Wycieczka na Halę Miziową przez Halę Rysiankę z Sopotni Wielkiej.
Parking i początek szlaku.
Szlak jest pętlą, ale niestety końcowy odcinek trzeba pokonać po asfalcie. Można tego uniknąć, jeśli dysponujecie dwoma pojazdami. Wtedy warto jeden pozostawić przy wejściu na szlak zielony, a drugim podjechać niemal do samego wejścia na szlak niebieski (Sopotnia Wielka Kolonia). W obu miejscach są niewielkie parkingi, bezpłatne. Ja zaparkowałem w zatoce przystanku autobusowego, w której można parkować w dni wolne od pracy.
Początek szlaku jest łatwy i niemal płaski. Towarzyszył i umilał mi wędrówkę potok Sopotnia. Kilka zdjęć z początku szlaku na Halę Rysianka poniżej. Pomimo – kalendarzowo – wiosennej pory przyszło mi zmierzyć się z iście siarczystą zimą.
Dojście na Halę Rysiankę i Schronisko.
Po chwili szlak skręca w las i zaczyna się – w mojej opinii – najpiękniejszy odcinek. Owszem, jest on zalesiony, ale od czasu do czasu odsłania cudowne widoki Beskidu Żywieckiego. Sama końcówka szlaku do Schroniska na Rysiance jest nieco bardziej męcząca. To taki szeroki gościniec, w zimie raj dla wszelkiej maści narciarzy i ski-tourowców. Samo schronisko jest niezbyt duże, ale można się tu posilić i odpocząć.
Niestety nie dane mi było oglądać pięknych widoków, które rozpościerają się z pobliskiej hali. Na Rysiance byłem jesienią, wtedy – pod względem widokowym – było znacznie lepiej. Kilka zdjęć z tej części trasy poniżej.
Szlak z Hali Rysianki na Halę Miziową. Schronisko na Hali Miziowej.
Z Hali Rysianki na Halę Miziową idziemy przez około 2,5 godziny. Jest tam trochę podejść, ale zasadniczo szlak jest dosyć płaski. Idziemy m.in. przez Trzy Kopce (1216 m n.p.m.), Palenicę (1338 m n.p.m.), Munczolik (1356 m n.p.m.), Halę Cebulową (1316 m n.p.m.). Samo Schronisko na Hali Miziowej jest położone na wysokości 1271 m n.p.m.. Jest przy nim wyciąg narciarski. Odnośnie tego odcinka warto dodać, że idziemy granicą polsko – słowacką, częściowo przez teren Rezerwatu przyrody Pod Rysianką, utworzonego przede wszystkim w celu ochrony lasu jodłowo – świerkowo – bukowego, będącego fragmentem pierwotnej Puszczy Karpackiej. To właśnie dlatego na proponowaną wycieczkę nie można zabrać pieska – nawet na smyczy. Te bowiem na teren Rezerwatu nie powinny wchodzić.
Kilka zdjęć z tej części trasy poniżej.
Podsumowanie wycieczki na Halę Miziową i Halę Rysiankę, mapa i film.
Szlak zielony z Hali Miziowej do Sopotni Wielkiej zajmuje około 1,5 godziny. Po drodze można wstąpić do Chatki Studenckiej – ja uczyniłem to raczej przez pomyłkę i gapiostwo, ale sama chatka prezentowała się uroczo. Na szczęście odbicie od szlaku zajęło może 10 minut. Zmęczony, ale szczęśliwy dotarłem z towarzystwem do Sopotni Wielkiej. Trasa miała długość ponad 20 kilometrów i było na niej niemal 1000 metrów przewyższeń. Zajęła ponad 8 godzin, pewnie ze względu na kopny śnieg w wielu miejscach. Polecam film, szczegóły wycieczki na mapie.