Wędrówka na Górę Witosza ze Staniszowa

Karkonosze

Punkt startowy: Staniszów parking

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

06/04/2024

Opis

Wędrówka na Górę Witosza ze Staniszowa

  1. Na stokach Góry Witosza znajdują się jaskinie szczelinowe,
  2. Na szczycie pozostałości pomnika Bismarcka, a przede wszystkim przepiękna panorama na Karkonosze,
  3. Góra Witosza znajduje się w paśmie Wzgórz Łomnickich, w Kotlinie Jeleniogórskiej,
  4. Z miejscem związane są różne legendy i historie,
  5. Na trasę można zabrać psa.

Szybki spacer z widokami

Drugim najwyższym szczytem Wzgórz Łomnickich jest Góra Witosza wznosząca się na 484 m n.p.m. Wycieczka na jej szczyt to szybki spacer, niewymagający wielu przygotowań. Trasa na Witoszę jest idealna na niedzielne przedpołudnie lub na dni z niepewną pogodą.

Góra Witosza niepozornie wznosi się nad niewielką miejscowością Staniszów i od dawna stanowi atrakcyjny cel wędrówek. Jest doskonałym punktem widokowym na pobliskie Karkonosze, w tym na Śnieżne Kotły, a także Kotlinę Jeleniogórską i okolicę. Witosza skrywa również wiele historii i legend, które nadają wyjątkowy charakter każdemu spacerowi.

Jaskinie Szczelinowe

Wędrując na Górę Witosza, napotkacie wiele interesujących formacji skalnych. Góra Witosza zbudowana jest z granitu karkonoskiego i obfituje w interesujące formy, a także pieczary i jaskinie. I to właśnie jaskinie szczelinowe są jednym z najbardziej fascynujących miejsc na Witoszy. Jaskinie szczelinowe powstają wskutek oddzielania się bloków skalnych, które przemieszczają się w dół stoku. Na Witoszy mamy kilka tego typu jaskiń: Ucho Igielne, Pustelnia oraz Skalna Komora. Ta ostatnia jaskinia powstała sztucznie z rozkazu księcia von Reussa, który polecił swojemu ogrodnikowi, aby spod skały wybrać całą ziemię. Warto nadmienić, że Witosza została doceniona przez księcia von Reussa i włączona do parku pałacowego. Wtedy właśnie na Witoszy zbudowano kamienne schody, taras widokowy a na szczycie pomnik Bismarcka.

Gdzie zostawić auto

Do szczytu Witoszy wiedzie żółty szlak, który zaczyna się w Staniszowie przy tablicy informacyjnej znajdującej się obok malutkiego parkingu. Parking w Staniszowie jest naprawdę niewielki, darmowy i oznakowany. Zaraz obok, poza tablicą informacyjną znajdziecie pierwsze żółte szlakówki. Trasa na Witoszę prowadzi kamiennymi schodami z poręczą przez liczne skalne zakamarki. Niekiedy trzeba się przeciskać przez ogromne bloki skalne, przyznajcie – dodaje to tylko uroku wędrówce!

Pierwszą na trasie znajdziecie Skalną Komorę – jest to duża komora przykryta olbrzymią granitową płytą. Dalej napotkacie Ucho Igielne, wąską, około 8-metrową jamę, oraz Pustelnię, 15-metrową szczelinę kończącą się skalnym oknem.

Na szczycie przy odrobinie szczęścia (którego nam akurat zabrakło) zobaczycie fantastyczne widoki na pobliskie Karkonosze. Znajdziecie tu także ławeczki i cokół – pozostałość po pomniku Bismarcka, który został zniszczony najpierw uderzeniem pioruna, a później po dobudowie przez mieszkańców Staniszowa po zakończeniu wojny.

Pustelnia na Górze Witosza

Góra Witosza nie tylko zachwyca przyrodą, ale także bogatą historią. W XVII w. w jednej z jaskiń, zwanej Pustelnią, mieszkał Hans Rischmann, lokalny prorok znany jako karkonoski Wernyhora. Jego przepowiednie o kataklizmach przyciągały licznych ciekawskich.

Przy historiach będąc, napiszę jeszcze, że w Staniszowie produkowany był likier o nazwie Echt Stonsdorfer. Likier wytwarzany był z lokalnych ziół, a jego sława sprawiła, że do Staniszowa zaczęli przyjeżdżać turyści. I tu druga ciekawostka – aby zapewnić odpowiednie warunki przechowywania smakołyku, pod Wiotszą wydrążony został tunel. A drążli go górnicy sprowadzeni aż z Wałbrzycha. Likier obecnie produkowany jest w niemieckim Hamburgu, a znany jest na całym świecie!

Jak zdążyliście się przekonać, mała i niepozorna Witosza, a tyle ciekawych historii w tle.

Sama uwielbiam takie trasy i miejsca.