Frydlantske Cimburí– skalne formacje i Wodospady Cerneho potoka

Góry Izerskie

Punkt startowy: Hejnice

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

19/11/2023

Opis

Frydlantske Cimburí– skalne formacje i Wodospady Cerneho potoka

  1. Jedne z najpiękniejszych izerskich formacji skalnych,
  2. Kilka ciekawych miejsc po drodze – wodospad, punkt widokowy, górski potok i skalne labirynty na szczycie,
  3. Nie rezygnujcie z eksplorowania bocznych ścieżek – warto,
  4. Trasa ciekawa, dosyć wymagająca miejscami przez ostre podejścia.

Jizerskie Hory

W Czechach Góry Izerskie noszą nazwę Jizerskie Hory i nieco różnią się od polskiej ich części. Polskie Góry Izerskie to rozległe polany, torfowiska i szerokie, szutrowe najczęściej, ścieżki. Podejścia, które znamy z polskich Gór Izerskich, są niewymagające.

Zgoła inny charakter mają Jizeskie Hory. Tam Izery są wymagające, usiane skalnymi formacjami, strzeliste. Oczywiście i tu nie brakuje przepięknych łąk jak w Jizerce, czy w okolicach wieży widokowej Stepanka.

W Czechach najwyższym szczytem gór Izerskich jest Smrk (polski Smrek), który wznosi się na 1124 m n.p.m., druga jest Jizera – 1122 m n.p.m., a trzecia Smedavska Hora – 1084 m n.p.m.

Jak widać, Góry Izerskie nie są wysokie, ale na tyle ciekawe, że przyciągają wielu turystów. Latem w Górach Izerskich królują rowery, zimą narty biegowe. Izery sportem stoją!

Hejnice

Uwielbiam odwiedzać naszych południowych sąsiadów. U Czechów pasuje mi prawie wszystko. Jest to naród wysportowany i sport uprawiający od dzieciaka po emeryta. Druga sprawa – Czesi kochają zwierzęta, a psy chyba najbardziej. A trzecia – smażony ser…co ja będę tu pisała. Kto jadł, ten wie, kto nie jadł…

Jedyny minus daję Czechom za podejście do warzyw. Skromnie to mało powiedziane. Czesi nie traktują warzyw jako jedzenia, a raczej jako dekorację talerza. Tu pozostawię bez komentarza.

Zawsze lubię jeździć do Czech. Lubię tu także chodzić w góry. Czesi są pogodni, sympatyczni i zawsze rozwesela mnie głośne „Ahoj”.

Hejnice to kolejna, po Desnej, Smedavie, Prichovicach i Harrachowie czeska miejscowość na mapie czeskich Gór Izerskich. Niezwykle przyjemne małe sudeckie miasteczko, piękna architektura i porządek w przestrzeni publicznej sprawią, że lubię tu być.

W Czechach urzeka mnie dbałość o krajobraz miejski. Tego bardzo zazdroszczę.

Hejnice to miejscowość pielgrzymkowa. Znajduje się tu Bazylika Nawiedzenia MP, która jest jednym z większych zabytków sakralnych w regionie, jeżeli nie w całych Czechach. Hejnice leżą nad rzeką Smeda u stóp przepięknych Jizerskich Hor. Przyjechaliśmy do Hejnic, aby odwiedzić jeden z najbardziej widowiskowych i chyba najpopularniejszych szlaków w czeskich Górach Izerskich – Frydlantske Cimburí. Do formacji skalnych dojdziemy łatwo z Hejnic, wybierając szlak zielony, który prowadzi praktycznie na sam szczyt.

Samochód zaparkowaliśmy w miarę blisko szlaku, na poboczu małej, bocznej drogi w Hejnicach. Nie jest to oficjalny parking, raczej niewielka zatoczka, gdzie bezpłatnie można zostawić samochód.

Wodospad Czarnego Potoku (Wodospady Cerneho potoka)

Droga początkowo idzie miasteczkiem, aby po chwili wejść na pola, z których stopniowo chowa się w pięknym, jesiennym, złotem utkanym lesie. Nie jest ani trochę trudno, za to niezwykle pięknie. Bukowe lasy jesienią złocą się, tworząc wyjątkowo piękne przestrzenie.

Po prawie stronie szumią nam wody Czarnego Potoku. Warto zejść na chwilę ze szlaku, aby popatrzeć na niezwykłe bursztynowe wody izerskiej górskiej rzeczki.

Wiemy, że w okolicy jest nieduży wodospad, a więc jak tylko znajdujemy szlakowskazy kierujące do niego – ruszamy z ochotą!

Wodospad Czarnego Potoku znajduje się w zboczu góry Polední kameny, właściwie w dolinie. Na wodach płynącego potoku zablokowany ogromny głaz utworzył piękny wodospad. Do wodospadu trzeba nieco zboczyć z głównego szlaku, ale zapewniam Was – warto.

Wodospad znajduje się na wysokości ok. 630 m n.p.m., a kaskada ma 10 m wysokości.

Z wodospadu trzeba zawrócić z powrotem na szlak prowadzący do szczytu.

Punkt widokowy Hajni Kostel

Na kolejnym rozdrożu można skręcić do następnej atrakcji naszego szlaku. Hajni Kostel to formacja skalna, na której znajduje się punkt widokowy. Powiem Wam, że tego miejsca również nie warto omijać. Hajni Kostel wznoszący się na 694 m n.p.m., zbudowany jest, jak całe otoczenie ze skał granitowych, które w procesie przeobrażeń wykształciły i tu okazałe formacje skalne. Na górze możecie spodziewać się drabinki i zabezpieczeń, nie ma tu także specjalnych ekspozycji, więc i mniejsi turyści będą zadowoleni. Co prawda podejście jest ostre, ale zapewniam – nie będziecie żałować! Widoki ze szczytu są przepiękne.

Do szlaku trzeba wrócić tą samą drogą.

 

Najpiękniejsze formacje czeskich gór Izerskich są właśnie tu

Do szczytu Frydlantske Cimburí prowadzi prawie cały czas szlak zielony. Ścieżka pnie się do góry dość ostro, podejście jest dosyć wymagające. Należy wypatrywać rozejścia szlaków, gdyż bezpośrednio do skał prowadzi szlak żółty. Bezpośrednio przy skałach podejście jest jeszcze bardziej ostre, po chwili dojdzie także ekspozycja. Jeżeli nie macie lęku wysokości, zachęcam do eksplorowania terenu. W skałach znajduje się wiele labiryntów.

Na samym szczycie znajduje się drabinka i metalowy krzyż oraz to, na co wszyscy czekamy – panoramy. Tu możecie liczyć na przepiękny widok na Góry Izerskie, pobliskie Hejnice, Bily Potok.

Te skały są jednymi z piękniejszych miejsc w Czeskich Górach Izerskich.