Jastrzębica ze Świnnej

Beskid Żywiecki

Punkt startowy: Parking (darmowy) przy cmentarzu komunalnym w Świnnej na ul. Przy Stoku (49.661548, 19.262134)

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

19/05/2024

Opis

Trasa na Jastrzębicę ze Świnnej

  1. Parking (darmowy) znajduje się przy cmentarzu komunalnym w Świnnej na ul. Przy Stoku (49.661548, 19.262134),
  2. Na trasie nie znajdziecie schroniska,
  3. Na wysokości ok 600 m n.p.m., przy drzewie, napotkamy Mogiłę żołnierzy AK.
  4. W połowie trasy znajduje się Sanktuarium pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie, z piękną dzwonnicą i uzdrawiającym źródełkiem.
  5. Na wędrówkę zarezerwujcie sobie ok 5h, do przejścia jest prawie 15 km.

Jastrzębica w Beskidzie Żywieckim

Beskid Żywiecki to jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce, idealne dla turystów szukających aktywnego wypoczynku na łonie natury. Znajduje się w południowej części kraju, a jego najwyższym szczytem jest majestatyczna Babia Góra (1725 m n.p.m.), zwana „Królową Beskidów”. Ten region oferuje liczne szlaki turystyczne, prowadzące przez malownicze doliny, bukowe lasy oraz rozległe polany, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki.

Miłośnicy pieszych wędrówek znajdą tu zarówno łagodne trasy, jak i bardziej wymagające szlaki, które dostarczą nie tylko wysiłku, ale także satysfakcji z obcowania z dziką przyrodą. Beskid Żywiecki to także raj dla rowerzystów górskich, zimą zaś przyciąga narciarzy i miłośników skituringu. W regionie nie brakuje też schronisk górskich, w których można odpocząć i skosztować lokalnych przysmaków.

Jastrzębica (758 m n.p.m.) wznosi się w północnej części Beskidu Żywieckiego. Ma kształt kopy, jest częściowo porośnięta lasem mieszanym z przewagą świerczyny i niewielkimi polanami.

Gdzie zaparkować samochód

Wycieczkę rozpoczynam z parkingu przy cmentarzu komunalnym, na którym stoi niewielka kapliczka. Cmentarz znajduje się na wzniesieniu, skąd możemy podziwiać panoramę Świnnej. Kieruję się w stronę ul. Zjazdowej, gdzie wchodzę na żółty szlak, który prowadzi mnie aż na sam szczyt Jastrzębicy. Szlak lekko pnie się w górę. Praktycznie cała trasa prowadzi przez las, niekiedy odsłaniając widoki. Ścieżka jest dobrze oznaczona, ale ze względu na liczne odgałęzienia warto często sprawdzać oznaczenia.

Mogiła żołnierzy AK

Pierwszym z ciekawych punktów na szlaku jest Mogiła żołnierzy AK. To skromny, usypany z kamieni grób dwóch partyzantów Józefa Olszowskiego i Juliana Wróbla, którzy zginęli z rąk Gestapo w 1940 r. Pomnik jest niewielki, schowany trochę za drzewem i łatwo go przeoczyć.

Sanktuarium pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie

Kolejny ciekawy przystanek na trasie. Historia powstania Kościoła przenosi nas aż do 2 lipca 1886 r. Tego dnia tutejszemu pasterzowi Wojciechowi Stefko, podczas snu, ukazała się Matka Boska, która poleciła zbudować kaplicę oraz obiecała uzdrowić córkę pasterza. Wojciech Stefko był osobą niezwykle pobożną. Był on także ojcem Marysi, dziewczynki chorej i niewidomej. Stefko, podzielił się swym snem z innymi mieszkańcami i z ich pomocą wybudował małą kapliczkę. Podczas stawiania słupów z ziemi wytrysnęło źródełko. Jego wodą obmyto córkę Stefki, Marysię, a ta została uzdrowiona. To samo źródełko przywróciło zdrowie żywieckiemu proboszczowi ks. M. Manieckiemu, co przypieczętowało decyzję o budowie Świątyni.

Sanktuarium zbudowane jest w stylu neogotyckim. Jego wnętrze zdobi przepiękny ołtarz i liczne witraże. Przy Kościele znajduje się studnia, do której wpływa woda z cudownego źródełka. Jest też kran i kubki, jeżeli ktoś chciały się obmyć lub napić uzdrawiającej wody. Nieopodal Świątyni stoi niewielka dzwonnica, na której wiszą aż 3 dzwony.

Kiczora

Polecam zboczyć ze szlaku i udać się na Kiczorę (761 m n.p.m.) z punktem widokowym na Beskidy. Po zwiedzeniu Kościoła kieruję się ponownie na szlak, który przebiega obok parkingu od strony plebanii. Po niedługim czasie natrafiam na drogowskaz w kierunku Kiczory. Opłaca się zejść ze szlaku i wyjść na jej szczyt. To najwyżej położony punkt mojej wycieczki. Na górze znajduje się duży krzyż z 2020 r., upamiętniający setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Jest to też punkt widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Beskidów.

Jastrzębica

Ponownie wracam na szlak i po ok. 3 km marszu osiągam cel wyprawy. Szczyt Jastrzębicy (758 m n.p.m.) ma kształt kopuły, w dużej części porośniętej lasem. Znajduje się tutaj górna stacja wyciągu narciarskiego Jastrzębica SKI. Jednak najbardziej zaskoczył mnie rozległy punkt widokowy, jaki oferuje ten szczyt. Mamy tu doskonałą panoramę na Żywiec i Jezioro Żywieckie, a także na Beskid Żywiecki, Beskid Śląski i Beskid Mały. Możemy dojrzeć pasmo Baraniej Góry, Klimczok i Magurę. Powalony pień zachęca, aby spocząć i w ciszy podziwiać krajobraz. Mój pobyt na Jastrzębicy jednak nie był zbyt długi. Zbliżający się deszcz i burza zmusiły mnie do ruszenia w drogę powrotną, na którą wybrałam tę samą trasę.

Jestem pozytywnie zaskoczona wycieczką na Jastrzębicę. Nie spodziewałam się, że wybór mało znanego szczytu dostarczy tylu ciekawych atrakcji.

trasygorskie.pl dziękują anonimowej osobie, która nadesłała ten bardzo ciekawy wpis. Środki pójdą na wsparcie niepełnosprawnej osoby.