Góra Parkowa i Wodospad Wilczki

Masyw Śnieżnika

Punkt startowy: Międzygórze, parking

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

09/07/2022

Opis

Góra Parkowa i Wodospad Wilczki w Masywie Śnieżnika.

W skrócie:

  1. Poziom trudności: łatwa.
  2. Czas trwania: ok. 1 godziny, dystans ok. 1 km (trasa w tę i z powrotem).
  3. Trasa niedostępna dla wózków.
  4. Rower – nie.
  5. Pies – tak.

Wstęp, parking, początek szlaku.

Na zachodnich krańcach Masywu Śnieżnika znajduje się niewielka Góra Parkowa. Położenie góry prawie w centrum miasteczka Międzygórze zapewnia jej popularność, a przygotowana dla turystów infrastruktura zachęca do odwiedzin.

Przy okazji spaceru na szczyt Góry Parkowej nie sposób pominąć kolejnej atrakcji, jaką jest Wodospad Wilczki.

Ale od początku…

W Międzygórzu zostawiamy samochód na jednym z dostępnych płatnych parkingów miejskich lub prywatnych. Samo Międzygórze jest niewielką mieściną, więc bez znaczenia jest położenie parkingu – nie nachodzimy się.

Początek ścieżki na Górę Parkową znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z deptakiem miejskim, przy Hotelu „Złoty Róg”. Pamiętajcie – nie jest to standardowo oznaczany szlak górski, chociaż znajdują się tu nieopodal czerwone szlakówki. Tu łączą się trasy Góry Parkowej i Wodospadu Wilczki.

Idziemy w dół wybrukowanym deptakiem, mijając kawiarenki i miejsca z pamiątkami. W okresie letnim i zimowym Międzygórze żyje, w pozostałych miesiącach jest tu raczej pusto.

Za kilka metrów zaczynają się kamienne schody. Zbocza Góry Parkowej zostały pięknie zagospodarowane, są zadbane schody z poręczami, mostki przy dojściu do Wodospadu Wilczki, oznaczenia i tablice informacyjne, To jest teren Rezerwatu Wodospad Wilczki.

Góra Parkowa i Wodospad Wilczki.

Zbocza Góry Parkowej kiedyś, za czasów panującej na tych ziemiach Marianny Oriańskiej zostały przeznaczone na tereny parkowe, które razem z Międzygórzem stanowiły całość kompleksu wypoczynkowego. Obecnie terenom tym zostaje przywrócony dawny blask.

Co do samego wodospadu – jest to drugi pod względem wielkości wodospad w Sudetach. Wodospad Wilczki, zwany również Wodogrzmotami Żeromskiego ma 22 metry wysokości, utworzony został na rzece Wilczka w Masywie Śnieżnika.

Sam wąwóz ma ok. 20 m długości, 3 m szerokości i 15 m głębokości. Tereny przy wodospadzie porośnięte są gęstymi lasami bukowo – świerkowymi. Wilgotny klimat, jaki panuje w dolinie rzeki i wodospadu sprawia, że roślinność jest wybujała i pięknie zielona.

Wodospad jest przeuroczy i bardzo romantyczny, niestety jest też bardzo często odwiedzany przez turystów.

Brak tu opłat za wstęp, co jest niewątpliwym plusem miejsca.

Z Wodospadu Wilczki dojście na szczyt Góry Parkowej zajmie już tylko kilkanaście minut. Na szczycie mamy oznaczenie rozejścia szlaków. Możemy stąd dostać się do schroniska na Iglicznej lub dojść do Ogrodu Bajek w Międzygórzu.

Podsumowanie, zdjęcia i mapa.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny wpis, który od razu zachęca do pójścia w góry! Poniżej zdjęcia i mapa wycieczki.

Wodospad Wilczki i wąwóz.

Wodospad Wilczki, Masyw Śnieżnika
Wodospad Wilczki, wąwóz, Masyw Śnieżnika

 

Szlak na Parkową Górę.

Szlak na Parkową Górę w Masywie Śnieżnika
Wodospad Wilczki, most, Masyw Śnieżnika
Szlak na Parkową Górę w Masywie Śnieżnika
Mapa wycieczki.