Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie

Góry Izerskie

Punkt startowy: Czerniawa Zdrój

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

12/08/2023

Opis

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie

  1. Trasa do wieży widokowej jest zaskakująco trudna ze względu na dosyć ostre podejście,
  2. Czas trwania wędrówki: ok. 2 godz., dystans ok. 5,5 km,
  3. Trasa niedostępna dla wózków ze względu na korzenie i kamienie,
  4. Widoki z wieży zachwycają.

Czerniawa Zdrój

W poszukiwaniu pięknych widoków na Góry Izerskie zapuściliśmy się do niewielkiej Czerniawy-Zdrój. Czerniawa Zdrój jest malutką miejscowością ukrytą w sercu Gór Izerskich. Obecnie włączona jest do Świeradowa Zdrój jako dzielnica miasta. Czerniawa Zdrój leży w kotlinie pomiędzy grzbietami Stogu Izerskiego i Smreku.

Czerniawa Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Ze względu na niepowtarzalny klimat górski z małą różnicą temperatur, a obfitymi opadami deszczu Czerniawa jest doskonała w przypadku leczenia chorób górnych dróg oddechowych. W Czerniawie znajdują się także źródła wody mineralnej bogate w radon, a sanatoria oferują także kąpiele radonowe.

Poza oczywistymi walorami zdrowotnymi, Czerniawa Zdrój jest po prostu pięknym miejscem. Znajduje się tu kilka zabytków:

– kościół Podwyższenia Krzyża,

– plebania ,

– „Czarci Młyn” – młyn napędzany kołem wodnym, jeden z nielicznych zachowanych w regionie.

I chociaż obecnie miejscowość jest trochę podniszczona, ma wspaniały uzdrowiskowy klimat. A co najlepsze – zaplanowana jest ogromna rewitalizacja Czerniawy.

Jak dojść do wieży na Czerniawskiej Kopie

Czerniawska Kopa to wzniesienie położone w zachodniej części Gór Izerskich na wysokości 766 m n.p.m. Na górze znajduje się wieża widokowa, wybudowana w ramach projektu „Przygoda w górach” Leśny Kompleks Promocyjny „Sudety Zachodnie”. Budowa wieży wpisała się w cel projektu jakim było podniesienie atrakcyjność regionu. Wieża widokowa jest drewniana i solidna. Co dziwne nie prowadzi do niej oficjalny szlak, który przebiega w pobliżu szczytu.

A więc jak dojść do wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie?

W Czerniawie Zdrój samochód można zostawić bardzo blisko, prawie na szlaku. Mały, a do tego bezpłatny parking znajduje się przy ul. Spadzistej (50.91631626770897, 15.30097371944827) w pobliżu „Źródła Jan” oraz Czarnego Potoku.

Przy parkingu znajdziecie szlakówki czarnego koloru, a więc od razu wejdziecie na właściwy szlak.

Trasa do wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie

Początkowo trasa prowadzi alejkami przepięknego miejskiego parku. Po drodze można spotkać drewniane rzeźby zwierzą, ławeczki parkowe. I ta sielskość może bardzo zmylić  Może wydawać się, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie. Jednak nic z tego…po chwili trasa wchodzi do lasu. W tym momencie ścieżka zaczyna piąć się do góry, a pod nogami mamy mnóstwo kamieni i korzeni. Nie jest łatwo. Podejście na szczęście nie jest długie.

Po około dwóch kilometrach wędrówki, na rozdrożu Pod Czerniawską Kopą, trzeba ostro skręcić w prawo trzymając się szlaku zielono-czarnego. Do samej wieży widokowej nie ma szlaku, ale jest szeroka szutrowa droga. Wieża jest dobrze widoczna z daleka.

Widoki z wieży na Czerniawskiej Kopie

Czerniawska Kopa jest szczytem zalesionym, a więc budowa wieży była uzasadniona i bardzo podniosła atrakcyjność szczytu. Wieża stanęła na Czerniawskiej Kopie w 2019 r. na miejscu poprzedniej wieży. Budowla ma wysokość 15 m, dwa tarasy widokowe i pomieści jednocześnie do 20 osób. Obok wieży stoją ławy i stoły.

A widoki z góry są absolutnie warte wędrówki. Z wieży możemy dojrzeć Stóg Izerski, Sępią Górę, czy Smrek w Górach Izerskich. Doskonale widoczne są Góry Kaczawskie, a na zachodzie Góry Łużyckie.

Moim zdaniem to miejsce idealnie nadaje się na wschód, czy zachód słońca.

Z wieży można zejść tą samą trasą lub, aby nie iść po własnych śladach, dojść do szlaku i kontynuować wędrówkę w dół do Czerniawy szlakiem zielono-czarnym, a przy rozejściu szlakiem czarnym.

To nasza propozycja wędrówki szlakami bardziej kameralnymi. Okazuje się, że nawet w bardzo popularnych górach Izerskich można znaleźć miejsca bez tłumów.