Kalenica

Góry Sowie

Punkt startowy: Przełęcz Jugowska

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

10/10/2021

Opis

Wieża widokowa na Kalenicy

  1. Trasa łatwa, zaczyna się od Przełęczy Jugowskiej, trwa maksymalnie 2 godziny,
  2. Można pójść z psem,
  3. Na szczycie Kalenicy znajduje się wieża widokowa, nieopodal – Schronisko PTTK Zygmuntówka.

Kalenica – szczyt z pięknymi widokami

Jaka jest Wasza pierwsza myśl, kiedy słyszycie „Góry Sowie”? Z pewnością Wielka Sowa! Natomiast Góry Sowie to niezliczona ilość nie tylko szczytów, a także przełęczy, polan, punktów widokowych, itp.! Jednym z takich miejsc jest Kalenica.

Kalenica, majestatycznie wznosząca się na 964 m n.p.m., jest trzecim co do wysokości szczytem w Górach Sowich. Ten mniej znany, ale równie malowniczy wierzchołek, jest idealnym miejscem dla tych, którzy pragną uciec od zgiełku popularniejszych szlaków. Szczyt Kalenica oferuje nie tylko spokój i odosobnienie, ale także jedne z najpiękniejszych panoram w całym pasmie sowiogórskim, rozciągającym się od malowniczej Bielawy po majestatyczne Karkonosze.

 

Łatwa i Dostępna Trasa dla Każdego

Wędrówka na Kalenicę zaczyna się od Przełęczy Jugowskiej, gdzie znajduje się wygodny, bezpłatny parking. Muszę Was ostrzec – parking ten często jest cały zastawiony samochodami, a więc warto wybrać się na szlak wcześnie. Zaparkuj więc samochód i kieruj się w stronę szlaku czerwono- zielonego, aż dojdziesz do rozwidlenia w którym możesz skierować się do Schroniska Zygmuntówka lub „na skróty” prosto znacznie skracając swoją wyprawę. Ja wybieram drogę „na skróty”. Po jakiś 180 m musimy odbić w lewo i kierować się na Rymarz. Czeka nas „najostrzejszy” odcinek z całej wyprawy. Podejście dość ostre, ale krótkie, z którym poradzą sobie nawet małe dzieci. Wychodząc na szczyt możemy raczyć się jednym z wielu pięknych widoków.

Następnie kierujemy się na Zimną Polankę (czerwony szlak). Ten odcinek trasy jest przyjemny, łagodny, wiedzie przez las. Na Zimnej Polance warto zrobić sobie postój.

Dalej próbujemy zdobyć szczyt o pięknej nazwie Słoneczna. Uwaga! Tabliczka z nazwą znajduje się po lewej stronie od szlaku i łatwo ją ominąć. Do Kalenicy zostaje nam całkiem niewiele…

I tutaj UWAGA! Dla Wszystkich, którzy lubią tak zwany element zaskoczenia –  huśtawka, w środku lasu? Tak serio ?! NAPRAWDĘ! W okolicach Słonecznych Skałek (między Słoneczną a Kalenicą).

Zostaje nam króciutki spacerek, całkiem przyjemny. Aż całkiem niespodziewanie ukazuje się ona… KALENICA!

Wieża widokowa – serce kalenicy

Na samym szczycie Kalenicy znajduje się jej główna atrakcja – stalowa wieża widokowa. Została ona wybudowana w 1932 r. i odnowiona w 2022 r., dzięki czemu stanowi idealne miejsce do podziwiania rozległych widoków. Podobno wieża swoją konstrukcją nawiązuje do wyglądu wieży szybu górniczego.

Z jej szczytu możemy obserwować nie tylko okoliczne szczyty Gór Sowich, ale też dalsze pasma górskie. Z wieży można podziwiać panoramy na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Kamienne i Wałbrzyskie, oczywiście całe pasmo Gór Sowich, fragment Jugowa, Gór Bardzkich i Złotych, Masyw Śnieżnika, a nawet Przedgórze Sudeckie, Kotlinę Kłodzką oraz Masyw Ślęży.

Wieża jest łatwo dostępna za darmo.

Kalenica – całoroczny cel wycieczek

Kalenica jest doskonałym celem wycieczek przez cały rok. Latem oferuje przyjemne ochłodzenie wśród zielonych lasów, a zimą – malownicze widoki pokrytych śniegiem szczytów. Każda pora roku odkrywa tu inne oblicze natury, od złotych barw jesieni po wiosenne przebudzenie zieleni. Bez względu na to, czy jesteś zapalonym turystą czy poszukujesz tylko chwili spokoju na łonie natury, Kalenica zawsze ma coś wyjątkowego do zaoferowania.

Na szczycie czeka na nas poza wieżą widokową, drewniana wiata, miejsce na ognicho i oczywiście niesamowite widoki. Na szlaku spotkamy niewiele osób… I wiecie co? Dla spragnionych przygody to nie wszystko…Można bowiem podejść do miejsca o kąśliwej nazwie Żmij.

Powrót tą samą trasą – polecam!

Wizyta na Kalenicy to więcej niż zwykła wycieczka – to podróż przez różnorodność i piękno Gór Sowich. Łatwa dostępność, malownicze widoki i bogata historia sprawiają, że Kalenica jest idealnym celem dla każdego, kto pragnie doświadczyć spokoju i piękna górskiej przyrody.