Igliczna

Masyw Śnieżnika

Punkt startowy: Marianówka

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

16/07/2022

Opis

Góra Igliczna, sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej.

W skrócie:

  1. Poziom trudności trasy: łatwa.
  2. Czas trwania: ok. 2 godzin, dystans ok. 3 kilometrów (trasa w tę i z powrotem)+ kilkaset metrów do nieoznakowanego szczytu Iglicznej.
  3. Trasa dostępna dla wózków tylko do schroniska i sanktuarium, na samą Igliczną wózkiem nie podjedziecie.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Wstęp, parking i sanktuarium.

Pod szczytem góry Igliczna w Masywie Śnieżnika znajduje się niewielki późnobarokowy kościół – sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”. W XVIII w. wójt pobliskiego Wilkanowa przywiózł z pielgrzymki ludową figurę Marii z Dzieciątkiem. Figura została ustawiona pod drzewem, które w wyniku potężnej wichury zostało zniszczone. Sama figura ocalała, co zostało przez miejscowych uznane za cud. Niedługo później została zbudowana pierwsza, drewniana kaplica, która jakiś czas później zastąpiona została murowanym kościołem.

Wycieczka na Igliczną wypadła mi bardzo wcześnie rano. Miało to swoje plusy – zero ludzi po drodze, zero ludzi na górze. Jedynie zamknięta brama na teren sanktuarium uniemożliwiła podziwianie widoków.

Schronisko, szczyt Iglicznej.

Przy sanktuarium „Maria Śnieżna”, w osadzie Góra Igliczna, tuż przy węźle szlaków turystycznych znajduje się Schronisko Na Iglicznej. Schronisko jest obecnie w prywatnych rękach, jest doskonale utrzymane. To bardzo urokliwe miejsce. Z tarasu schroniska widoki są przepiękne –  Masyw Śnieżnika widać w całej okazałości.

Prawie do samego sanktuarium można dojechać samochodem. Parking jest zaledwie pół kilometra niżej „Pod Igliczną”. Znajduje się tu sporo miejsc parkingowych, jest także drewniana wiata z ławami i miejscem ogniskowym, a także spory węzeł szlaków. Do sanktuarium dojdziemy szlakiem koloru żółtego.

Z parkingu idziemy wybrukowaną drogą wprost do schroniska i sanktuarium. Teren przy sanktuarium jest otwierany zgodnie z harmonogramem kościoła, poza tymi godzinami niestety widoki można podziwiać jedynie zza płotu. Wielka szkoda, gdyż panorama jest piękna – rozpościera się na Góry Bystrzyckie, Orlickie, a nawet Stołowe i Sowie.

Na szczyt Iglicznej nie prowadzi żaden szlak. Jest oczywiście wydeptana ścieżka, a także wyznaczona droga krzyżowa, którą można dojść w okolice skalistego szczytu. Po kilkuset metrach docieramy do nieoznaczonego, zadrzewionego szczytu Iglicznej, na wysokości 845 m n.p.m.

Na Igliczną można dotrzeć także z Marianówki – szlakiem żółtym, dłuższą drogą – szlakiem zielonym lub czerwonym z Góry Parkowej w Międzygórzu i taką właśnie trasę przedstawia mapa.

Podsumowanie, mapa i zdjęcia.

Igliczna to ciekawe miejsce, bardzo widokowe, dostępne dla większości turystów.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny inspirujący wpis.

Poniżej mapa i zdjęcia.

 

Droga na Igliczną.

Masyw Śnieżnika, droga na Igliczną
Masyw Śnieżnika, Igliczna droga
Masyw Śnieżnika, szlak na Igliczną

 

Droga Krzyżowa pod Igliczną.

Masyw Śnieżnika, Igliczna droga krzyżowa

 

Sanktuarium na Iglicznej.

Masyw Śnieżnika, Igliczna sanktuarium

 

Schronisko na Iglicznej.

Masyw Śnieżnika, schronisko pod Igliczną