, że taki stan rzeczy nie trwa przez chwilę, jak to bywa na większości beskidzkich szlaków. Nie. Trasa się nie wypłaszcza, tylko cały czas pnie się mocno pod górę. Po mniej więcej dwóch kilometrach szlak zielony łączy się z żółtym i — w końcu — wypłaszcza się, a trasa z leśnej zmienia się w widokową. Po prawej stronie napotykamy miejsce kultu Jana Pawła II.

Szczyt Ćwilin

W końcu docieramy na szczyt Ćwilin, z którego roztaczają się przepiękne widoki. Widać Gorce (na pierwszym planie) oraz zarys Tatr Wysokich.

Poza opisaną wcześniej tablicą znajduje się tu także ołtarz polowy ustawiony z okazji obchodów Roku milenijnego, a także ławki i stoły.

Na Ćwilnie jednak najważniejszą rolę grają widoki. Na pierwszym planie widoczne są szczyty Beskidu Wyspowego, a w oddali pasma górskie: Beskid Sądecki, Magura Spiska, Wielka Fatra, a także wspomniane wcześniej Gorce, a nawet Tatry.