Choć nasza strona istnieje już od kilku miesięcy i intensywnie się rozwija (jesteśmy coraz bliżej wpisu numer 100), to do tej pory był na niej tylko jeden wpis dotyczący Gór Izerskich (Wysoka Kopa). Impas przerwała Gosia Gamracy, która opisała wycieczkę na Smrek (1123 lub 1124 m. – ponieważ Smrek ma dwa wierzchołki). Gosi dziękujemy za ten opis i za regularny wkład we współtworzenie strony.
W skrócie:
- Start: parking znajduje się przy ul. Konstytucji 3 Maja w Świeradowie Zdroju
- Możliwość pójścia z psem
- Trasa (średnia), czas około 4 godz 30 min – 5 godz, suma podejść wynosi 670 m, długość trasy 16,5 km
- Brak możliwości przejechania wózkiem dziecięcym
- Brak trasy rowerowej
- Przebieg trasy znajduje się pod opisem i zdjęciami, na trasie mamy m.in. schronisko oraz wieżę widokową.
Opis pełny:
Trasę rozpoczęłam od zaparkowania samochodu przy ul. Konstytucji 3 Maja w Świeradowie Zdrój obok Pijalni Wód Mineralnych, można tam pozostawić samochód od godziny 6 do 23, jeżeli nie będzie tam miejsca to w okolicy jest jeszcze kilka innych parkingów.
Od parkingu kierowałam się niebiesko-czerwonym szlakiem, który w pewnym momencie się rozdziela, wybrałam czerwony szlak, prowadzący do Schroniska PTTK na Stogu Izerskim. Na tym odcinku jest spore podejście bo prawie 550 m w górę. Droga praktycznie cały czas prowadzi przez las.
Pod koniec podejścia, które potrafi dać w kość przed oczami ukazała mi się stacja kolejki gondolowej oraz widok na Świeradów Zdrój. Proponuje odpocząć w schronisku przed dalszą częścią trasy. Osoby, które chcą sobie oszczędzić podejście mogą wjechać kolejką na górę.
Od schroniska kierowałam się połączonym szklakiem czerwonym, zielonym i żółtym w stronę Stogu Izerskiego, po drodze minęłam maszt telekomunikacyjny i dalej szłam w stronę Łącznika.
Na Łączniku znajduje się rozejście szlaku czerwonego, dalej kierowałam się zielonym szlakiem biegnącym w stronę szczytu Smrek, który składa się z dwóch wierzchołków. Jeden z nich znajduje się na terenie granicy polsko-czeskiej a drugi po stronie czeskiej.
Wieża widokowa, z której podziwiałam okolicę znajduje się przy drugim wierzchołku, na setnym metrze niebieskiego szlaku, po prawej stronie. Składa się z dwóch tarasów, z których podziwiałam z jednej strony Stóg Izerski a drugiej Śnieżne Kotły i Szrenicę. Pod wieżą znajdują się ławki gdzie można odpocząć.
Wracałam tą samą drogą do momentu rozejścia się szlaku czerwonego przy Łączniku, zmieniłam szlak na czerwony i kierowałam się w stronę Polany Izerskiej. Po dojściu do Polany zmieniłam szlak na niebieski, który zaprowadził mnie z powrotem do Świeradowa Zdrój. Po drodze minęłam Wieżę SKY WALK, która jest czynna w godzinach od 9 do 19 (ostatnie wejście o 18) , jest to najwyższa wieża widokowa w Polsce ma 62 metry wysokości.
Dalej kierowałam się niebieskim szlakiem, który połączył się z czerwonym przy ujęciu wody pitnej i podążałam w stronę samochodu.
Dla mnie Góry Izerskie najpiękniej wyglądają zimą oraz w maju.