Czupel

Beskid Mały

Punkt startowy: Łodygowice, miejsce postojowe w pobliżu wejścia na szlak

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

06/06/2021

Opis

Wycieczka na Czupel (930 m n.p.m.) z Łodygowic, w skrócie:

1) Trasa średnio trudna, około 12 kilometrów do pokonania (tam i z powrotem), 600 metrów podejść i zejść.

2) Można pójść z psem.

3) Start: centrum Łodgowic, trzeba trochę podejść asfaltem do szlaku. Szlak czerwony, w końcówce zmienia się na niebieski.

4) Trasa zalesiona, nie oferuje wielkich atrakcji typu: widoki, schronisko czy ciekawostki historyczne.

Opis pełny, wiele szlaków na Czupel

Jest spora liczba szlaków na Czupel. Niektóre z nich, jak ten z Czernichowa są już opisane na naszej stronie. Oprócz tego na Czupel można pójść z Międzybrodzia, Bielska Białej (Straconki albo Przełęczy Przegibek), Tresnej czy Wilkowic.

Zdecydowanie najpopularniejsze jest podejście z Przegibka, jest tam duży parking, a po drodze można zahaczyć o Schronisko na Magurce Wilkowickiej.

Latem 2021 roku wybrałem jednak szlak z Łodygowic. Chciałem się przebiec, chociaż powątpiewałem, że uda mi się pokonać biegowo całą trasę. Inspiracją było, że w okolicach Czupla występuje rzadki gatunek chrząszcza – Biegacz Pomarszczony. A ja właśnie jestem już taki lekko pomarszczony, no i czasem próbuję trochę pobiegać, więc idealnie się składało. Trasa od razu urzekła mnie widokami Beskidu Małego. Zerknijcie na parę zdjęć.

Szlak na Czupel, Przysłop i Przełęcz pod Czuplem

Dalej droga wchodzi już w las – typowy dla tej okolicy – bukowo – świerkowy. No i jest sielsko – anielsko. Są kapliczki, kamienisty, nie za łatwy i nie za trudny szlak, mało ludzi i zielono wszędzie.

Ogólnie Czupel nie oferuje wielkich atrakcji. Na szczęście zalicza się do Korony Gór Polski, więc ludzie chętnie na niego wchodzą, ale trudno go o coś nadmiernie chwalić. Słyszałem, że gdzieś w okolicach szczytu są resztki okopów z I Wojny Świaowej, ale nie znalazłem ich.

Wiem także, że idąć od Wilkowic można natrafić na Skałę Czarownic i Smoczą Jamę. To tematy na wpis dotyczący tego szlaku, ale poruszam je już teraz, żebyście mieli jakieś porównanie dróg na Czupel.

Ja zdyszany dobiegłem do Przysłopu (629 m n.p.m.), gdzie dochodzi także szlak z Tresnej, a po chwili znalazłem się na Przełęczy pod Czuplem (872 m n.p.m.). Stąd już bardzo niedaleko na Czupel – tu właśnie trzeba skręcić na szlak niebieski.

Kilka zdjęć z tego odcinka poniżej.

Podsumowanie i mapa

Na Czuplu wielkich atrakcji nie ma – ot kilka ław, tabliczka i skrzyneczka z pieczątką (ważne dla Zdobywców KGP). 

Powróciłem zadowolony tą samą trasą, którą polecam, jeśli lubicie samotne wycieczki (tzn. niezbyt oblegane trasy). Mnie osobiście urzekło także kilka domów wybudowanych niemal przy samym szlaku (tam, gdzie jeszcze można). Jeśli szukacie inspiracji, możecie tu znaleźć coś dla siebie.

Mapa poniżej.